Допоміг еволюції. Удар комети викликав величезні пожежі 13000 років тому

7 лютого 2022, 11:21

Падіння частин комети на Землю приблизно 12 800 років тому призвело не тільки до збільшення льодовиків, а й до пожеж, що охопили близько 10% площі планети.

Вогняна буря суперничала з тим, що знищила динозаврів, і, ймовірно, була викликана фрагментами комети, яка мала близько 100 км у поперечнику.

"Гіпотеза полягає в тому, що велика комета розкололася, і її шматки зіткнулися з Землею, викликавши цю катастрофу", - сказав Адріан Мелотт з Канзаського університету, співавтор дослідження, що докладно описує цю катастрофічну подію.

Відео дня

"Ряд різних хімічних сигнатур - двоокис вуглецю, нітрати, аміак та інші - вказують на те, що разючі 10 відсотків земної поверхні, або близько 10 млн кв км, були охоплені пожежами", - додав учений.

Автори роботи виміряли велику кількість геохімічних та ізотопних маркерів у більш ніж 170 місцях по всьому світу. Один із проведених аналізів стосувався моделей рівня пилку, які припускали, що соснові ліси були раптово спалені, а на місцях виросли тополі — вид, який добре росте на безплідних землях.

Внаслідок цієї події багато рослин померли, джерел харчування не вистачало, а льодовики, що раніше відступали, почали знову рухатися вперед, кажуть дослідники. Людській культурі довелося пристосовуватися до жорсткіших умов існування, населення почало знижуватися. Наприклад, перші жителі Америки, індіанці культури кловіс майже повністю зникли після падіння комети.

«Обчислення демонструють, що вплив комети спричинив виснаження озонового шару, що викликало зростання раку шкіри та інші негативні наслідки для здоров'я», — сказав Мелотт.

Команда висунула гіпотезу, що така широка дія осколків комет і вогненний шторм, що послідував за ними, відповідальні за те додаткове похолодання, яке відоме зараз як період пізнього дріасу. Цей відносно короткий стрибок температури планети пов'язували також із зміною океанських течій.

"Гіпотеза удару все ще залишається гіпотезою, але це дослідження надає величезну кількість доказів, які, як ми стверджуємо, можуть бути пояснені лише великим космічним ударом", - наголосив Мелотт.

Раніше НВ писав, що люди відіграли значну роль у зникненні кошлатих мамутів в Євразії, що сталося на тисячі років пізніше, ніж вважалося раніше.

Міжнародна група вчених, очолювана дослідниками з Університету Аделаїди та Університету Копенгагена, показала 20 000-річний шлях до зникнення кошлатого мамута.

"Наше дослідження показує, що люди були вирішальним і хронічним фактором скорочення популяції кошлатих мамутів, граючи важливу роль у визначенні часу та місці їх зникнення", - сказав провідний автор роботи, доцент Демієн Фордхем з Інституту навколишнього середовища Університету Аделаїди.

Дослідження також показує, що мамути, ймовірно, залишалися в Арктиці на тисячі років довше, ніж вважалося раніше, існуючи на невеликих ділянках довкілля з відповідними кліматичними умовами і низькою щільністю населення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X