Лекторій. Епоха роботів — як нам мирно уживатися із «залізячками», що раптово порозумнішали

4 лютого 2017, 07:03
В Євросоюзі всерйоз розглядають законопроект про відносини між людьми і роботами. НВ розібралось у тому, як скоро настане той час, коли роботи зрівняються в правах з людьми

З тієї простої причини, що в резолюції відображена ініціатива щодо формалізації юридичних взаємовідносин між людиною і роботом. Зокрема, планується створення Європейського агентства з роботизації і штучного інтелекту, яке буде займатися питаннями технічного та етичного регулювання відносин між людьми і високотехнологічними машинами.

Відео дня

У числі найбільш насущних проблем, зокрема, питання про те, хто буде нести відповідальність за можливу шкоду, що можуть завдати комусь роботи, а також питання про податки на роботів, які підуть на соціальні потреби людей, що позбулися роботи через тотальну роботизацію.

Про те, чи дійсно настає оспівана фантастами ера роботизації, НВ розповідає Микола Скиба, експерт з питань утворення Українського інституту майбутнього.

Микола Скиба

Микола Скиба Фото:

Микола Скиба

  • Історик
  • Засновник освітньої платформи Next Generation Business School
  • Учасник кількох міжнародних проектів – національний координатор проекту ЄС та Ради Європи COMUS, експерт програми ЄС "Культура та креативність"
  • Досліджує: зміну освітньої парадигми в контексті четвертої промислової революції, формування компетенцій майбутнього, lifelong learning

ЄС хоче узаконити стосунки людини і робота — це не жарт? Наскільки серйозні ці наміри?

Питання регулювання відносин людини і робота вже піднімалось в локальних контекстах. Наприклад, у Великій Британії наприкінці минулого року розгорнулася кампанія, спрямована проти технологічних компаній, які виготовляють людиноподібних роботів для секс-індустрії.

Кетлін Річардсон з Університету Монфорта в Лестері, стверджує, що секс-роботи зміцнюють гендерну нерівність, показуючи жінок як безголосий та покірний сексуальний об'єкт. Крім того, такі роботи знижують у людей емпатію, відволікаючи їх від відносин з реальними партнерами. Раніше дебати на подібні теми пройшли в Японії, яка претендує на світове лідерство у виробництві гуманоїдів.

А 12 січня 2017 року Європейський парламент розглянув і схвалив проект резолюції про робототизацію та штучний інтелект.

Роботи давно перестали бути фантастикою

Виступаючи з однойменною доповіддю Маді Дельво, яка представляє у Європарламенті Прогресивний альянс соціалістів і демократів в Європі, полемічно заявила: «Ви повинні сказати людям, що робот не людина, і робот ніколи не буде людиною. Робот може показати співпереживання. Але він ніколи не буде відчувати це співпереживання. Ви можете бути фізично залежним, коли вам потрібен робот для деяких завдань. Але не варто думати, що робот людина, і що він вас любить».

Однак проголосований у Страсбурзі документ трохи не про це. Якщо документ набуде чинності (це можливо лише після схвалення резолюції урядами держав-членів ЄС) це в першу чергу торкнеться розробників і дизайнерів розумних машин.

Вони повинні забезпечити доступ до коду своїх роботів і зареєструвати їх у Європейському агентстві роботизації і штучного інтелекту — створення згаданого органу так само включене в резолюцію. Для компенсації можливого збитку, який може бути завдано як наслідок дій розумних роботів, планується створити спеціальний фонд і програму страхування відповідальності.

На кшталт тієї, яка діє для власників авто. А те, що це стає актуальним, показує практика. Минулого року в Китаї на виставці China Hi-Tech Fair робот Little Chubby, якого залишили без нагляду на деякий час, несподівано "врізався" у скляний намет і травмував відвідувача. Потерпілого з травмами госпіталізували відразу після неконтрольованих дій робота.

Все це для непідготовленої людини звучить дико. Невже роботи дійсно перестали бути фантастикою і вже готові до серйозних стосунків з людьми?

Роботи давно перестали бути фантастикою. Перші мехатронічні роботи були створені в середньовічному Китаї. Саме слово «робот» увійшло в ужиток ще на початку ХХ століття завдяки творам Карела Чапека. Виробництво подібних створінь для людини є одним з аспектів реалізації її деміургічного потенціалу, хоча і несе величезні ризики.

Автомобілі компанії Tesla – це по суті комп'ютер на колесах

Четверта промислова революція, яка спирається на поновлювані джерела енергії, промисловий інтернет (це коли розумні машини безпосередньо передають дані один одному без участі людей) і технології 3D друку, дозволяє говорити про наближення моменту, коли одні кластери роботів, приєднані до хмарних рішень зі штучним інтелектом, зможуть відтворювати інші високоточні механізми або навіть собі подібних.

Наприклад, автомобілі компанії Tesla – це по суті комп'ютер на колесах. Вони оснащені автопілотом, ними можна дистанційно керувати зі смартфона, основний комплекс техобслуговування здійснюється онлайн.

На новому заводі Tesla в Каліфорнії зараз використовується 160 промислових напівуніверсальних роботів для складання 400 електромобілів в тиждень. Точніше кажучи, технічно створена така собі «точка збору», проте якась «головна кнопка» знаходиться у людини. Ілон Маск, засновник Tesla і SpaceX, наполягає на принципах відкритого коду для більшості розробок у сфері штучного інтелекту для запобігання узурпації цієї технології.

Коли роботи стануть повсюдним явищем? У яких сферах це станеться раніше?

Враховуючи експонентне зростання технологій, яке обертається здешевленням «заліза» для виробництва роботів, поширення смарт машин може наступити вже через 10 років.

В першу чергу роботи проникають в ті сфери, де робота людини пов'язана з важкою працею та ризиком. На таких самоврядних механізмах спеціалізується інженерна компанія Boston Dynamic, в портфоліо якої шість типів роботів, більшість проектів фінансується Управлінням перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США.

А це і чотириногий BigDog, створений для сухопутних військ, і шестиногий RiSE, здатний дертися по вертикальним перешкодам, і антропоморфний Atlas, здатний самостійно пересуватися по пересіченій місцевості.

Інша величезна сфера застосування роботів – домашнє господарство. На початок 2017 року в світі продано вже більше мільйона «розумних» пилососів, керованих зі смартфона.

Японська компанія ASIMA випускає антропоморфних роботів, що призначені для турботи про літніх людей та маломобільних людей, виконання функцій офіс-менеджера і багатьох інших, де вимагається точність, терпіння і делікатність разом з невтомністю.

Ще одна перспективна сфера робототехніки – освіта. В першу чергу це когнітивні інтерфейси, наділені здатністю machine learning. Їх вже починають використовувати у вигляді асистентів учнів для того, щоб зробити процес навчання максимально індивідуалізованим.

Як буде забезпечуватися безпека роботів для людини? Нарешті стануть затребувані закони робототехніки Азімова?

Поки що єдиного рішення немає. Кожен з лідерів роботизації вирішує питання по-своєму. Наприклад, у проекті резолюції Європарламенту пропонується кожного робота оснастити якоюсь «приладовою панеллю» для відключення цих створінь у випадку неадекватних дій. Ілон Маск пропонує забезпечити відкритість коду. Китай більше сподівається на централізоване управління тисячами автономних машин. В Японії інженери ретельно моделюють процеси, щоби в принципі виключити максимум небезпек. Насправді це – один із ключових викликів на тлі технологічної сингулярності, про яку говорить Рей Курцвейл і яка вже насувається.

Хто буде нести відповідальність за дії роботів, які перебувають у приватній власності — власник чи розробник?

Знову ж таки – немає єдиного рішення. У Європарламенті схиляються передусім до контролю виробників і навіть дизайнерів.

Чи правда, що справжня роботизація неможлива без розвитку штучного інтелекту?

Звичайно. Обчислювальні можливості окремого робота в найближчому майбутньому все ще будуть обмеженими. Розширити горизонти допоможуть хмарні рішення. Не виключено, що логіка європейських законодавців спрямована на те, щоб доступ до хмарних благ отримували тільки «добропорядні» роботи, внесені до реєстру Агентства і знаходяться під контролем.

Роботи коли-небудь зможуть стати повноцінними членами суспільства чи вони назавжди залишаться просунутими гаджетами?

У проекті резолюції Європарламенту згадується про наділення роботів статусом «цифрової особистості», але це поки що більше в площині філософії. Що само по собі теж перекидає місток до прагматики. Тобто в якійсь перспективі (20 – 30 років) громадянство теж може стати реальністю, але до цього часу самі поняття «громадянства», «суспільства», «людини» зазнають змін. А найбільше зміниться сама людина.

Чи можна вважати роботизацію початком епохи трансгуманізму? Все більше говорять про перспективи пересадки свідомості у машини.

Швидше навпаки - роботизація стала можливою внаслідок інтенцій трансгуманізму, які «гуляють» у різних культурах більше двох з половиною тисяч років. Що стосується «пересадки» свідомості в комп'ютер – це метафора. Принаймні – для теперішнього типу обчислювальних машин. Людський мозок не зберігає інформацію подібно до жорсткого диска. Наша свідомість – це динамічний процес, який пов'язаний з біохімією нервових клітин і ще рядом факторів. Можна створити його цифровий «зліпок», але саму свідомість не можна зловити подібно до рою бджіл, які залишають старий вулик.

Злиття людини і робота приведе до появи нового типу живих істот, які будуть перебувати поза поточним законодавством?

Технологічні революції не скасовують еволюцію як принцип світобудови і в тому числі розвитку людини. Вживлюючи в своє тіло нанороботів, вживлюючи в мозок мікрочіпи, удосконалюючи процеси прийняття рішень, перевинаходячи політики, людство поступово прийде до нових правил гри, що включає кібернетичні організми. Чималу роль в цьому зіграє грамотне використання часу, виділеного внаслідок делегування рутинної роботи, для роздумів, культурної активності та креативу.

Наскільки важливі ініціативи ЄС в плані роботів, якщо більша частина перспективних розробок ведеться в США, Японії, Кореї?

Законодавство – це теж свого роду штучний інтелект. У створенні політик і регламентів ЄС традиційно сильний. Хоча в цьому його слабкість.

Читайте також - Лекторій. Штучний інтелект - коли він з'явиться і як навчити його великої і чистої любові

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X