Електростанція богів. Як NASA виявило інопланетян у сузір'ї Лебедя

17 жовтня 2015, 11:51
Астрономи виявили аномалію в сузір'ї Лебедя і припускають, що навколо однієї з зірок обертається гігантська структура штучного походження

Вперше за всю історію людства науковий світ хоч з якоюсь часткою серйозності заговорив про те, що, можливо, були знайдені сліди іншої цивілізації, яка істотно випереджає людство в розвитку і, можливо, здатна видобувати енергію з зірок.

Відео дня

Приводом для сенсаційних розмов стало відкриття, зроблене телескопом Kepler і декількома вченими-добровольцями з групи Planet Hunters, які аналізують дані телескопа в рамках програми американського космічного агентства NASA з пошуків позаземного життя.

Однією із зон космосу, що потрапили в об'єктив Kepler, було сузір'я Лебедя. Одна з його зірок KIC 8462852 (1,480 світлових років від Землі) була відома астрономам давно, але привернула до себе пильну увагу тільки в середині жовтня нинішнього року, коли аналіз даних телескопа показав наявність у зірки аномалії.

Обнаружить аномалию помог орбитальный телескоп Kepler, задачей которого являлся поиск экзопланет
Обнаружить аномалию помог орбитальный телескоп Kepler, задачей которого являлся поиск экзопланет Фото:

Волонтери з Planet Hunters потрібні NASA з тієї простої причини, що, попри всю досконалість сучасних програмних методів, очі людини, як і раніше, краще підходять для аналізу зображень. Саме людям, а не комп'ютерам вдалося помітити періодичний спад випромінювання зірки, який не можна пояснити нічим, крім наявності на її орбіті чогось, що час від часу частково прикриває її.

Волонтери аналізують знімки Kepler з істотною затримкою в часі, тому тільки у вересні-жовтні поточного року добралися до знімків, зроблених ще в 2013 році, незадовго до того, як орбітальний телескоп вийшов з ладу.

Дані, отримані за час роботи Kepler на орбіті (з 2009 по 2013 роки) дозволяють зробити висновок, що приблизно раз на 800 днів випромінювання KIC 8462852 падає на 15-20%. Таке «затемнення» триває зазвичай близько двох-трьох тижнів. Але одного разу в 2013 році воно тривало приблизно три місяці.

Як правило, такі перекриття пояснюються наявністю біля зірки планети. Однак, співробітники Planet Hunters відразу ж відкинули таке пояснення. По-перше, у KIC 8462852 немає відомих астрономам планет. По-друге, навіть якщо припустити, що такі є, але з якихось причин раніше їх наявність не вдавалося встановити, то це не може пояснювати таких масштабних змін у випромінюванні зірок. Адже навіть такий гігант як Юпітер (а такі планети у Всесвіті зустрічаються досить рідко) перекриває таку невелику (за мірками нашої Галактики) зірку як Сонце не більш ніж на 1%.

У звезды KIC 8462852 нет планет, но даже их наличие не могло бы объяснить такие масштабные затмения

У звезды KIC 8462852 нет планет, но даже их наличие не могло бы объяснить такие масштабные затмения Фото:

У вересні 2015 року інформація про знахідку Planet Hunters потрапила в наукові кола і подальшою розробкою гіпотез її походження зайнялися маститі астрофізики. Першою велику роботу про аномалії KIC 8462852 опублікувала співробітниця Єльського університету Табета Бойджиан.

За її словами, після ретельної перевірки їй довелося відкинути початкове припущення про технічну помилку або збій у роботі Kepler, який міг би пояснити наявність аномалії на знімках. Зірка дійсно періодично відчутно загасає і цьому потрібно знайти якесь пояснення, підсумувала Бойджиан.

В якості робочої гіпотези вона висунула припущення про те, що навколо KIC 8462852 колись обертався цілий рій комет, який потім був знищений гравітацією світила і перетворився в гігантську хмару космічного пилу та газу. Така хмара, обертаючись навколо зірки, може періодично прикривати її, скорочуючи її випромінювання, підсумувала Бойджиан.

Але її колеги вважають це пояснення помилковим. Космічне сміття такого роду утворюється тільки поруч з молодими зірками, оскільки завжди є наслідком самого процесу їх формування, пояснює американський астрофізик Філ Плейт. Але KIC 8462852 — досить стара зірка, тому це малоймовірно.

Інше можливе пояснення — гіпотеза про те, що KIC 8462852 є подвійною зіркою або ж інша зірка просто пройшла у неймовірній близькості від KIC 8462852, причому зовсім недавно. І в тому і в іншому випадку, наявність величезної хмари космічного сміття могла бути викликана жахливими гравітаційними зміщеннями, які були викликані близьким контактом двох зірок.

За словами наукового оглядача Росса Андерсона, неподалік від KIC 8462852 є ще одна зірка, яка могла б претендувати на роль цієї агресивної сусідки, однак це не робить гіпотезу більш достовірною. Близьке проходження двох зірок є надзвичайно рідкісним явищем у Всесвіті. Настільки рідкісним, що сам факт того, що воно сталося якраз у період часу, що дозволяє землянам, які щойно навчилися вивчати космос, побачити його, вже є неймовірним збігом.

Першим з учених, хто наважився сказати вголос про ще одну ймовірну гіпотезу, став відомий астрофізик з Пенсильванського університету Джейсон Райт. Вчений заявив, що аномалія в сузір'ї Лебедя може мати просте пояснення. Просто хтось побудував біля зірки KIC 8462852 якийсь штучний об'єкт величезних розмірів, який обертається навколо зірки і періодично перекриває частину її випромінювання.

Гипотетически, аномалия может объясняться гигантским объектом искусственного происхождения
Гипотетически, аномалия может объясняться гигантским объектом искусственного происхождения Фото:

В першу чергу, Райт спирається на сферу Дайсона, хоча припускає, що це може бути і об'єкт іншого роду.

Знаменитий англійський фізик Фрімен Дайсон в 1960-х висунув теорію про те, що будь-яка високотехнологічна цивілізація рано чи пізно прийде до думки про те, що найбільш раціональним джерелом енергії є зірки. І для того, щоб використовувати їх енергію з максимальною ефективністю, високорозвинені інопланетяни неодмінно захочуть оточити світило величезною конструкцією з сонячних панелей, що дозволить в постійному режимі акумулювати величезні енергетичні ресурси з мінімальними витратами. Такий гіпотетичний об'єкт отримав у науковому світі назву сфера Дайсона.

Побудувати таку конструкцію може тільки цивілізація, яка досягла неймовірних технологічних висот, підкреслював автор теорії, оскільки за його розрахунками для побудови сфери, наприклад, навколо Сонця потрібно було б створити штучний об'єкт, що дорівнює масі Юпітера.

Дайсон стверджував, що ми зможемо знайти інші цивілізації саме за ознакою наявності таких будівель навколо зірок. І пропонував зробити це чи не основним критерієм пошуку позаземного життя.

Райт припускає, що Дайсон мав рацію, і аномалія навколо зірки KIC 8462852 є підтвердженням теорії англійського фізика. Найближчим часом Райт планує опублікувати власну наукову роботу, яка пояснювала б його гіпотезу, і навести розрахунки — яким повинен бути штучний об'єкт, щоб створювати таку аномалію.

Фримен Дайсон, недавно отпраздновавший 90-летие, может дожить до дня, когда его знаменитая теория получит подтверждение
Фримен Дайсон, недавно отпраздновавший 90-летие, может дожить до дня, когда его знаменитая теория получит подтверждение Фото:

«Я збираюся бути скептичним, оскільки інопланетяни — це останнє, про що повинен думати астрофізик», - заявляє Райт, додаючи, втім, що аномалія KIC 8462852 виглядає так, що мимоволі очікуєш знайти щось побудоване інопланетною цивілізацією. Причому таке, що за розвитком випереджає земну на багато тисячоліть.

Вчені-скептики вважають, що Райт і вчені, які його підтримали і кількість яких зростає з кожним днем, надто оптимістичні, і аномалія буде розгадана з допомогою набагато більш прозаїчних рішень, ніж пошуки інопланетян. Вони пригадують, як в 1960-х астрофізики вже «знаходили» сліди іншого життя за сигналами з космосу, які пізніше виявилися пульсарами. Так назвали нейтронні зірки, які володіють потужним магнітним полем, нахилені до осі обертання, завдяки чому відбувається модуляція зверненого у бік Землі випромінювання і земні обсерваторії отримують сигнали з перебоями.

Утім, це не применшує значення аномалії, визнають скептики, адже саме по собі відкриття пульсарів було важливою віхою в астрофізиці. Можливо, пошуки розгадки аномалії KIC 8462852 не призведуть до слідів інопланетян, але дозволять зробити ще одне значуще відкриття, підсумовують вони.

Проблемою аномалії крім адепта теорії про інопланетян Райта зростаючої групи його послідовників зацікавилося багато вчених, включаючи Інститут пошуку позаземного життя SETI.

Останні дані по KIC 8462852, які є в розпорядженні вчених, датуються 2013 роком, коли орбітальний телескоп Kepler вийшов з ладу. У квітні 2015 року, коли, за розрахунками вчених повинна була відбутися наступна аномалія, Kepler не спостерігав за сузір'ям Лебедя. Тепер наступний шанс підтвердити або спростувати теорію про інопланетян випаде земній науці в травні 2017 року. До цього часу в бік KIC 8462852 буде звернено дуже багато земних телескопів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X