Електрика скінчилася. Ровер Opportunity не витримав марсіанської бурі

14 червня 2018, 12:47

Марсохід Opportunity занурився в глибокий сон через брак енергії для своїх батарей.

Є ризик, що встановити зв'язок c апаратом більше ніколи не вдасться, пише The Verge.

В останній раз Opportunity виходив на зв'язок вранці 10 червня, коли він відправив радіопередачу, вказавши, що виробництво енергії є на рекордно низькому рівні. Це спонукало NASA оголосити "надзвичайну ситуацію з космічним апаратом", оскільки Opportunity не володіє достатнім потенціалом для продовження виконання своїх основних функцій. Коли NASA спробувало зв'язатися з Opportunity 12 червня, ровер не відповів. Це означає, що він перейшов у режим з дуже низьким енергоспоживанням.

Відео дня

"Це схоже на те, що у вас є кохана людина в комі в лікарні. У вас є доктори, які говорять вам, що "вам просто потрібно почекати, і вона прокинеться". Всі життєві показники хороші, тому ми просто чекаємо", - сказав Джон Каллас, менеджер проекту Opportunity в Лабораторії реактивного руху NASA.

Тиждень тому марсіанська буря займала 18 мільйонів квадратних кілометрів. З тих пір вітри досягли площі понад 41 мільйон квадратних кілометрів. Так як вся площа поверхні Марса становить трохи менше 145 мільйонів квадратних кілометрів, це досить велика буря.

"Прямо зараз будь-яка енергія, яку генерує Opportunity, йде на внутрішній годинник. Він відключив свою батарею від решти електроніки, і тільки годинник працює в фоновому режимі", - говорить Майк Сейберт, колишній учасник місії Opportunity.

Роверу потрібно буде знати, коли Сонце знову повернеться. Коли Opportunity отримає достатню кількість світла, він трохи зарядиться, підключить батарею до електроніки, а потім спробує розбудити себе кожен день, коли Сонце знаходиться на найвищій точці в небі. Саме тоді NASA збирається звернутись до Opportunity.

Однак, проблеми виникнуть, якщо Opportunity не зможе забезпечити достатню потужність, щоб підтримувати роботу годинника. Тоді ровер може прокинутися в невідповідний час і витратити енергію даремно.

Найбільшою проблемою для NASA є температура Opportunity. Просте переміщення і виконання завдань нагріває ровер, але він стає холодніше, коли нерухомий. І якщо він стане занадто холодним, він ризикує зламатися. На щастя, ровер оснащений вісьмома реакторами, які генерують крихітну кількість теплової енергії. Крім того, незабаром в районі роботи апарату настане марсіанське літо.

Загалом команда думає, що вони знову зможуть встановити зв'язок з Opportunity. За словами Сейберта, можливо, частка пилу пошкодять лінзи об'єктива Opportunity, коли шторм закінчиться. Але ровер працював понад 14 років на марсіанській поверхні, і його життя, можливо, ще не закінчене.

"Наступного разу Марсу доведеться докласти більше зусиль, щоб вбити Opportunity", - говорить Сейберт.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X