Ефективне знищення червів-паразитів та відродження давніх знань Китаю: за що дали Нобелівську премію з медицини

6 жовтня 2015, 01:17
Нобелівську премію з фізіології та медицини отримали Вільям Кемпбелл і Сатошу Омура за нові методи лікування інфекцій, що переносяться паразитичними червами, а також ЮюТу за створення нових методів лікування малярії

Як повідомляє сайт Нобелівської премії, захворювання, викликані паразитами становили серйозну проблему для людського здоров'я протягом тисячоліть. Зокрема, паразитарні захворювання значно впливають на найбідніші групи населення Землі.

Відео дня

Вільям Кембелл і Сатошу Омура відкрили новий клас ліків на основі авермектинів, які радикально знизили частоту таких захворювань як річкова сліпота і лімфатичний філяріатоз (слонова хвороба). Авермектини також демонструють ефективність проти все більшої кількості інших паразитарних захворювань.

Юю Ту, яка отримала другу половину Нобелівської премії, відкрила Артемізин - ліки, що значно знизили показники смертності від малярії.

Ці відкриття дозволять більш ефективно лікувати захворювання, на які хворіють сотні мільйонів людей щорічно.

Паразитичні захворювання

Багато паразитичних організмів можуть викликати захворювання. Зокрема, значною групою паразитів є паразитичні черви. Від захворювань, що спричинені паразитичними червами, страждає близько третини населення світу, особливо вони поширені у регіонах Африки, прилеглих до Сахари, Південній Азії, Центральній і Південній Америках.

Річкова сліпота та лімфатичний филяріатоз - два захворювання, які спричиняють паразитичні черви.

Річкова сліпота (онхоцеркоз) - захворювання, яке призводить до сліпоти, через хронічне запалення в рогівці.

Лімфатичний филяріатоз, від якого страждають більше 100 мільйонів людей викликає хронічне опухання тканин і в кінцевому підсумку призводить до інвалідності. Його наслідками можуть бути слонова хвороба (лімфедема) і водянка мошонки.

Малярія- захворювання, що викликається одноклітинними паразитами, переносниками яких є комарі. Збудники малярії проникають в еритроцити, викликаючи лихоманку і у важких випадках пошкодження головного мозку і смерть.

Понад 3,4 млрд людей перебувають у небезпеці зараження малярією, смертність від цього захворювання досягає 450 тисяч людей на рік.

Бактерії і рослини, які стали основою для ліків

Сатошу Омура, японський мікробіолог і фахівець з виділення натуральних продуктів, сконцентрувався у своїх дослідженнях на бактеріях під назвою Streptomyces, які живуть у ґрунті і виробляють багато речовин з антибактеріальними властивостями (у тому числі стрептоміцин відкритий Зельманом Ваксманом, лауреатом Нобелівської премії 1952 року).

Володіючи надзвичайними навичками у розробці унікальних методів для великомасштабного культивування та визначення особливостей цих бактерій, Омура ізолював нові штами Streptomyces зі зразків ґрунту і успішно культивував їх у лабораторії.

З багатьох тисяч різних культур, він вибрав близько 50 найбільш перспективних, для того, щоб вони стали предметом подальшого аналізу їхнього впливу на шкідливі мікроорганізми.

nobelprize.org
nobelprize.org Фото:

Вільям Кемпбелл, експерт з паразитарної біології, що працює у США, придбав культури Streptomyces у Омури і досліджував їх ефективність.

Кемпбелл показав, що компонент з однієї з культур досить ефективно діяв проти паразитів домашніх і сільськогосподарських тварин. Цей біоактивний компонент очистили і назвали Авермектином.

Згодом він був хімічно модифікований для більш ефективного сполучення, названий Івермектином.

nobelprize.org
nobelprize.org Фото:

Пізніше Івермектин був протестований на людях із паразитарними інфекціями й ефективно вбив личинки паразита (мікрофілярій).

Разом внески Омури і Кемпбелла привели до відкриття нового класу препаратів із надзвичайною ефективністю проти паразитарних захворювань.

Малярія традиційно лікувалася хлорохіном або хініном, але їхня ефективність знижувалася.

Наприкінці 1960-тих викоренити малярію не вдалося, і хвороба була на підйомі.

У той час Юю Ту у Китаї звернулася до традиційної фітотерапії, щоб вирішити завдання розробки нового лікування малярії.

З величезного спектру фітопрепаратів екстракт Artemisia annua став цікавим кандидатом. Тим не менше, результати досліджень були суперечливими.

Юю Ту вивчила давню літературу, щоб знайти спосіб успішно екстрагувати активний компонент з Artemisia annua.

nobelprize.org
nobelprize.org Фото:

Ту була першою, хто довів ефективність цього компоненту, пізніше названого Артемізінином проти малярійного паразита, як у заражених тварин, так і в людях.

Артемізінин - новий клас протималярійних засобів, які швидко вбивають малярійних
паразитів на ранній стадії їхнього розвитку, що пояснює його безпрецедентну ефективність у
лікуванні важких випадків малярії.

Авермектин, Артемізінин і глобальна охорона здоров'я


Відкриття авермектинових і Артемізінина докорінно змінили лікування паразитарних захворювань.

Івермектин, похідний від Аверміктина, сьогодні використовується у всіх частинах світу проти паразитарних захворювань.

Івермектин високоефективний проти низки паразитів, має обмежені побічні ефекти
і вільно доступний по всьому світу. Лікування виявилося настільки успішним, що такі захворювання як річкова сліпота та лімфатичний філяріатоз перебувають на межі знищення.

Малярія вражає близько 200 мільйонів людей на рік. Артемізінин використовується для її терапії у всіх частинах світу, де поширене це захворювання.

У випадку використання комбінованої терапії, він орієнтовно скорочує смертність від малярії більше ніж на 20% у цілому і більше ніж на 30% у дітей. Лише для Африки це означає порятунок більше ніж 100 тисяч життів на рік.

Таким чином відкриття Омури, Кемпбелла і Ту стали революційними для терапії захворювань, які викликаються паразитами.

За матеріалами: Nobelprize.org, переклад НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X