Дурням щастить. Американські психологи довели, що пошуки щастя позбавлені сенсу

29 жовтня 2015, 11:17
Чим більше людина прагне до щастя, тим менше у нього шансів стати щасливим, з'ясували вчені

Прагнення бути щасливим, яке багато людей вважають нормальним і навіть обов'язковим атрибутом свого життя, насправді може серйозно нашкодити, вважає Адам Грант, професор психології університету Уортон (штат Пенсільванія).

Відео дня

Грант проаналізував ряд нещодавніх досліджень американських психологів за темою щастя і прийшов до шокуючого висновку. Всі вони вказують на те, що чим більше значення люди надають відчуттю щастя, тим менш щасливими вони стають.

Так, Айріс Маусс, психолог з Національного центру біотехнологій США (Бетесда, штат Меріленд) опублікувала результати своєї роботи в цьому напрямку під промовистою назвою Чи можуть пошуки щастя робити людей нещасними?

Постоянное стремление определить "счастлив ли я", мешает людям быть счастливыми
Постоянное стремление определить "счастлив ли я", мешает людям быть счастливыми Фото:

У своїй роботі Маусс спирається на масштабні соціальні опитування та дослідження всередині фокус-груп за участю кількох тисяч добровольців. Маусс відзначає цікаву статистику. Зокрема, серед жінок, які вважають щастя найбільш важливою складовою свого життя, більшість називали себе нещасними навіть в умовах незначного стресу. У той же час, в ситуаціях з виключно позитивними емоціями вони були схильні вважати себе помірно щасливими.

Парадоксально, але опитування показують, що ті учасниці дослідження, які спочатку оцінювали щастя не настільки високо, частіше вважали себе щасливими за найрізноманітніших життєвих ситуацій.

Іншими словами, чим менше значення надає людина пошукам щастя, тим більше у неї шансів відчути себе щасливим, зазначає Маусс.

На думку Гранта, це та багато інших досліджень формулюють чотири основні помилки, які дуже поширені серед людей і найчастіше заважають їм бути щасливими.

Перша помилка — це намагання людини наполегливо визначитися — чи щасливий я? У гонитві за щастям, метою є отримання більшої кількості задоволення і радості, пояснює Грант. Але зрозуміти, чи є прогрес, можна тільки зіставляючи свій нинішній стан з попередніми. Простіше кажучи, людина завжди порівнює, чи так вона щаслива зараз, як раніше.

Тут і криється проблема. У момент, коли ми робимо таке порівняння, ми перестаємо відчувати емоції і переходимо в режим оцінки. А це відразу ж вбиває ефект щастя, зазначає Грант, посилаючись в якості підтвердження на роботи психолога Міхалі Чікцентміхалі про так званий «потік».

Женщины, которые придают счастью самое большое значение, реже чувствуют себя счастливыми
Женщины, которые придают счастью самое большое значение, реже чувствуют себя счастливыми Фото:

Коли ви зустрічаєтеся зі старим другом або повністю поринаєте в гарну книгу або займаєтеся улюбленим видом спорту, ви не помічаєте часу, не звертаєте уваги на погоду, констатує психолог. Ви перебуваєте в емоційному «потоці». Чи щасливі ви в цей момент? Так. Але ви не усвідомлюєте цього. Тільки по закінченню якогось періоду часу, озираючись назад, ви зможете сказати, що були щасливі.

Постійне прагнення констатувати той факт, що ви щасливі, заважає потрапити в «потік» і, власне кажучи, стати щасливими, підводить підсумок Грант.

Другою помилкою є переоцінка впливу життєвих обставин на відчуття щастя. Люди схильні перебільшувати значення позитивних подій у житті, зазначає американський психолог Ден Гілберт. Їм здається, що нові люди або кроки по кар'єрних сходах змінять їх життя, але люди забувають, з якою легкістю пристосовуються до змін і як швидко перестають відчувати їх вплив на життя.

Третя помилка — пошуки щастя в індивідуальному порядку. Безперечно, щастя — це стан особистий, зазначає Грант. Але його частіше всього знаходять ті, хто вміє ділити його з іншими. Так, згідно з дослідженням Маусс, серед тих, хто надає щастю більше значення, більше людей, які відчувають себе самотніми.

Четверта помилка — пошуки сильних емоцій. Дослідження американського психолога Еда Динера показує, що відчуття щастя найчастіше пов'язано не з інтенсивністю відчуттів, а з їх регулярністю. Іншими словами, ті, хто щодня зазнають дрібні, але позитивні емоції, зазвичай відчувають себе більш щасливими, ніж ті, хто неодмінно прагне відчувати дуже сильні позитивні відчуття. Треба вміти радіти не тільки важливим речам, але і банальним дрібницям життя.

Частіше щасливі ті, хто здатний отримувати задоволення від дрібниць, задовольнятися приємними моментами щоденної повсякденності, а не ті, хто ламає голову на пошуками сенсу життя, підкреслюють дослідники.

Грант впевнений, що тим, хто хоче бути щасливим, варто пам'ятати слова великого філософа Джона Мілла: «Щасливі тільки ті, хто не думає про щастя постійно».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X