Древнє пташеня, динозавр-красунчик і ДНК-мумій. Найважливіші новини археології та палеонтології 2017 року

27 грудня 2017, 21:05

Цього року вчені знаходили статуї, рештки тварин і пращурів людини. І, що найдивніше – старовинний пиріг

Отже, в 2017 році вчені...

... відкопали статую фараона Рамзеса. Ой, ні, не Рамзеса

На початку березня в Каїрі археологи підняли з дна затопленої грунтовими водами ями фрагменти гігантської статуї фараона. Спочатку припускали, що це зображення Рамзеса II, оскільки голова та бюст стародавнього правителя були знайдені серед сміття поруч з руїнами палацу Рамзеса.

Відео дня

Втім, незабаром з'ясувалося, що знайдена в Єгипті величезна статуя фараона не належить Рамзесу II. За словами міністра єгипетських старожитностей Халеда Ель-Енані, величезна статуя є зображенням Псамметиха I з XXVI династії, а не Рамзеса II. До цього висновку вчених підштовхнула виявлений ​​на статуї напис імені Псамметиха.

"Ми не говоримо про це категорично, але швидше за все, це Псамметих I", – сказав Енані.

Міністр зазначив, що існує невелика ймовірність того, що Псамметих повторно використав стару статую Рамзеса, наказавши нанести на неї своє ім'я.

... відкопали рештки нового виду пращурів людини

На початку травня археологи з Університету Йоганнесбурга встановили вік раніше знайдених решток невідомого виду гомінідів Homo naledi, а також знайшли нові скелети в південноафриканській системі печер Райзінг Стар.

Згідно з офіційним датуванням, вік раніше виявлених решток був від 236 до 335 тисяч років. У той же час, серед нових знахідок археологів в гроті Леседі, добре збереглися череп і безліч кісток, що належать, як мінімум, трьом особам.

Аналізуючи результати досліджень, керівник роботи Лі Бергер припустив, що в Африці співіснувало одночасно кілька видів Homo, і що Homo naledi, можливо, навіть причетні до виготовлення знарядь ашельської культури і середнього кам'яного віку. Втім, до останньої заяви більшість фахівців поставилася скептично.

... розшифрували ДНК мумій

В кінці травня стало відомо, що міжнародний колектив палеогенетиків під керівництвом фахівців з Університету Тюбінгена та Інституту людської історії Товариства Макса Планка зміг провести генетичний аналіз давніх єгиптян на основі аналізу ДНК мумій.

Вчені провели ДНК-аналізи приблизно 90 мумій з поховань, зроблених з XIV століття до нашої ери до IV століття до нашої ери в районі Абусір ель-Мелек на південь від Каїра. Мумії там збереглися недоторканими, на відміну від відомих мумій з єгипетської Долини Царів.

"Генетика спільноти Абусір ель-Мелек не зазнала будь-яких серйозних зрушень протягом 1300 років. Ми з'ясували, що популяція давніх єгиптян залишалася генетично відносно стійкою до дії іноземних завойовників. Це говорить про те, що збільшення частки генів, типових для людей на південь від Сахари, відбулося в єгиптян протягом останніх 1500 років", – стверджує Вольфганг Хаак, керівник групи вчених в Інституті Макса Планка.

... знайшли в шматку бурштину з ринку древнє пташеня

Китайські орнітологи виявили обриси пташеня, які чудово збереглися, в шматку бурштину віком приблизно сто мільйонів років. Шматок бурштину з пташеням було виявлено на ринку М'янми, вік бурштину становить приблизно сто мільйонів років.

Особина всередині нього належить до енанціорносових ("протилежних птахів") – викопної групі, що жила в крейдяному періоді. Наразі це найкраще збережений зразок з усіх відомих на сьогоднішній день. Вчені зазначають, що видимі обриси і деталі будови птиці – це всього лишень її "відбиток", що розклався, і ДНК звідти виділити вже неможливо.

В смолі можна розгледіти фрагмент голови та шиї, частину крила і задньої ноги, а також м'які тканини хвоста, добре видно вухо й повіку. Можливо, пташенята енанціорносових птахів вилуплювалися на землі та залазили на дерева, але на шляхудо цього їм і могла зустрітися смертоносна смола.

... виявили найдавніші сліди життя на Землі

Австралійські й новозеландські вчені виявили найдавніші відомі науці рештки мікроорганізмів, віком приблизно 3,48 мільярда років. Знахідка дозволить вирішити одну з найважливіших дискусій еволюційної біології: життя виникло глибоко в океані чи у прибережних водоймах.

Вчені знайшли відбитки мікробів та інших мікроорганізмів в регіоні Пілбара на півночі Західної Австралії, де кілька мільярдів років тому були діючі вулкани. Вік знахідки оцінюється приблизно в 3,48 мільярда років.

"Наші цікаві знахідки не тільки розширюють рекорди життя, яке було в гарячих джерелах 3 мільярди років тому, вони свідчать про те, що життя на Землі з'явилося набагато раніше, ніж вважалося раніше, приблизно на 580 мільйонів років раніше", – говорить одна з авторів дослідження, Тара Джекич з університету Нового Південного Уельсу в Австралії.

... знайшли і не з'їли старовинний пиріг

Раніше вчені знаходили динозаврів, але в 2017 році переключилися на кекси. Новозеландські дослідники знайшли в Антарктиді пиріг, який зробили 106 років тому. За завіряннями авторів знахідки, пиріг виглядав "майже їстівним".

Пиріг виробництва британської кондитерської фірми Huntley & Palmers лежав в олов'яній коробці на полиці в покинутому будиночку на мисі Адер і був загорнутий у папір. На момент виявлення знахідки кексу було 106 років. Передбачається, що пиріг потрапив до Антарктиди в 1910-1913 роках з експедицією Роберта Скотта.

"Пиріг виглядає як новий, це доволі фантастично. Звісно, пиріг пахне не зовсім як новий, він пахне трохи прогірклим маслом, але виглядає пиріг дуже гарно", – говорить один з авторів знахідки, Ліззі Мік.

... відкопали скелет незвичайного динозавра

В кінці року вчені все ж повернулися від кексів до динозаврів. Міжнародна група палеонтологів відкрила Halszkaraptor escuilliei – новий унікальний вид динозавра з характерними рисами лебедя, пінгвіна, крокодила і велоцираптора.

Це перший з виявлених динозаврів, спосіб життя якого подібний до способу життя водоплавних птахів. Після його виявлення вчені виділили нову підродину динозаврів, які отримали назву Halszkaraptorinaer.

Скам'янілі рештки Halszkaraptor escuilliei виявили чорні археологи в пустелі Гобі на півдні Монголії. Скам'янілість знайшли на території величезного скупчення решток, так званого кладовища динозаврів, в шматку піщаної скелі. Halszkaraptor escuilliei був хижаком, до раціону якого входили риба, ракоподібні, дрібні рептилії і ссавці.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X