Довгоочікувана Матриця. 7 технологій, які змінять світ у найближчі 7 років

3 березня 2016, 20:03
Особисті дрони, ДНК-медицина і розумні контактні лінзи. НВ обрало найбільш революційні технології нашого часу

Технічний прогрес не зупинити. Мобільні телефони, які були дивиною ще 20 років тому, сьогодні стали банальністю. Через 20 років сьогоднішні прообрази особистих дронів і гаджетів віртуальної реальності будуть згадувати з посмішкою.

Відео дня

Ґрунтуючись на новітніх дослідженнях, НВ обрало 7 технологій, які до невпізнання змінять світ у найближчому майбутньому.

1

Персональні дрони

Досі дрони асоціювалися тільки з військовими операціями. Однак, найцближчим часом невеликі безпілотні літальні апарати зможуть стати такою ж банальністю як смартфони.

Голова Amazon Джефф Безос обіцяє, що дрони візьмуть на себе доставку більшості замовлень вже до 2020 року.

Також існує цікава концепція недорогих одноразових дронів, які будуть самознищуватися після доставки вантажу.

Загалом, з професією посильного або рознощика піци людство може спокійно прощатися. Але це ще не все. Незабаром дрони можуть стати по-справжньому персональними гаджетами. Навіщо простій людині дрон? Дуже просто. Дрони можуть стати провідниками і гідами для мандрівників, альпіністів і спортсменів. І навіть перетворюватися в літаючі респіратори, які очищають повітря безпосередньо перед обличчям людини.

На думку американського футуролога Адама Прудена, це може бути актуальним для жителів багатьох мегаполісів вже сьогодні.

2

Навчання уві сні

Що, якщо б знання та навички можна було отримати не методом стомлюючого зубріння або виснажливих тренувань, а просто завантаживши в свідомість потрібні файли? Як Нео вчив кунг-фу в Матриці.

Деякі вчені переконані, що цей метод «для ледачих» технічно цілком придатний для здійснення. Американські учені вже тестують льотний симулятор, в який завантажено навички досвідченого пілота, для навчання початківців льотчиків.

В основі експерименту пристрій, який завантажує дані в мозок учня методом мікрополяризації.

Результати ще належить підтвердити. Однак, той факт, що вчені в принципі займаються такими розробками і вже рапортують про успіхи, говорить про багато що.

3

Віртуальна реальність

2016 року стане роком, коли IT-індустрія нарешті знайшла комерційне застосування окулярів віртуальної реальності. Насамперед ці гаджети існували тільки у вигляді прототипів, які не були цікаві нікому крім гіків та футурологів.

Сьогодні такі окуляри активно просувають майже всі IT-гіганти. Однак, це тільки початок ери віртуальної реальності. На підході й інші гаджети, які здатні викликати повне занурення в інший світ.

Наприклад, iPhone, створений вченими з Гарвардського університету. Цей гаджет являє собою розумний ароматизатор повітря, який за допомогою спеціальних картриджів може формувати до 30 тис. різних ароматів. У поєднанні з окулярами доповненої реальності, цей гаджет може перевести відчуття від вигаданого світу на новий рівень.

Втім, використовувати гаджет можна буде і в інших цілях. Так, автор розробки Девід Едвардс має намір створити приставку до iPhone, яка буде керуватися спеціальним додатком. З її допомогою можна буде додавати запахи до звичайних текстових повідомлень, впевнений Едвардс.

4

Розумні контактні лінзи

Поки Google допилює свої Google Glass, індустрія високих технологій не стоїть на місці. Мрія про портативний гаджет, який зможе виводити якусь інформацію прямо поверх «картинки», яку транслюють у мозок людські очі, жива як ніколи.

Частина розробників не вважає перспективним напрямок окулярів. Вони ведуть роботи над розумними контактними лінзами. На відміну від розумних окулярів, лінзи не припускають наявності камери. Однак, навіть базовий функціонал вражає.

Так, дітище американської компанії Innovega дозволяє досягти рівня фантазії Джеймса Кемерона з культового Термінатора. Лінзи виводять сповіщення про нові повідомлення зі смартфона і навігаційні підказки.


Але найголовніше, що лінзи можуть бути при цьому корекційними, простіше кажучи виконувати звичайну роль контактних лінз.

До речі, Google, незважаючи на роботу над окулярами, також фінансує розробку власних розумних контактних лінз. Правда, поки у них медичний ухил. Лінзи призначені для діабетиків і вміють відстежувати рівень цукру в крові (опосередковано, насправді виміри здійснюються в слізних залозах).

5

Зарядка гаджетів від тіла

У Матриці машини використовували людські тіла в якості джерела енергії. Можливо, не обов'язково чекати конфлікту людей зі штучним інтелектом для того, щоб побачити цю диво-технологію в дії.

Вчені з Лондонського університету працюють над спеціальною тканиною, яка дозволить отримувати енергію при русі, наприклад, спортсменів. Це п'єзоелектричний матеріал, який генерує енергію при стисненні або розтягуванні.

Обсяги одержуваної енергії поки невеликі, проте, на думку керівника дослідження Джо Бріско, вже зараз можна говорити про підзарядки мобільних телефонів. Власне, якщо б гаджети, що носяться користувачем, могли б заряджатися від рухів самого користувача, це був би абсолютний прорив в індустрії високих технологій, розмірковує вчений.

Крім британських вчених дослідженнями в цій області займаються і південнокорейські дослідники. За словами Сан-Ву Кіма, одного з авторів дослідження, футболка зі спеціальної тканини, здатної накопичувати енергію, майже не відрізняється від звичайних футболок. Її навіть можна прати в звичайній пральній машині.

Одягом, здатним заряджати гаджети, цікавляться і в світі високої моди. Правда, поки найпопулярніші рішення не настільки високотехнологічні. Так, бренд Tommy Hilfiger вже випустив кілька моделей чоловічих і жіночих піджаків з вбудованими сонячними панелями. У сонячні дні смартфон можна заряджати прямо в кишені за допомогою вшитого USB-порту.

6

Органи на замовлення

Приблизно 10 років тому британські вчені шокували світ, виростивши пацієнтці новий сечовий міхур з власних стовбурових клітин.

З того часу багато досліджень у цій області приводили до не менш вражаючих результатів. Недавно вчені змогли виростити пацієнту новий палець.

Ще одне монументальне досягнення з цієї області — робота вчених з Гарвардського університету, яким вдалося виростити зі стовбурових клітин щура нову лапу замість попередньо ампутованої.

Лапа — значно більш складний орган, ніж легені чи нирки, які вченим вдавалося виростити в минулому. В ній — складне поєднання м'язів, хрящів, зв'язок, нервів і судин.

Автори дослідження впевнені, що вже в найближчі роки їх розробки дозволять по-новому поглянути на проблему протезування в людей.

А новина про досягнення австралійських медиків в кінці лютого і зовсім приголомшила медичне співтовариство.

Їм вдалося успішно імплантувати пацієнту кілька хребців, надрукованих на 3D-принтері. Це відкриття дозволяє говорити про значно більш доступні методи лікування кісткових захворювань і травм.

7

Медицина з ДНК-діагностикою

Ще більшою революцією найближчим часом стане настання ери ДНК-медицини. Медики близькі до складання повної генетичної карти основних захворювань, якими страждає людство.

Завдяки цьому, незабаром, простий аналіз крові може перетворити колоноскопію та інші подібні процедури в пережиток минулого. Аналізи ДНК по суті замінять собою медичну карту пацієнта.

Наприклад, міністерство охорони здоров'я Великобританії обіцяє вже найближчим часом забезпечити медичні служби країни детальною ДНК-базою по 100 тис. захворювань.

За задумом медиків, регулярні ДНК-аналізи можуть розповідати про захворювання на ранніх стадіях. Це вкрай важливо, оскільки основною причиною смерті від раку та багатьох інших хвороб є затримка з діагнозом.

Показати ще новини
Радіо НВ
X