Секрет міцності. У стіні Собору Паризької Богоматері виявили арматуру

Собор був побудований із застосуванням технологій, що випереджають свій час (Фото:pixabay)
Після пожежі в одній із стінок Нотр-Дама знайшли залізні прути. Раніше у спорудах тієї епохи нічого подібного не бачили.
У 2019 році в соборі Нотр-Дам у Парижі спалахнула пожежа, яка серйозно пошкодила культову середньовічну будівлю. Але немає зла без добра — завдяки цій сумній події дослідникам вдалося вивчити архітектуру будівлі.
Вони з’ясували, що каміння, використане для будівництва собору, було скріплене за допомогою залізних скоб. Ця техніка не використовувалася для будівництва будівель того періоду.
За даними веб-сайту Нотр-Дама, він будувався в кілька етапів, починаючи з початку XII століття і продовжуючись протягом наступних 300 років.
«Це перша будівля такого роду, в якій ми бачимо подібне, — розповів Live Science провідний автор Максим Л’Ерітьє, професор кафедри історії Паризького Університету. — Це показує [що будівельники] тоді намагалися експериментувати з новими формами будівництва».
Л’Ерітьє та його команда проаналізували 12 залізних скоб, довжина яких становить приблизно 50 сантиметрів і які були частиною «залізного скелета», що скріплює будинок.
Скоби забезпечили додаткове посилення кам’яної кладки собору, у тому числі скріпили великі арки в нефі парних веж заввишки 69 метрів. Згідно з дослідженням, без арматури це диво архітектури, найімовірніше, на той час було б неможливим.
«Коли ми вивчали інші готичні церкви того періоду, у жодній із них не використовувалося залізо при будівництві, — сказав Л’Ерітьє. — Ми вважаємо, що саме скоби дозволили побудувати конструкцію такої неймовірної висоти».
Дослідники датували залізні скоби за допомогою радіовуглецю та виявили, що вони використовувалися на одному з початкових етапів будівництва. Тобто дата виробництва скоб була такою самою, як і кладка.
Л’Ерітьє повідомив, що для встановлення походження заліза буде потрібний подальший аналіз.