Вони були у всіх на очах. Виявлені найдавніші свідчення писемності у світі

Риси та точки виявилися частиною стародавнього клинопису (Фото:Bacon et al., Camb. Archaeol.)
У багатьох європейських печерах були знайдені малюнки, доповнені дивними рисками та крапками. Британські вчені вважають, що це не частина композиції, а найдавніший у світі текст, який існував ще до знаменитого шумерського клинопису.
Команда вивчила понад 800 послідовностей точок, ліній та Y-подібних форм, залишених у печерах по всій Європі під час останнього льодовикового періоду.
Ці позначки часто ставилися поруч із зображеннями тваринами, як і підштовхнуло дослідників до гіпотези про їх значення.

«Сенс позначок на цих малюнках завжди мене інтригував, тому я спробував розшифрувати їх, використовуючи підхід, який інші використовували для розуміння ранньої форми грецького тексту», — пояснив незалежний дослідник Бен Бекон.
Він зіставив символи з життєвими циклами зображених тварин у наші дні і знайшов збіг.
Значок, схожий на букву Y, який дуже часто можна спостерігати на цих картинах, імовірно, позначав час народження тварини. Вірогідно, у такий спосіб древні передавали знання про природу, щоб спростити процес видобутку їжі.
Відкриття показує, що мисливці льодовикового періоду використовували власну календарну систему та передавали свої знання майбутнім поколінням за допомогою нескладної системи письма.
Важливість дослідження полягає в тому, що деякі наскельні значки мають вік близько 20 тис. років, що робить їх найдавнішою писемністю у світі — набагато старішою, ніж шумерський клинопис, що з’явився менше ніж 5000 років тому.