Дорога в невідомість. NASA готує місію для вивчення походження Всесвіту

14 лютого 2019, 20:00

NASA готує місію на $242 млн, яка повинна дати відповіді на головні питання про походження Всесвіту.

Днями стало відомо, що NASA припиняє спроби зв'язатися зі своїм найуспішнішим марсоходом Opportuninty і завершує його місію, яка тривала майже 15 років.

Апарат повинен був пропрацювати до 90 днів і проїхати трохи більше одного кілометра, але Opportuninty вдалося перевершити очікування вчених в десятки разів і проїхати 45 км по поверхні Марса, досліджуючи походження Червоної планети.

Відео дня

Правда, NASA не стала затягувати зі зворушливим прощанням зі своїм дітищем, яке залишилося гинути в марсіанській пилюці, і тут же анонсувало нову, ще більш амбітну місію з вивчення походження всього Всесвіту.

Як зазначено в прес-релізі національної аерокосмічної адміністрації США, завдання нової місії - дізнатися, як розвивався наш Всесвіт і наскільки поширені "інгредієнти для життя" в інших планетних системах нашої галактики.

Назва для місії на цей раз не така проста, як у Opportunity або Curiosity, - вчені використовували аббревіату SHPEREx, що означає Спектрофотометр для історії Всесвіту, Епоха реіонізації і дослідник льодів.

Місія повинна стартувати в 2023-му і на неї витратять близько $ 242 млн, без урахування витрат на запуск ракети-носія.

Ключовим інструментом для дослідження є просунутий телескоп, який буде аналізувати оптичні та близькі інфрачервоні промені світла, і збирати дані про більш ніж 300 млн галактик і більш 100 млн зірок у нашому Чумацькому Шляху.

Повідомляється, що деякі з цих галактик розташовані настільки далеко, що світло від них має подолати близько 10 млрд, щоб досягти Землі. Телескоп також буде шукати в нашій галактиці елементи, необхідні для зародження життя - воду і органічні молекули, які, можливо, знаходяться неподалік зірок на планетах, що формуються.

SHPEREx повинен буде оглядати весь доступний йому простір за допомогою земних супутників і апаратів на Марсі кожні півроку. Це дозволить вченим після завершення місії створити карту всього космічного простору з 96 спектрів кольорів, яка буде перевершувати всі попередні карти.

NASA
Фото: NASA

"Ця дивовижна місія стане скарбом з унікальними даними для астрономів. Вона надасть безпрецедентну галактичну карту, що містить сліди перших моментів в історії Всесвіту. У нас будуть нові підказки до однієї з найбільших загадок в науці: що змусило всесвіт розширюватися так швидко, менш ніж за наносекунду після великого вибуху?", - пояснює Томас Зурбухен, один з керівників наукових місій NASA.

Новий телескоп також повинен визначити, які об'єкти потрібно буде більш детально вивчити в майбутніх місіях NASA, таких як телескоп Джеймса Вебба і широкодіапазонний інфрачервоний телескоп WFIRST.

Примітно, що NASA буде запускати SHPEREx не на ракетах SpaceX і навіть не за допомогою своїх давніх партнерів NASA Lockheed Martin і Boeing, - замість цього фахівці вибрали компанію Ball Aerospace з Колорадо, яка була одним з перших підрядників NASA ще в середині минулого століття.

Поставку тестового обладнання та науковий аналіз зробить Корейський інститут астрономії і космічних наук.

Нагадаємо, в жовтні 2018-го, спільно з Японським агентством аерокосмічних досліджень, Європейське космічне агентство (ESA) запустило першу місію з вивчення Меркурія BepiColombo.

Щоб подолати відстань в 9 млрд км, космічний апарат здійснить ряд гравітаційних маневрів: місія передбачає 18 обльотів навколо Сонця і 9 обльотів навколо Землі і Венери. Але і цього буде недостатньо для подорожі на найближчу планету до Сонця.

Головним прискорювачем BepiColombo у міжпланетному просторі стане найпотужніший в історії іонний двигун.

Є чим похвалитися і у китайських космонавтів: близько місяця тому їх місячний зонд Чан'е-4 здійснив м'яку посадку на зворотному боці Місяця. Це стало першим в історії випадком, коли космічний апарат зміг потрапити на зворотний бік земного супутника, оскільки там практично неможливий прямий зв'язок із Землею.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X