Дограємося. Британський астрофізик передбачив загибель Землі через наукові експерименти

4 жовтня 2018, 21:01

Англійський астроном і космолог Мартін Різ зробив гучну заяву про небезпеку експериментів на прискорювачах частинок, таких як Великий адронний колайдер. Різ вважає, що є нехай і невелика, але все ж реальна небезпека того, що один з експериментів може знищити Землю і життя на ній.

Свого часу запуск Великого адронного коллайдера (ВАК) в Швейцарії супроводжувався великим галасом у жовтій пресі. Журналісти відчайдушно експлуатували страхи далеких від фізики обивателів, розкручуючи тему можливого кінця світу. Найчастіше експлуатувалася ідея про можливе виникнення після одного з експериментів чорної діри, яка поглине Землю.

Відео дня

Вчені ставилися до цього з іронією. І після того, як ВАК успішно запрацював і допоміг зробити масу відкриттів, включно з відомим бозоном Хіггса, а ніякої чорної діри ніхто так і не побачив, розмови про кінець світу в результаті надмірного наукового завзяття фізиків стихли.

Але з подачі Мартіна Різа, іменитого космолога з Кембриджського університету, такі розмови можуть розгорітися з новою силою.

Різ опублікував книгу з гучною назвою Перспективи людства, в якій поряд з іншим висловив добре аргументоване побоювання щодо безпеки експериментів на прискорювачах частинок, які є в різних наукових лабораторіях світу.

Британський фізик Мартін Різ пророкує, що колайдери можуть стати причиною загибелі Землі
Британський фізик Мартін Різ пророкує, що колайдери можуть стати причиною загибелі Землі Фото:

Британський космолог Мартін Різ

Колайдери і кінець світу

Мартін Різ – не дилетант і не недоумкуватий автор теорій змови.

Різ, якому в цьому році виповнюється 66 років, є випускником Кембриджського університету, в якому він пізніше довгі роки викладав космологію.

Як учений, Різ прославився роботами про реліктове випромінювання – космічне надвисокочастнотне фонове випромінювання, яке виникло на ранньому етапі існування Всесвіту. Також він вніс великий внесок у вивчення квазарів – активних ядер галактик на початковому етапі розвитку.

Різ отримав безліч наукових нагород, включно із Золотою медаллю британського астрономічного співтовариства, Приз імені Альберта Ейнштейна за внесок в науку, приз імені Майкла Фарадея, премію Темплтона, медаль Ісаака Ньютона тощо.

З 2005 до 2010 року Різ був президентом Королівського товариства – так скорочено називають Лондонське королівське товариство природничих наук.

Словом, звинуватити Риза в несерйозності складно.

У своїй новій книзі Перспективи людства Різ попереджає про високу ймовірність загибелі Землі внаслідок наукових експериментів. А саме – через колайдери – прискорювачі частинок. Ці установки дозволяють вченим зіштовхувати між собою елементарні частинки на колосальних швидкостях і спостерігати за тим, як вони розпадаються, а також проводити супутні вимірювання.

Завдяки цим дослідженням в останні десятиліття фізики змогли зробити безліч важливих відкриттів, включно з раніше невідомими видами частинок.

Різ впевнений, що такі дослідження пов'язані з величезними ризиками.

Великий адронний коллайдер/EPA
Великий адронний коллайдер/EPA Фото:

Великий адронний колайдер в CERN (Швейцарія)/EPA

Першою потенційною небезпекою може бути формування чорної діри, яка в буквальному сенсі засмокче всередину все, що знаходиться навколо неї. Тобто фактично Різ пропонує знову обговорити стару тему про чорні діри і колайдери.

Однак, це не єдина небезпека. На думку Різа, в ряді певних експериментів існує ймовірність, що кварки можуть об'єднатися в странглети. Так називають гіпотетичну частинку, що складається з так званої дивної матерії.

Згідно з найпопулярнішими теоріями, дивна матерія може бути утворена або адронами, які містять дивні (або найлегші з верхніх) кварки, або кварковою речовиною, в якій міститься приблизно порівну верхніх, нижніх і дивних кварків.

Наведений вище опис може здатися непідготовленій людині маренням.

Однак, важливо розуміти, що дивну матерію деякі вчені вважають найреальнішим кандидатом на роль горезвісної темної матерії, що становить за різними оцінками від 60 до 90% маси Всесвіту. А странгелети можуть бути її носіями.

Різ попереджає, що странглети, контактуючи зі звичайною матерією, можуть перетворити її на нову форму матерії надзвичайно високої щільності. Вся планета Земля може в результаті такої взаємодії перетворитися на суперщільний об'єкт діаметром з футбольне поле, тобто близько сотні метрів, формулює вчений.

Однак, існує і третя можливість, яку Різ вважає найнебезпечнішою. Він передбачає, що при певних обставинах колайдери можуть призвести до того, що трапиться катастрофа, яка поглине «сам космос».

«Пустота в космосі, яку вчені називають вакуумом, це більше, ніж просто «ніщо», – стверджує Різ. – Це своєрідна «арена» для всього, що відбувається. У вакуумі є всі сили і частинки, які правлять фізичним світом. І такий вакуум може бути крихким і нестабільним».

Деякі вчені припускають, що концентрована енергія, яка виникає, коли частинки стикаються між собою, може викликати «фазовий зсув», який розірве саму матерію космосу. Це буде катастрофа не тільки земного, але й космічного масштабу, підкреслює Різ.

Не все так погано

Різ не уточнює, які саме експерименти з прискоренням елементарних частинок він вважає найбільш небезпечними. Однак експерти не поспішають ховати ідею колайдерів через подібні побоювання.

«Розмови про небезпеку колайдерів – не новина, і від того, що вони знову виникли, я, наприклад, гірше спати не стану, – говорить Стефан Солднер-Рембольд, фізик з Університету Манчестера. – Зіткнення частинок, які здійснюються в БАК, відбуваються в природі весь час. З огляду на кількість експериментів, які вже були проведені, якби ризик виникнення чорних дір або странглетів існував, вони б вже утворилися».

Зіткнення значно більшої потужності відбуваються мільйони разів на день у земній атмосфері, і світ не руйнується

Стівен Гокінг, британський фізик

«Чи повинні ми бути стурбовані? Навряд чи, адже в CERN та інших лабораторіях працюють вчені, які можуть розібратися з такими питаннями», – коментує заяви Різа американський оглядач Джасінта Боулер.

На її думку, секта тих, що вірять в небезпеку колайдерів, буде крутішою за тих, хто вірить в те, що Земля пласка.

На сайті CERN чітко розписано, що в 2003 році було проведено дослідження, висновки якого зводяться до того, що зіткнення частинок в колайдері не становлять загрози, вказує Боулер.

Також прихильники скептичного підходу вказують на те, що фізики не роблять в колайдерах нічого такого, чого природа не робила б величезну кількість разів за весь час існування Землі та інших астрономічних тіл.

Свого часу цим питанням цікавився сам Стівен Гокінг. І дійшов висновку, що колайдери абсолютно безпечні. «Зіткнення значно більшої потужності відбуваються мільйони разів на день у земній атмосфері, і світ не руйнується», – іронізував британський фізик.

«Раз вже Земля не зникла після мільярдів років бомбардування космічними променями, то не зникне і після проведення контрольованих зіткнень у колайдері», – впевнена Клара Нелліст, американський фізик, яка бере участь у програмі ATLAS – одному з довгострокових експериментів на ВАК.

Є у фізиків відповідь Різу й щодо странглетів. На Великому адронному колайдері їх пошуки тривають уже вісім років. І вони поки що безрезультатні. Тож припущення про те, що странгелети, по-перше, існують, а по-друге, можуть перетворювати звичайну матерію на дивну, поки що складно вважати обгрунтованими.

У той же час, не можна з упевненістю стверджувати, що ніщо з передбаченого Різом ніколи не збудеться, тільки тому, що це досі не сталося.

Сам Різ зовсім не закликає припинити пошуки у сфері зіткнення частинок. Він безпосередньо стверджує, що потенційна вигода від відкриттів й сфері елементарних частинок цілком виправдовує ризики.

Різ підкреслює, що не намагається сіяти паніку, а лише закликає вчених бути обережніше в проведенні експериментів, які створюють безпрецедентні умови для матерії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X