Дитячий розум. Вчені дізналися, які слова відрізняють людину від робота

25 вересня 2018, 14:03

Представники інституту людського мозку і когнітивних наук з Кембриджа визначили, як люди доводять, що вони не штучні. Дослідження свідчить, що в таких випадках людина описує далеко не високоморальні категорії.

Ми вже знаємо про те, що до 2025 року 58% працівників по всьому світі будуть складати машини і автоматизовані пристрої.

Причому, мова йде не лише про високоточні виробничі верстати, що замінять звичайних працівників, а й про справжніх людиноподібних роботів зі штучним інтелектом (ШІ).

Відео дня

Якщо повстання надрозумних комп'ютерів проти людини поки існують тільки в думках кінопродюсерів та виробників відеоігор, - то вчені вирішили дослідити цілком собі практичну і цікаву тему: яке одне слово може відрізнити робота від справжньої людини?

У відомому Тесті Тьюринга, англійський математик Алан Тьюринг намагався визначити чи може комп'ютер мислити в принципі.

Сучасні ж вчені Джон Маккой і Томер Уллман з Массачусетського технологічного інституту і Пенсільванського університету вирішили провести "Мінімальний тест Тьюринга" та дізнатися, чи може людина відрізнити з ким вона розмовляє - з живою істотою або зі ШІ?

Згідно з результатами цієї роботи, які були опубліковані в Журналі експериментальної соціальної психології, найбільш популярним словом для переконання інших людей в тому, що вони справжні, а не штучні, виявився іменник "какашка".

Вчені припускають, що подібні "заборонені" слова, що стосуються профанації і функцій життєдіяльності, не просто описують що-небудь, а викликають емоційну реакцію.

"Відносні сильні сторони слів "любов", "милосердя" і "співчуття" важливі для вимірювання відмінностей між роботами і людьми. Однак "заборонені" слова мають найбільшу відносну силу, оскільки посилаються на фізичні функції і викликають смішний емоційний відгук", - пишуть автори дослідження.

В цілому, робота не підтверджує які саме слова допоможуть вам відрізнити ШІ від людини. Це дослідження, скоріше, створене для розуміння того, що характеризує нас як людей на думку самих людей.

Для такого експерименту, 1089 респондентів спершу мали відібрати слова, які точно зможуть визначити, що ви говорите з людиною, а не з комп'ютером.

Близько 47% з цих слів стосувалися емоцій або мислення: 14% вказали "любов", 3,5% - "співчуття", 3,2% - "людина", 2,7% - "будь ласка".

Всі отримані слова поділили на 10 категорій, по типу їжа ("банан", "піца"), не людина ("собака", "робот"), життя і смерть ("біль", "виживання"), функції тіла і профанація ("какашка", "пеніс").

Інша група з 2045 чоловік повинна була визначити, які з цих слів вибрала людина, а які - машина (попри те, що їх усі вибирали люди).

Вражаюче, але найпопулярнішим описом живої істоти стало слово, що позначає людські нечистоти.

Як пише Science Alert, це дає нам досить цікавий погляд на наше самосприйняття, і на те, що для нас означає бути людьми.

Керівники експерименту вважають, що така методика допоможе в дослідженні сприйняття різних типів людей, наприклад, - що відрізняє чоловіка від жінки, дитини від старшої людини, китайця від чилійця?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Вчені пояснюють: "Яким би не було ваше слово, - воно грунтувалося на здатності швидко орієнтуватися у мережі загальних смислів і приблизно прогнозувати, як це зроблять інші. Точно так само, як любов і співчуття, це частина того, що значить бути людиною".

Показати ще новини
Радіо NV
X