Дитина з тюнінгом. Китайський учений заявив про перших дітей із відредагованим геномом

27 листопада 2018, 12:25

Професор шеньчженських університету науки і технологій Хе Цзянькуй розповів про народження сестер-близнючок зі зміненим геномом. Наукове співтовариство відхрещується від відкриття, а експерти проводять розслідування експерименту.

Поки в Україні важко уявляють і сприймають існування генетично модифікованої їжі, в Китаї вже працюють над створенням людей зі зміненим ДНК.

Так, днями, китайський вчений Хе Цзянькуй розповів в інтерв'ю Associated Press про те, що він змінив геном двох новонародженим дівчаткам-близнят - Лулу і Нана.

Відео дня

Деталі експерименту, як і особистість перших у світі генетично модифікованих дівчаток, поки невідомі. Хе згадував технологію CRISPR/Cas9, за допомогою якої він нібито зміг замінити ген CCR5, що дозволяє вірусу ВІЛ заражати інші клітини.

Вчений заявляє, що він відредагував геноми 16 з 22 ембріонів добровольців, які проходили процедуру штучного запліднення. За його словами, однією з пар батьків пощастило і експеримент закінчився вагітністю та пологами двох близнят.

Якщо це дійсно так, то Хе Цзянькуй став першим дослідником, хто зміг на практиці відредагувати ген CCR5 і виключити проникнення ВІЛ в клітини організму новонароджених дівчаток.

"Я відчуваю сильну відповідальність не тільки за те, що я зробив це першим, але і за те, що я зробив це прикладом. Суспільство буде вирішувати, що робити далі", - розповів він Associated Press.

Шарлатан або геній?

Проте, досліди професора поки під великим сумнівом, адже вчений не розкрив ніякої інформації і не опублікував документ з поясненням свого експерименту.

Інституція, в якій Цзянькуй повинен був проводити редагування генома, також не підтверджує подібну інформацію. "Ми можемо точно заявити, що процес зміни геному не проходив в нашому госпіталі. Ці діти також не були народжені тут", - прокоментував представник госпіталю для Tech Crunch.

Відхрещуються від створення перших дітей зі зміненим геномом і в університеті, де працює експерт з генетики. Після інтерв'ю, представники Південного університету науки і технологій Шеньчженя опублікували заяву, де вони відкидають свою причетність до роботи Хе Цзянькуйя.

"Університет вимагає, щоб наукові дослідження дотримувалися міжнародної академічної етику і академічних норм, а також відповідали національним законам і правилам", - зазначено в заяві.

Як повідомляє Science Alert, проблема полягає в тому, що більшість країн мають суворе регулювання зміни геному ембріонів, оскільки це означає продовження роду генетично модифікованих людей.

Попри розбіжності з етикою і релігією, в Китаї, Японії, Великобританії та деяких інших країнах дозволені експерименти з редагуванням генома людини.

CRISPR Cas9

Раніше НВ писало, що вчені з Каліфорнійського університету в Берклі, Массачусетського Технологічного Інституту та Гарварда ведуть патентну боротьбу за застосування технології CRISPR Cas9 ще з 2012 року.

Говорячи простими словами, така технологія може дозволити змінювати структуру ДНК і уникати в розвитку організму спадкових захворювань, онкології, ВІЛ, діабету, шизофренії або навіть редагувати зовнішність дітей.

Експерименти з CRISPR Cas9 викликали масу дискусій на етичному підгрунті, адже це є безпосереднім втручанням у розвиток плода. Попри це, компанії, які розвивають редагування, вже досягли капіталізації у сотні мільйонів доларів.

Одну з таких - Editas Medicine - фінансує засновник і колишній керівник Microsoft Білл Гейтс.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X