Детектив кам'яного століття. Вчені виявили сліди масового вбивства часів неоліту

13 травня 2019, 08:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники вивчили ДНК кістяків братської могили на півдні Польщі і прийшли до висновку, що ці люди стали жертвами масового вбивства.

Були знайдені скелети 15 жінок, дітей і юнаків - кожен з них був убитий потужними ударами по голові. Проте, їх тіла були акуратно розташовані поруч один з одним, повідомляє EurekAlert!.

Відео дня

Міжнародна група, що складається з дослідників з університетів Копенгагена і Орхуса і Археологічного музею в Познані, Польща, використовувала профілі ДНК, щоб продемонструвати, що масове вбивство було вбивством великої родини з трьох поколінь.

Використовуючи геномної аналіз, радіовуглецеве датування, ізотопний аналіз і археологічні дані, дослідники отримали детальне уявлення про це суспільство кам'яного віку і про бійню, яка сталася близько 5000 років тому.

"Аналізуючи давню ДНК кістяків, ми змогли скласти карту сімейних відносин загиблих. Ми можемо бачити, що матері лежать поруч зі своїми дітьми і братами пліч-о-пліч. Ті, хто поховав мертвих, добре їх знали. Ми також бачимо, що більшість батьків з цієї великої родини відсутні в похованні. Ми припускаємо, що вони не були в поселенні, коли сталася бійня, і що вони повернулися пізніше, а потім поховали свої родини шанобливо", - розповів біолог Мортен Аллентофт з Копенгагенського університету.

"Ми не знаємо, хто був відповідальний за цю бійню. Але ми думаємо, що це сталося 5000 років тому, коли пізній неолітичний період переходив в бронзовий вік. У цей період європейські культури сильно трансформувалися в результаті міграції ямної культури зі сходу", - говорить археолог-генетик Копенгагенського університету Ханнес Шредер.

У зв'язку з археологічними знахідками археолог Нільс Йоханнс з Орхуського університету додає: "Ми знаємо з інших відкриттів, що насильницькі конфлікти розігрувалися між різними культурними групами в цей час. Однак вони ніколи не були так чітко задокументовані, як тут. Крім насильства і трагедії, наше дослідження ясно демонструє, що єдність сім'ї і турбота означали багато для цих людей, близько 5000 років тому, як в житті, так і після смерті".

Вчені підкреслюють важливість тісної співпраці між експертами в області древньої ДНК (аДНК), археології, антропології та ізотопного аналізу для розкриття цієї детективної історії, яка сталася 5000 років тому.

Марзена Шміт, директор Археологічного музею в Познані, підкреслила, що спільна робота вчених дозволила "значно розширити наше розуміння особливо бурхливого періоду європейської передісторії".

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X