Астрономічна весна. Коли в Україні настає день весняного рівнодення

19 березня 2021, 22:29

20 березня жителі Землі можуть спостерігати особливе астрологічне явище, в результаті якого день і ніч будуть рівні за тривалістю.

Календарна весна настає 1 березня, а ось астрономічна в 2021 році настане 20 березня. В Україні це станеться об 11 годині, 37 хвилин і 27 секунд за київським часом. Інакше цю подію називають весняним рівноденням.

Відео дня

Що таке рівнодення?

Суть процесу в переході Сонця з південної півкулі небесної сфери до північної. Цього дня на всій поверхні нашої планети день майже рівний ночі. «Майже» пояснюється тим, що в цей період день все-таки трохи довший, ніж ніч. Але приблизно кожен з них дорівнює 12 годинам. Причина такого явища - атмосферна рефракція (заломлення променів світла), яка трохи піднімає диск Сонця для спостерігача.

Якщо ви будете дивитися на Сонце у середніх широтах, то через рефракцію воно зійде не точно на сході, а на північніше. У південній півкулі схід Сонця відбудеться південніше і сідатиме не точно на заході. І тільки той, хто спостерігає Сонце на екваторі, побачить його без рефракційної похибки.

Проміжок від одного рівнодення до другого, однойменного йому, називається тропічним роком. Саме він служить для нас основою вимірювання часу.

Paul Gilmore / Unsplash
Фото: Paul Gilmore / Unsplash

Чим відрізняється рівнодення від сонцестояння?

У рівнодення тривалість дня і ночі рівні, а під час сонцестояння тривалість дня або найбільша (влітку), або найменша в році (взимку).

Показати ще новини
Радіо NV
X