День науки: топ-10 подій світу науки і технологій 2015-го року

10 листопада 2015, 21:26
Сьогодні, 10 листопада, святкується Всесвітній день науки за мир і розвиток, затверджений ЮНЕСКО в 2001-му році. 2015-й ще не підійшов до кінця, але за минулі 10 місяців в світі науки і технологій відбулося чимало подій, здатних змінити життя людини і відбитися на сприйнятті навколишнього світу. НВ обрало 10 найбільш цікавих з них

Буквально кожен день людство збагачується знаннями. За різними оцінками, в сучасному світі на подвоєння цього багатства йде від одного до п'яти років. У 2015-му в інтелектуальній скарбничці людства дзенькнуло кілька великих "монет".

Відео дня

Тямущий ген

© Silver lab, Duke University
© Silver lab, Duke University Фото:

Генетики з Університету Дьюка виявили ген-підсилювач, яким людський мозок зобов'язаний великими розмірами. Його назвали HARE5 (human-accelerated regulatory enhancer). Аналогічний ген є у шимпанзе, але саме в людській версії він сприяє активному розвитку головного мозку. Це вдалося довести за допомогою експерименту, в ході якого HARE5 був введений у ДНК ембріонів миші. В результаті у піддослідної тварини з людським геном мозок виявився на 12% більше, ніж у його "колеги" з геном шимпанзе.

Гра м'язами

© Duke Pratt School of Engineering, Duke University
© Duke Pratt School of Engineering, Duke University Фото:

В Університеті Дьюка не тільки роблять мишей розумніші. В цьому році в його лабораторіях були вирощені штучні скелетні м'язи, здатні реагувати на електричні імпульси і фармацевтичні препарати, як справжні. Згідно з планами, ці м'язи будуть використовуватися для випробування медичних препаратів та вивчення хвороб, що впливають на м'язові тканини.

Епоха вимирання

Біологи з США і Мексики з'ясували, що на Землі розпочалася шоста епоха масового вимирання. Вчені підрахували, що таких темпів зникнення видів тварин, як зараз, на нашій планеті не спостерігалося з часів загибелі динозаврів. І винен у всьому людина. До настання антропоцен (епохи активного впливу людини на екосистему Землі) в світі вимирало по 2 види ссавців кожні 100 років. Тепер ця цифра виросла в 114 разів.

Раковий прогноз

В цьому році людство просунулося в галузі лікування раку. Наприклад, за допомогою вірусів або редагування генів. На початку року вчені двох лондонських університетів дали досить оптимістичний прогноз: до 2050-го року люди молодше 80 років не будуть вмирати від раку. Дослідники вважають, що підвищення ефективності діагностики та способів лікування, а також курс на відмову від шкідливих звичок призвела до того, що з 1990-го рівень смертності від цього захворювання щорічно знижувався на 1%. Ця тенденція, швидше за все, буде набирати темп і призведе до вищезазначеного результату.

З життя комах

Angel Arcones via Flickr
Angel Arcones via Flickr Фото:

Зазвичай мух вбивають, але група швейцарських вчених з Бернського університету вирішила продовжити їм життя. Вони порахували, що, відбираючи більш здорові клітини в організмі і позбавляючись від пошкоджених, можна добитися цього ефекту. Вони виявили у мух Drosophila melanogaster ген, який бореться з хворими і неправильно працюючими клітинами. Як правило, в клітинах мухи присутні по 2 копії цього гена, але швейцарці додали третю. В результаті тривалість життя комах збільшилася на 50-60%. Дослідники вважають, що отримані знання з часом допоможуть уповільнити процес старіння людини.

Вай фай фо

Стараннями фахівців з університету орегона звична абревіатура Wi-Fi змінилася на WiFiFO (WiFi Free space Optic). Але додаванням пари букв справа не обмежується. Завдяки використанню інфрачервоних світлодіодів нова технологія дозволяє в 10 разів збільшити пропускну здатність систем Wi-Fi. Дане рішення дозволить істотно поліпшити ефективність в людних місцях (ресторанах, готелях і т. д.), де до мережі підключається значна кількість пристроїв, з-за чого страждає якість зв'язку.

Плутонічні відносини

© NASA/APL/SwRI
© NASA/APL/SwRI Фото:

У липні поточного року космічний апарат, запущений NASA в рамках місії New Horizons ще в середині минулого десятиліття, нарешті, досяг Плутона. Вперше в історії людство зуміло дотягнутися до цієї карликової планети, яка на момент запуску "Горизонтів" ще вважалася повноцінною планетою. Апарат не тільки передав дані для вивчення небесного тіла, але і доставив до нього частинку праху Клайду Томбо – людини, який відкрив Плутон. Місія New Horizons триватиме до 2026 року.

Акустична хватка

Кадр из видео пользователя BristolIG на Youtube
Кадр из видео пользователя BristolIG на Youtube Фото:

Досягнення вчених з університетів Брістоля і Суссексу теж пов'язане з космосом, але більш опосередковано. Вони створили промінь для захоплення об'єктів, який в роботі могли бачити шанувальники фантастичної кіносаги "Стартрек". Розроблене ними пристрій використовує звукові хвилі для створення акустичних "щипців". З їх допомогою можна захоплювати і переміщати об'єкти без фізичного контакту. Поки винахід британців піднімає лише міліметрові предмети, але вони працюють над підвищенням ефективності "захоплюючого променя".

Таблетку на друк

Все частіше предмети, надруковані на 3D-принтері, потрапляють в заголовки. Технологією можна захоплюватися, але одна справа, коли мова йде про пістолет або масштабної моделі автомобіля, і зовсім інша, якщо в 3D-друк йдуть ліки. Деякі могли б поставитися до такого продукту з підозрою. Тим не менш, чиновники американського агентства FDA (Food and Drug Administration) вирішили довіритися йому. В цьому році вони схвалили першу таблетку, надруковану на 3D-принтері. Ліки називається Spritam, і покликане контролювати епілептичні судоми.

Ex machina

© UC Berkeley Robot Learning Lab
© UC Berkeley Robot Learning Lab Фото:

Людині властиво вчитися методом проб і помилок. Завдяки фахівцям з Каліфорнійського університету в Берклі цей метод зможуть освоїти роботи. Вони розробили алгоритми, що дозволяють машині витягати досвід з невдалих дій, таким чином освоюючи нові навички. Наприклад, закручувати кришку пляшки, збирати конструктор або іграшковий літак. Роботу навіть дали майже людське ім'я BRETT (Berkeley Robot for the Elimination of Tedious Tasks).

Показати ще новини
Радіо НВ
X