Датування зсувається. У Саудівській Аравії знайшли останки людини віком 95-86 тисяч років

10 квітня 2018, 21:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені Оксфордського університету виявили на Аравійському півострові фалангу пальця стародавньої людини. Вік знахідки складає близько ста тисяч років.

Раніше вважалося, що люди покинули африканський континент на 20 тисяч років пізніше, повідомляє ізраїльське видання Haaretz.

До недавнього часу консенсусна теорія полягала в тому, що Homo sapiens покинув Африку в ході масової міграції близько 60 000 років тому. Потім стали набиратися дані про те, що люди почали виходити з континенту набагато раніше, невеликими групами мисливців-збирачів.

Відео дня

Зокрема, дослідники знайшли фалангу пальця в регіоні Аль-Вуста в пустелі Нефуд на півночі Саудівської Аравії. Датування за допомогою уран-торієвого, люмінесцентного методів і методу електронного парамагнітного резонансу показала, що вік кістки досягає 86-95 тисяч років. Таким чином було отримано свідоцтво того, що людина сучасного типу була присутня в цьому регіоні раніше, ніж вважалося.

"Скам'янілість Аль-Вуста доводить, що сучасні люди досягли Аравії 90 000 років тому. Цікаво, що кам'яні інструменти, пов'язані з Аль-Вуста, виявлені в більш ранніх шарах, більше 200 000 років тому. Дані Аль-Вуста показують, що відбувалися ранні міграції, але ця міграція була набагато більшою, ніж вважалося раніше", - розповів Haaretz археолог з Університету Оксфорда професор Міхаель Петралья.

За його словами, детальний морфологічний і порівняльний аналіз показав, що кістка пальця добре потрапляє в діапазон змін, характерний для Homo sapiens і при цьому вона поза діапазону неандертальців. Деякі аномалії в поперечному розрізі кістки пояснювалися стресом від інтенсивної фізичної активності, що частково пояснюється зусиллями древніх людей по адаптації в цьому регіоні.

Дослідники припускають, що люди перейшли в Аравію через сучасне Червоне море, яке в той час було "трохи ширше річки". У той час клімат на Аравійському півострові був вологим, з сотнями річок і озер. Зокрема, на думку археологів, місцевість Аль-Вуста є висохлим озером.

"Оскільки Homo sapiens поширилися з Африки, вони зіткнулися з дуже різними екологічними ситуаціями в Леванті і Аравії. У міру того, як вони йшли в Східну Азію, вони стикалися зі змінами в екологічних умовах і значними варіаціями сезонності. Питання на мільйон полягає в тому, що сталося з цими людьми, коли річки і озера Аравії висохли", - говорить Міхаель Петралья.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X