Диво-ракети, далекі планети і таємниці Всесвіту. Найголовніші новини з космосу у 2017 році

29 грудня 2017, 20:49

Для астрономів 2017 рік починався і закінчувався прес-конференціями про відкриття нових планет.

 

Цього року вчені та інженери...

... Знайшли можливо населені планети в далекій-далекій галактиці

22 лютого – на конференції NASA астрономи повідомили, що навколо зірки TRAPPIST-1 відкрито сім екзопланет розміром з Землю, три з яких знаходяться в зоні населеності.

Відео дня

Холодний червоний карлик TRAPPIST-1 знаходиться в сузір'ї Водолія, на відстані 39,5 світлових років від нас. Планети розташовані досить близько одне до одного, щоб їх гравітаційні поля взаємодіяли. Це і дозволило вченим оцінити масу планет. Найменша з них має масу 0,4 від земної, найбільша – 1,4.

В цілому планетна система дуже схожа на Юпітер і його супутники. Якщо помістити цю планетну систему в масштаби Сонячної системи, а зірку TRAPPIST-1 – на місце Сонця, то всі планети перебували б у межах орбіти Меркурія.

... Відкрили нову еру в ракетобудуванні

30 березня компанія Ілона Маска SpaceX успішно здійснила запуск ракети Falcon 9, перший ступінь якої вже побував в космосі. Ера багаторазових носіїв перестала бути фантазією.

З космодрому на Мисі Канаверал в штаті Флорида була запущена ракета-носій Falcon 9 з завданням вивести на орбіту комерційний комунікаційний супутник. Після того, як виведення на орбіту відбулося, перший ступінь ракети приземлився на плавучу платформу SpaceX в Атлантичному океані. Це була та сама ракета, яку SpaceX успішно запустила і приземлила в квітні 2016 року.

"Це означає, що ми дійсно можемо повторно використовувати перший ступінь ракети-носія багаторазово. Це найдорожча частина ракети. Це – революція в історії космічних польотів", – пояснює Ілон Маск.

... Знайшли планету, гарячу, як наше Сонце

У червні 2017 року стало відомо, що вчені виявили в сузір'ї Лебедя планету KELT-9b, яка виявилася розпечена майже як Сонце. За оцінками дослідників, температура на її поверхні перевищує 4 тисячі градусів Цельсія.

Знахідка була зроблена під час спостережень за допомогою пари телескопів KELT, проведених вченими минулого року. Умови в газовій оболонці недавно відкритого небесного тіла такі, що, швидше за все, в ній немає молекул, а матерія знаходиться в атомарному або іонізованому стані.

"Планета захоплена приливними силами зірки і розвернута до неї завжди однією і тією ж стороною. Це найбільш розпечена з відомих нам екзопланет", – говорить один з авторів дослідження, Скотт Гауді з Університету штату Огайо.

... Зрозуміли, що ми всі помремо

Втім, до колонізації виявлених планет людство може і не дожити. На початку листопада знаменитий фізик і популяризатор науки Стівен Хокінг заявив, що людська раса загине на Землі в найближчі 600 років.

На думку вченого, населення Землі буде рости, споживання енергії посилюватися, а сама планета перетвориться на "палаючу вогняну кулю". Він заявив, що люди повинні "сміливо йти туди, де ніхто не ступав", якщо людство планує прожити ще мільйон років.

Хокінг закликав інвесторів підтримати його проект Breakthrough Starshot, який передбачає подорож до Альфи Центавра – найближчої до Сонячної системи зірки. Навколо неї, вважає вчений, може обертатися підходяща планета.

... Завершили місію апарата Cassini

15 вересня, завершилась 20-річна місія NASA Cassini. Зонд знищений в атмосфері Сатурна. У NASA вирішили буквально пожертвувати дорогим обладнанням, щоб врятувати супутники Сатурна, теоретично, придатні для життя, від біологічного забруднення.

Під час своєї місії Cassini зробив 293 оберти навколо Сатурна. Здійснив 162 прольоти поблизу його супутників (що, до речі, дозволило відкрити ще 7 нових супутників). На Землю було передано 453 тис фотографій і в цілому 635 ГБ наукових даних.

Серед найгучніших відкриттів, зроблених вченими на основі матеріалів, надісланих Cassini, – шестикутна пляма на Північному полюсі Сатурна, океан на Енцеладі, 3 моря і кілька сотень озер (і свідоцтва потенційного існування життя!) на Титані.

... Знову зафіксували гравітаційні хвилі і отримали за них гроші

Жовтень приніс відразу дві новини, які пов'язані з виявленням гравітаційних хвиль. 3 жовтня нобелівський комітет вручив премію з фізики американським дослідникам Райнеру Вайссу, Баррі Баришеву і Стос Торну – за внесок у відкриття гравітаційних хвиль на детекторі LIGO.

Про відкриття гравітаційних хвиль, які утворилися в результаті злиття двох чорних дір, було оголошено в лютому 2016 року. Гравітаційні хвилі – зміни гравітаційного поля, які спотворюють простір і час навколо себе – були передбачені майже ще сто років тому, але зафіксовані лише в 2015 році.

А в середині жовтня дослідники повідомили, що їм вперше вдалося зареєструвати гравітаційні хвилі від злиття двох нейтронних зірок. Хвилі були зафіксовані детекторами LIGO в США та італійською обсерваторією Virgo.

За даними дослідників, в результаті подібних злиттів у Всесвіті з'являються такі елементи, як платина і золото. Відкриття було зроблено ще 17 серпня. Два детектора в США зареєстрували гравітаційний сигнал GW170817. Злиття відбулося в галактиці NGC4993, яка знаходиться на відстані близько 130 млн світлових років від Землі в сузір'ї Гідри.

... Довели, що ми більше не рекордсмени

В середині грудня NASA оголосило, що вперше зоряна система з такою ж кількістю планет, як наша Сонячна система, була виявлена в глибокому космосі.

Нове відкриття було зроблено командою, яка працювала на космічному телескопі Kepler. При цьому астрономи використовували методи машинного навчання від Google. За словами розробника штучного інтелекту Крістофера Шелі, старшого інженера-програміста Google AI, нейронна мережа просіювала дані Kepler і допомогла виявити слабкі транзитні сигнали від раніше пропущеної восьмої планети, яка обертається навколо зірки Kepler-90, в сузір'ї Дракона.

"Вперше відтоді, як наші предки виявили планети Сонячної системи тисячі років тому, ми знаємо напевно, що наша сонячна система не є єдиним рекордсменом за кількістю планет. Зоряна система Kepler-90, це як міні-версія нашої Сонячної системи. У вас є маленькі планети всередині і великі планети зовні, але все розташовується набагато ближче", – сказав астроном Ендрю Вандербург.

Планета Kepler-90і приблизно на 30 відсотків більше за Землю. Kepler-90i настільки близька до своєї зірки, що, її середня температура поверхні, як вважають, перевищує 425 градусів за Цельсієм, тобто, вона знаходиться на одному рівні з Меркурієм. При цьому найвіддаленіша планета зірки Kepler-90, під назвою Kepler-90h, віддалена на таку ж відстань від своєї зірки, як Земля від Сонця.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X