Галактична турбіна. Вчені довели, що з чорної діри можна добути енергію - фото
НВ Преміум

Галактична турбіна. Вчені довели, що з чорної діри можна добути енергію

28 червня 2020, 07:00

Розбираємося, як можна отримати енергію з чорної діри і що для цього потрібно

Коротко:

- як імітувати чорну діру у земних умовах

- що таке ергосфера

- як вчені підтвердили 50-річну теорію радянського фізика

Група вчених з Шотландії експериментально довела, що з чорних дір можна добувати енергію. Дослідники всього лише трохи змінили пристрій для імітації чорної діри, який запропонували ще на початку 1970-х.

Відео дня

О дним із найзагадковіших об'єктів для вчених є чорні діри.

Крім незвичайних характеристик цих примар величезних зірок, чорні діри можуть проявляти ефекти, які фізики тільки починають досліджувати.

Наприклад, вчені досі не знають, куди дівається інформація про матерію, яку поглинають чорні діри, адже, згідно із законом збереження енергії, така інформація повинна залишатися, а не зникати безслідно.

Поки одні дослідники ламають голову над цим питанням, інші намагаються з'ясувати, чи можна добути енергію з чорної діри.

Як не дивно, таку гіпотезу висунули ще у кінці 1960-х: тоді британський фізик і математик Роджер Пенроуз розрахував, що частинки, які потрапляють у певну частину чорної діри, можуть залишати її межі зі збільшеною на 21% енергією від своєї початкової маси.

Це пояснюється складною механікою чорної діри, яка, подібно до гравітаційного маневру космічних кораблів навколо планет і великих об'єктів, може буквально виштовхувати частки назовні, надаючи їм ще більшу кількість енергії.

Через кілька років радянський фізик Яків Зельдович розробив ідею спеціального пристрою для перевірки цієї теорії в земних умовах.

І ось, через майже 50 років, вчені з Шотландії провели перший у своєму роді експеримент зі спробою добути енергію з імпровізованої чорної діри на Землі.

Як це працює, і чим закінчився експеримент - давайте розбиратися разом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X