Не жіноча наука. Як Нобелівський комітет бореться за гендерну рівність

2 жовтня 2018, 13:06

Вперше з 1963-го Нобелівську премію з фізики отримала жінка. Журі, яке визначає лауреатів, збирається змінити регламент відбору номінантів, - вчені хочуть позбутися упередженості та гендерного дисбалансу.

Сьогодні стало відомо, що лауреатом Нобелівської премії з фізики вперше за 55 років стала жінка. Донна Стрікленд розділила нагороду з Жераром Муру і Артуром Ешкином за відкриття у лазерній фізиці.

Відео дня

Як уже писало НВ, лауреатами Нобелівської премії 2018 року в сфері фізіології і медицини стали американець Джеймс Еллісон і японець Тасуку Хондзе. Дослідники розділили п'єдестал за досягнення в області боротьби з раковими клітинами.

У минулому році, "Нобеля" в цій же категорії отримали аж троє чоловіків - Джеффрі Хол, Майкл Росбах і Майкл Янг.

Начебто, нічого особливого, але Елізабет Гібні з журналу Nature помітила, що за всю історію існування премії, лауреатами в наукових дисциплінах стали тільки 3% жінок.

Більш точно - з 605 осіб, які отримали премію за відкриття у фізиці, хімії, економіці, фізіології і медицині, тільки 18 представниць жіночої статі.

Останні три роки в цьому сенсі були зовсім вже "маскулінні", - за цей час в науці не було жодної жінки-лауреата (крім сьогоднішньої новини про премію з фізики, звісно).

Експерти з Нобелівського комітету передбачили звинувачення в упередженості і, вперше в історії премії, вирішили відновити гендерний баланс.

"Ми не працюємо у вакуумі. Наукове співтовариство повинне помічати жінок і номінувати тих, хто зробив видатний внесок", - розповів виданню Nature генеральний секретар Шведської королівської академії наук Горан Ханссон.

Крім запиту до тисяч вчених враховувати гендерну різноманітність для номінантів 2019 року, керівники Комітету також нагадали членам журі, що можна пропонувати одну людину на кілька різних відкриттів і кількох людей на одне відкриття. Елізабет Гібні пише, що представники Нобелівського комітету часто забували використовувати таку можливість.

У статті також зазначено, що за останній два роки в журі Шведської академії (що відповідає за нагородження лауреатів в галузі фізики, хімії та економіки) збільшилася кількість жінок. За оцінками Ханссона, з 500 вчених, які відбирають номінантів, близько 25% - жінки.

Хоча, тут думки експертів розділилися: голова Норвезького комітету з гендерного балансу в наукових дослідженнях Курт Райс вважає, що незалежно від статі, члени журі схильні нагороджувати премією чоловіків; генеральний секретар Нобелівської Асамблеї Томас Перлманом, навпаки, вважає, що жінки з більшою ймовірністю номінують інших жінок.

Згідно Nature, на наступній конференції Нобелівського комітету з гендерних питань, деякі вчені запропонують раді директорів Фонду Нобеля обов'язкову номінацію відразу кількох людей, і порівняння кандидатів між собою, а не окремо.

Можливо, прихильники гендерної рівності навіть наполягатимуть на тому, щоб в списках номінантів була однакова кількість жінок і чоловіків.

"Існує небагато речей, які можуть струсити науковий світ в плані примусу людей враховувати внесок жінок в науку", - говорить Курт Райс.

У матеріалі також врахували, що деякі люди можуть бути проти гендерної рівності під час присудження Нобелівської премії, оскільки це нібито знижує її якість.

Але, самі представники Нобелівського комітету впевнені - такі заходи не стосуються статистики, вони необхідні для визначення видатних жінок-вчених.

Варто відзначити, що в номінації на Нобелівську премію миру і літератури ситуація трохи краще. Яскравий приклад - білоруська письменниця Світлана Алексієвич, яка стала лауреатом у 2015-му "за її багатоголосу творчість - пам'ятник стражданню і мужності в наш час".

Нагороди за досягнення у фізиці до сьогодні отримували лише дві жінки: Марія Склодовська-Кюрі в 1903-м за дослідження радіаційних явищ і Марія Гепперт-Майер в 1963-му за відкриття в структурі оболонці ядра.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X