Час збирати каміння. Вчені розгадали таємницю легендарного Стоунхенджа

5 серпня 2018, 07:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Завдяки новій технології дослідники змогли дізнатися кого ховали у кромлесі Стоунхенджа. Відкриття може пояснити походження знаменитих британських каменів.

Зображення дивно розташованих каменів на соковито-зеленому лузі знайоме усім користувачам класичної Windows XP. Ця фотографія фігурує в багатьох фотостоках та стоїть за вмовчанням практично в кожному електронному пристрої.

Відео дня

Стоунхендж - священне місце древніх мешканців Великої Британії - друїдів - досі змушує ламати голову багатьох археологів та істориків з приводу свого походження. Все ще невідомо звідки у південній частині Англії з'явилися камені віком у кілька тисяч років, та яке їхнє справжнє призначення.

Нещодавнє відкриття групи вчених, яким керували дослідники з Оксфордського університету, може нарешті дати відповіді на ці та інші питання.

Наукова робота, опублікована в журналі Scientific Reports, говорить, що відомі блакитні камені Стоунхенджа, ймовірно, були транспортовані більш ніж за 200 км від їх сучасного місцезнаходження.

Вчені змогли довести це, знову розкопавши останки похованих там людей. Як мінімум 10 з 25 небіжчиків були з західного узбережжя Великої Британії - Уельсу. Судячи з їх хімічного складу, камені таємничого вівтаря також перенесли звідти.

Оскільки тіла загиблих були піддані кремації, раніше вчені вважали, що подальші дослідження заходять в глухий кут. Але, професор Брюссельського вільного університету Крістоф Снук зміг розробити техніку, яка дозволила вилучати із залишків людських тіл стронцій, який кристалізувався при їх кремації.

Оскільки рослини поглинають стронцій з грунту, він накопичується в кістках, коли люди їдять рослини. Технологія вилучення металу допомогла визначити географічне положення померлих в останні 10-15 років їх життя.

Колега Крістофа Снука з Лондонського інституту археології Крісті Вілліс почала вивчати таким чином залишки похованих у кромлесі Стоунхенджа, коли археологи знову їх розкопали у 2008-му.

Через завзятість та наполегливість у своїх дослідженнях, зараз вчені впевнено можуть заявити, що майже половина похованих прибули з Уельсу.

«Багато людей говорили мені, що у нас нічого не вийде. Неможливість отримати з цих залишків інформацію залишала занадто багато порожніх сторінок у нашій історії, в нашому минулому», - каже Крістоф Снук. «Сорок відсотків людей, яких ми проаналізували, не могли мешкати близько Стоунхенджа протягом останнього десятиліття їх життя. Я знаю, що сьогодні всі пересуваються, але ми говоримо про часи близько 5000 років тому».

Дійсно, відстань у кілька сотень кілометрів для сучасної людини - це ніщо, але мова йде про третє тисячоліття до нашої ери, час, коли ще не було поширене колесо. Подолання навіть декількох кілометрів від місця свого проживання було справжнім подвигом в ту пору.

Крім цього, археологічні дати залишків людей близькі до періоду раннього будівництва Стоунхенджа, що дає основу для припущень про транспортування величезних каменів з Уельсу.

Поки вчені не можуть сказати напевно, чи були поховані там безпосередніми будівельниками Стоунхенджа, або це одні з шанованих членів найдавнішого суспільства, яких спеціально транспортували до спеціального місця поховання.

Можливо, протягом багатьох століть, людей з камінням приносили до Стоунхенджа для проведення подібних ритуалів.

«Стронцій, як правило, пов'язаний з геологією, і це дає нам географічну інформацію. Робота над залишками відкриває абсолютно нову область вивчення в міграції дорослих людей, яка раніше була неможлива», - пояснює Джейн А. Еванс, археолог британської геологічної служби. «Дослідження може припускати не лише транспортування каменів з Уельсу в Уїлтшир (графство, де розташований Стоунхендж - ред.), але і те, що між цими двома областями міг існувати постійний зв'язок».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X