Невже? Британський академік запевняє, що розшифрував знаменитий манускрипт Войнича

16 травня 2019, 08:00

Британський лінгвіст повідомив, що зміг частково розшифрувати 200-сторінковий середньовічний манускрипт Войнича. На його думку, документ написаний протороманською мовою.

Стверджується, що доктору Джерарду Чешир знадобилося всього два тижні, щоб визначити мову і систему писемності знаменитого документа, пише Phys.org .

У своїй рецензованій статті "Пояснення система мови і писемності MS408 (Voynich)", опублікованій в журналі Romance Studies, Чешир описує, як він успішно розшифрував кодекс рукопису.

Відео дня

"Я пережив ряд моментів осяяння під час розшифровки коду, за яким послідувало почуття невіри і хвилювання, коли я усвідомив масштаби досягнення, як з точки зору його лінгвістичної важливості, так і одкровень про походження і зміст рукопису. Те, що він розкриває, ще більш дивно, ніж міфи і фантазії, які він породив", - запевняє Чешир.

На думку вченого, рукопис написано вимерлою протороманською мовою, яка була поширена по всій європейській частині Середземномор'я.

"Не буде перебільшенням сказати, що ця робота є одним з найбільш важливих подій на сьогодні в романській лінгвістиці. Рукопис написаний протороманською - предком сучасних романських мов, включаючи португальську, іспанську, французьку, італійську, румунську, каталанську та галісійську. Вона рідко вживалася в офіційних документах, тому що латина була мовою королівської влади, церкви і уряду. У результаті протороманський був втрачений із записів", - пише Джерард Чешир.

Чешир запевняє, що манускрипт не містить спеціальних знаків пунктуації, хоча деякі букви мають варіанти символів для позначення знаків пунктуації або фонетичних акцентів. Всі букви в нижньому регістрі і немає подвійних приголосних. Текст також включає в себе деякі слова і скорочення на латині.

Згідно з радіовуглецевим аналізом, книга була написана між 1404-м і 1438 роком, проте до цих пір ніхто в світі не може точно сказати, про що ж вона оповідає. Артефакт був виявлений в 1912 році антикваром Вільфрідом Войничем в стародавньому південно-європейському замку Вілла Мондрагоне.

Раніше НВ повідомляло, що нейронна мережа дозволила канадським вченим домогтися значного прогресу в розшифровці таємничого "рукопису Войнича" . Дослідники запевняють, що вони змогли за допомогою ШІ прочитати перше речення рукопису. На їхню думку, книга, швидше за все, написана на зашифрованому івриті. Голосних не було, а букви в словах поміняли місцями.

Показати ще новини
Радіо НВ
X