Зовсім не для збереження останків. У Великій Британії розвіяли головний міф про єгипетські мумії

Раніше вважалося, що муміфікація проводилася для збереження тіла (Фото:izanbar/Depositphotos)
Вважалося, що давні єгиптяни використовували муміфікацію як спосіб зберегти тіло після смерті. Дослідники з Манчестерського університету стверджують, що основне завдання цього заняття — перетворення останків на подобу статуї.
Дослідники оприлюднили нову версію того, навіщо в Єгипті муміфікували тіла померлих у рамках підготовки до виставки під назвою Золоті мумії Єгипту, яка відкриється на початку наступного року.
За їхніми словами, міф про те, що муміфікація проводилася з метою збереження тіла, виник у Британії за часів королеви Вікторії. Тоді дослідники зазначили, що єгиптяни використовували солону речовину під назвою натрон і вирішили, що муміфікація потрібна для кращого збереження останків — за аналогією з кулінарією, де сіль використовується для консервації продуктів.
Однак натрон, незважаючи на свої чудові консервуючі властивості, використовувався не тільки для збереження тіла. Сліди цієї речовини знаходили і на храмових статуях. На думку вчених, натрон наносили на поверхні з метою їхнього очищення.
Важливим аргументом проти теорії вікторіанських істориків і те, що єгиптяни видаляли внутрішні органи з тіл померлих. Це робилося не з метою зберегти тіло від розкладання.
Крім того, тіла покійних у Давньому Єгипті рясно оброблялися пахощами. Вони ніяк не впливають на швидкість розкладання тканин, але часто використовуються у богослужіннях по всьому світу. У єгипетській мові ароматичні смоли називали словом сенетьєр — божественні.
Враховуючи ці факти, а також те, що тіла часто покривали масками, що зображують ідеалізований портрет покійного, вчені дійшли висновку, що основною метою муміфікації було своєрідне обожествлення людини.