Боротьба з епідеміями. Біологи навчилися виявляти віруси в сечі комарів

8 квітня 2019, 22:04

Біологи запропонували вести збір виділень комарів, щоб вчасно помічати поширення вірусних хвороб, які вони розносять.

Нове дослідження показує, що два види зазвичай використовуваних протикомариних пасток можна легко модифікувати для збору екскрементів комарів або крапель рідких відходів для перевірки на наявність вірусів, пише Science Daily .

Відео дня

Тільки за останні кілька років дослідники виявили, що такі віруси, як лихоманка денге і лихоманка західного Нілу, можуть бути виявлені в екскрементах або краплях рідких відходів інфікованих комарів. Дослідження в Австралії показує, що для збору даних можна використовувати звичні пастки.

Цю техніку можна використовувати в регіонах по всьому світу, де віруси, що переносяться комарами, являють собою загрозу для суспільства.

"Ці методи можуть бути легко використані в усьому світі, так як модифікації пасток для збору екскрементів комарів можуть бути зроблені відносно легко і дешево", - говорить Дагмар Мейєр, доктор наук, науковий співробітник в Університеті Джеймса Кука в Кернсі, Австралія, провідний автор дослідження .

Інші методи виявлення хвороб, які передаються комарами в дикій популяції, включають збір комарів для прямого тестування на віруси або тестування зразків крові тварин, таких як курчата або свині, які були укушені комарами. Обидва способи пов'язані з такими проблемами, як трудомісткість і необхідність постійного безперервного зберігання зразків від збору до тестування.

У 2010 році був розроблений метод збору слини комарів, який також можна перевірити на наявність ознак вірусів на "картах збереження нуклеїнових кислот", які зберігають вірусну РНК при кімнатній температурі протягом тривалих періодів часу. Проте, вірус повинен інкубуватися в комарі до того, як його виявлять в слині. Цей період може досягати 15 днів, але вірус може бути виявлений в виділеннях комара всього через два або три дні.

Крім того, хоча типовий комар вивільняє менше 5 нанолітров слини під час укусу, він виробляє близько 1,5 мікролітрів відпрацьованої рідини кожного разу, коли мочиться. Це приблизно в 300 разів більше зразків матеріалу для роботи - за умови, що матеріал можна збирати в польових умовах від диких комарів.

Дагмар Мейер і його колеги з Університету Джеймса Кука почали з нічних пасток для комарів і довгострокових пасивних пасток, які залучають комарів, виділяючи вуглекислий газ; в нічних пастках також використовується активне джерело світла для привернення уваги. Пастки для нічного розгортання складалися з модифікованого контейнера, який був прикріплений до стандартних моделей пасток. Контейнер містив покриту медом поживну речовину, а полікарбонатний лист, розміщений на дні контейнера, збирав краплі сечі від комарів.

В цілому було розгорнуто 29 пасток. Залучені запахом комарі виявлялися всередині і час від часу виділяли сечу, яка проходила через сітчастий фільтр і збиралася на дні. Для посилення сечовипускання вчені створювали всередині вологе середовище. Аналіз зібраної рідини дійсно дозволив знайти в ній присутність вірусів, що викликають лихоманку Західного Нілу і лихоманку Денге.

У міру того, як через глобальне потепління ці тропічні хвороби поширюються в усі більш помірні широти, такі пастки - детектори інфекцій можуть врятувати чимало життів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X