Бога немає. Як Стівен Гокінг дещо образив віруючих у своїй останній книзі

20 жовтня 2018, 09:02

Посмертна публікація книги Стівена Гокінга Короткі відповіді на важливі запитання призвела до невеликого, але епічного скандалу. Справа в тому, що великий фізик наостанок вирішив остаточно розписатися в махровому атеїзмі. Віруючі образилися і заявили, що Гокінг так і не зрозумів суті релігії як такої.

Гокінг став знаменитістю в світі, набагато ширшому, ніж світ фізики, де атеїзм – абсолютна норма.

У світі обивателів, які навскидку знають всього кілька імен великих фізиків, прийнято оперувати цитатами Ейнштейна про те, що «наука лише вивчає те, що створив Бог» або розповідати байки про побожність Ньютона.

Відео дня

Стівен Гокінг, фігура досить медійна, дещо випадає з цього ряду, оскільки в релігійності помічений не був.

Але в останній книзі Гокінга з цим взагалі перебір. Гокінг безпосередньо заявляє, що Бога немає, Всесвіт ніхто не створював, а отже, немає ні Раю, ні Пекла.

Що написав Гокінг?

На численних форумах обурені книгою Гокінга віруючі до блиску відполірували своїми «розшарками» цитату, де він безпосередньо говорить про те, що Бога немає.

Ось як це звучить дослівно: «Чи є у мене віра? Кожен з нас вільний вірити в те, у що він хоче вірити. Я вважаю, що найпростішою відповіддю на це запитання буде така: Бога немає. Ніхто не створював цей Всесвіт. І ніхто не керує нашими долями. Це приводить до усвідомлення найважливішого факту: немає ні раю, ні життя після смерті».

Чому тут дивуватися?

Написане дещо не вписується в портрет Гокінга, який давно склався у тих, хто читав його попередні книги, стежив за його інтерв'ю тощо.

У 2008 році в одному зі своїх відомих інтерв'ю Гокінг заявив, що не є релігійною людиною. Але тут таки вніс важливе уточнення.

«Всесвіт управляється законами фізики, - сказав Гокінг. - Ці закони могли бути «видані» Богом, але Бог не має можливості порушувати їх».

У своїй найвідомішій книзі Коротка історія часу Гокінг стверджує, що проникнути в розум Бога можна лише осягнувши закони Всесвіту.

Це не робило Гокінга віруючим вченим, але хоча б дозволяло деяким прихильникам релігійного погляду на світобудову умовно зараховувати Гокінга до «своїх». Тобто до тих, хто постулює речі так, ніби не дивлячись на всі прориви в науці, місце для Бога все-таки є. Особливо часто такі дискусії виникають у зв'язку з численними проривами в теоретичній фізиці - у квантовій фізиці і фізиці елементарних частинок.

Втім, час від часу Гокінг висловлювався різкіше. Наприклад, у 2014 році він абсолютно відверто назвав себе атеїстом в одному з інтерв'ю.

Він також уточнив, що не вірить у вічне життя, описуване релігіями, але вважає, що найкращим способом досягти безсмертя є відкриття технології подорожей у часі.

«До розвитку науки було цілком логічно вважати, що Всесвіт створив Бог, але сьогодні наука має у своєму розпорядженні переконливіше пояснення», - заявив тоді Гокінг.

У новій книзі Гокінг висловлюється ще радикальніше (див. цитату вище), а також чітко дає зрозуміти, що не вважає релігію корисним інструментом у порятунку людства від реальних загроз. Такими Гокінг вважав глобальне потепління, розвиток штучного інтелекту, ядерну зброю, крайній правий популізм, а також «необачну байдужість» сучасного суспільства.

Ну і, зрозуміло, в книзі приділяється чимало уваги ідеї про те, що генетично модифіковані «надлюди» в якийсь момент придушать звичайних людей, які не зазнали «вдосконалення». Другі просто не зможуть конкурувати з першими, а тому зазнають придушення або й зовсім знищення.

Віруючі не згодні

Численні християнські богослови і автори релігійних видань традиційно коментують звістку про останні одкровення Гокінга в негативному ключі.

Як і в минулі роки, вони стверджують, що Гокінг не розумів самої суті релігії і абсолютно необгрунтовано протиставляв її науці.

Деякі з них вважають, що Гокінг помилявся, вважаючи, що закони фізики можуть правити Всесвітом. Фізика лише описує те, що відбувається в світі, і ніяк не може сама собою бути творчою, кажуть вони.

Так відомий американський богослов Джон Леннокс вважає, що Гокінг подібно до більшості вчених у цілому неправильно трактує саме поняття «Бог». Оскільки вчений радше сприймає Бога як спосіб заповнити «порожнечі» у всесвіті, які наука пояснити не може.

Тому Гокінг, наприклад, вважає, що пояснення Великого вибуху теорією гравітації не залишає місця для божественного творіння. Але це не так, вважає Леннокс, оскільки з точки зору основних монотеїстичних релігій, Бог не тільки створив Всесвіт, а й підтримує його існування. Без його дій фізикам було б просто нічого досліджувати, констатує богослов, по суті підкреслюючи правоту Альберта Ейнштейна, який говорив, що фізика лише вивчає те, що створив Бог.

Гокінг також не має рації, коли протиставляє закони фізики і Бога, стверджує Леннокс. Це – вибір між помилковими альтернативами, вважає Леннокс, вибір між речами, які належать до різних логічних категорій. Це все одно, що вибирати між законами фізики і інженером Френком Віттлом, щоб пояснити природу реактивного двигуна (Віттл в 1920-х винайшов перший реактивний двигун). Одне не суперечить іншому, тобто закони фізики самі собою не виключають наявності Творця, який міг їх же і придумати, підкреслює Леннокс.

На думку Денніса Александра, директора Інституту Фарадея з вивчення науки і релігії, Гокінг намагається спростувати існування якогось вигаданого ним «бога», який не має відношення до Бога, про якого говорять монотеїстичні релігії.

«Фізика розповідає, як щось могло виникнути з нічого, - пояснює Олександр. - Але Бог є поясненням того, чому це сталося».

Гокінг міг помилятися

Деякі оглядачі іронізують над дискусіями про атеїзм Гокінга.

Зокрема, вони згадують, що Гокінг (на відміну від багатьох іменитих учених!) умів визнавати свої колишні помилки.

У своїх ранніх роботах Гокінг стверджував, що вони повинні стирати інформацію, яка пов'язана з матерією, що проходить крізь них. Однак через десятиліття, коли в квантовій механіці взяла гору протилежна теорія, Гокінг публічно відмовився від своїх колишніх поглядів.

Інші експерти згадують, що Гокінг заперечував можливість відкриття бозона Хіггса. Але після того, як це сталося, знову таки визнав, що помилявся.

З цього випливає тільки одне. Будучи справжнім вченим, Гокінг зміг би змінити свою позицію, якби в нього були хоч якісь підстави для відмови від атеїзму.

Остання книга Гокінга красномовно говорить про те, що великий учений так і не знайшов місця для Бога в нашому Всесвіті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X