Богу час на пенсію. Китайські вчені будуть лікувати рак, редагуючи гени людини

3 серпня 2016, 20:02
Група китайських дослідників розпочала випробування експериментальної методики, яка може змінити уявлення про медицину. Вони збираються лікувати рак, редагуючи гени, які відповідають за роботу клітин імунної системи

Експерименти почнуться в серпні, і вже до нового року дослідники з Сичуаньського університету обіцяють познайомити науковий світ з першими результатами.

За словами керівника дослідження Лю Ю, технологія може повністю змінити методику лікування раку.

Відео дня

Якщо у китайців все вийде, медицина вже ніколи не буде такою, як раніше. "Це буде колосальний стрибок вперед", - запевняє американський імунолог Карл Джун з університету Пенсільванії.

Спробуємо розібратися в суті майбутньої революції. Тим більше, що для того, щоб зрозуміти, що відбувається, не обов'язково мати медичну освіту або диплом генетика.

Про що йдеться?

Геном людини - повна послідовність ДНК організму. ДНК - молекула, яка складається з набору нуклеотидів. У ДНК людини таких нуклеотидів - понад 6,5 млрд. У кожної людини свій власний геном, тому ми і відрізняємося один від одного. В середньому, у двох людей буде зустрічатися одна відмінність на кожну тисячу нуклеотидів. Цього достатньо, щоб люди були не схожі один на одного.

Гены человека претерпевают изменения на протяжении всей жизни, так почему бы не поставить это на пользу медицине, рассуждают исследователи

Гены человека претерпевают изменения на протяжении всей жизни, так почему бы не поставить это на пользу медицине, рассуждают исследователи Фото:

Генами називають ділянки ДНК, в яких прописано інструкції, згідно з якими організм кодує білки або РНК. У людському організмі близько 25 тис. пар генів

Геном людини - не константа. Він так чи інакше зазнає змін протягом життя людини.

Клітини змінюються при кожному діленні, що вносить свої корективи у відтворення генів. Фактично, звідси виникає процес старіння організму.

Деякі люди, наприклад, курці, алкоголіки або працівники на шкідливих виробництвах, мають шанси відчути це на власній шкурі в буквальному сенсі слова.

Здатність або нездатність протистояти багатьом інфекціям і захворюванням переважно визначається особливостями геному. У деяких людей ключові гени, що впливають на роботу імунної системи працюють не так, як у інших людей. Тому, деякі курять все життя сигарети без фільтру та спокійно помирають у власному ліжку від старості.

А інші помирають молодими, від раку легенів, навіть не дізнавшись, які сигарети на смак.

Припустимо, гени можна редагувати...

Але як?

Методів у теорії існує досить багато. Зупинимося на тому, який збираються застосовувати китайські медики.

Ця методика отримала назву CRISPR-Cas9. Вона передбачає отримання клітин з організму людини, їхнє редагування в лабораторних умовах і повернення до організму.

Методика редактирования генов может привести к созданию эффективных методов лечения почти всех заболеваний

Методика редактирования генов может привести к созданию эффективных методов лечения почти всех заболеваний Фото:

У пацієнтів, хворих на рак легень, візьмуть Т-лімфоцити - основні клітини імунної системи. В ці клітини будуть внесені зміни, а потім їх повернуть до організму пацієнтів. При цьому, кожен пацієнт отримає свої клітини, так що відторгнення бути не повинно.

Про які зміни йдеться?

Вчені припускають, що рак розвивається в результаті того, що Т-лімфоцити деяких людей ослаблені і не можуть ефективно розпізнавати ракові клітини.

Винен в цьому білок PD-1, які пригнічує активність Т-лімфоцитів.

Вчені мають намір змінити той ген, який відповідає за кодування цього білка. Після того, як змінені клітини імунної системи повернуть до організму пацієнтів, вони зможуть знову ефективно боротися з раковими клітинами.

Схоже на магію...

Так, це правда. Але до того, щоб казка стала бувальщиною належить пройти ще довгий шлях.

Китайці будуть випробувати технологію на безперспективних хворих, яким вже не в змозі допомогти традиційна медицина.

Автори дослідження стверджують, що будуть вважати успіхом навіть відсутність погіршення стану пацієнтів.

Теоретично, метод редагування генів може працювати для лікування майже всіх відомих хвороб

Поки незрозуміло, як реагуватиме імунна система на таке втручання ззовні. І чи не стане модифікація Т-лімфоцитів сигналом для аутоімунної атаки.

Словом, магія поки ще не довела своїх надздібностей.

Ризики?

Ризики при експериментальних методах лікування є завжди. І у випадку, коли мова йде про редагування генів - тим більше.

Найбільшу небезпеку являє ризик "зачепити" зайві гени в процесі редагування, пояснює китайський онколог Лей Ден, який бере участь у дослідженні. Тоді після повернення модифіковваних клітин імунної системи в організм наслідки можуть бути непередбачуваними.

Якщо все вийде, що далі?

Теоретично, метод такого редагування згодиться для лікування майже всіх відомих хвороб. Точніше, для всіх хвороб, генетична природа яких добре вивчена.

Навряд чи генетичне редагування допоможе впоратися з кишковими інфекціями або застудою. Але з часом, можна буде створювати модифікації клітин імунної системи, які зможуть впоратися з цими проблемами.

Чому китайці в авангарді?

У США та Європі значно більш суворі правила медичної безпеки. У Китаї дослідники можуть дозволити собі більш привільні умови досліджень і роботи з пацієнтами.

"Китай рухається дуже швидко в області біомедицини, - констатує японський генетик з університету Хоккайдо. - Іноді навіть здається, що занадто швидко".

На Заході також є істотне протистояння методиці генного редагування у зв'язку з етичними міркуваннями.

Багато досліджень блокується, оскільки вважається, що вони можуть привести ледь не до відродження ідей нацистської євгеніки, коли можна буде створювати людей з певними властивостями та особливостями.

Також на Заході сильний вплив релігії, яка відкрито протестує проти такого явного втручання в "Божий промисел" як редагування людських генів.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X