Біологи з'ясували, скільки часу можна прожити на Марсі

13 листопада 2017, 07:02
Співробітники біологічного факультету російського МГУ вивчили стійкість мікроорганізмів в умовах, які схожі на марсіанські

Середня температура на Марсі - -63 градуса Цельсія, однак на полюсах в нічний час вона може падати до -145. До сих пір було невідомо, які межі стійкості мікроорганізмів до впливу таких екстремальних факторів, відзначається на сайті МГУ.

Відео дня

Автори досліджували опірність радіації у мікробних спільнот з осадових порід багаторічної мерзлоти в умовах низької температури і низького тиску. Ці породи вважаються земним аналогом реголіту - залишкового ґрунту після космічного вивітрювання. Вчені припускають, що потенційна біосфера Марса може зберігатися в консервованому стані і головним фактором, який обмежує її збереження, є накопичення клітинами радіаційних ушкоджень.

"Нами досліджено сукупний вплив ряду фізичних факторів на мікробні спільноти древніх арктичних мерзлих осадових порід. Досліджено унікальний природний об'єкт - породи, що не відтавали близько двох мільйонів років", - розповів один з авторів статті Володимир Чепцов.

При моделюванні впливу факторів на організми вчені використовували оригінальну кліматичну камеру, яка дозволяє підтримувати низький тиск і низьку температуру під час гамма-опромінення.

Мікроби показали високу стійкість до впливу модельованих умов марсіанського середовища. Зокрема, бактерії роду Arthrobacter проявляють досить високу стійкість до впливу ультрафіолетового випромінювання і радіації, а їх ДНК добре зберігається в древніх мерзлих осадових породах протягом мільйонів років.

"Результати дослідження свідчать про можливість тривалої консервації життєздатних мікроорганізмів в марсіанському реголіті. Інтенсивність іонізуючого випромінювання на поверхні Марса становить 0,05-0,076 Гр/рік і знижується з глибиною. Отримані нами дані дозволяють припускати збереження гіпотетичних екосистем Марса в анабіотичному стані в поверхневому шарі реголіту протягом не менше 1,3-2 млн років, на глибині два метри - не менше 3,3 млн років, на глибині п'ять метрів - не менше 20 млн років ", - підкреслили вчені.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X