Труднощі перекладу. У Новій Зеландії знайшли «Біблію грішників», яка заохочує перелюб

2 травня, 12:47
Біблія грішників (Фото:University of Canterbury)

Біблія грішників (Фото:University of Canterbury)

У Новій Зеландії знайшли унікальну Біблію 1631 з помилкою в перекладі. Ці екземпляри назвали «Біблією грішників».

Помилка полягає у тому, що в сьомій заповіді втрачено слово "не". Таким чином, знайдена в Новій Зеландії Біблія безпосередньо повідомляє читачам, що потрібно “чинити перелюб”.

Відео дня

Відомо, що було випущено близько 1000 подібних екземплярів, а помилку помітили лише через рік після публікації цієї версії Біблії.

Цей тираж також назвали “Біблією грішників” та “Біблією перелюбників”.

Після виявлення помилки король Англії Карл I викликав видавців цієї Біблії Роберта Баркера та Мартіна Лукаса, попередивши їх про друкарську помилку та недбалу роботу.

Суд позбавив видавців ліцензії на друк, наклав штраф у розмірі 300 фунтів стерлінгів протягом багатьох років, а більшість текстів їхньої Біблії знищили. За даними істориків, всього залишилося близько 20 екземплярів “Біблії грішників”.

Ці Біблії іноді з'являються на аукціонах Великої Британії та США, але вперше один її екземпляр вдалося знайти у південній півкулі Землі.

Автори відкриття – вчені з Кентерберійського університету в новозеландському Крайстчерчі – знайшли цю Біблію ще у 2018-му. Відкриття тримали у таємниці, щоб дати вченим час для вивчення та збереження книги.

Копію Біблії принесла колишня студентка Кентерберійського університету - її сім'я купила книгу кілька років тому на розпродажі майна покійного британського палітурника Дон Хемпшира.

Власник книги переїхав до Крайстчерча з Великої Британії у 2009 році, і вчені вважають, що кілька копій таких книг є ще у Канаді, США, Великій Британії та Ірландії.

Існує версія про те, що друкарська помилка була навмисною, і це був промисловий саботаж з боку конкуруючої друкарні. За іншою версією, видавці на той час просто не могли собі дозволити послуги редакторів та коректорів.

Знайдену Біблію повністю оцифрували і найближчим часом вона стане загальнодоступною на одному з веб-ресурсів університету.

Дослідники цієї книги виявили залишки рослин, людське волосся та тканину між деякими її сторінками. У Біблії також є нерозбірливе ім'я, яке ще належить вивчити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X