
Не коронавірус. Вчені розгадали таємницю бактерій на орбітальній станції
Дослідники зі США дізналися, наскільки небезпечні бактерії на Міжнародній космічній станції
Американські вчені заявили, що бактерії, які виявили в дозаторі води на борту МКС, не становлять загрози для людини.
О крім того, що бактерії існують практично всюди на Землі, тепер вони почали приживатися й у космосі.
Кілька місяців тому ізраїльський космічний апарат розбився об поверхню Місяця, і, можливо, доставив туди тихоходок, над якими вчені збиралися експериментувати в космосі.
Раніше в NASA заявили про виявлення бактерій на борту Міжнародної космічної станції, що схвилювало керівників проекту МКС з різних країн.
Справа в тому, що в закритому просторі небезпечні бактерії можуть швидко розмножуватися і представляти величезну загрозу для космонавтів, чий організм і без того перебуває в ослабленому стані через невагомість.
Нещодавно вчені зі США опублікували дослідження, в якому вони проаналізували бактерії, які знайшли на МКС.

Що дізналися вчені?
Представники Інституту геноміки Крега Вентера в штаті Меріленд заявили, що бактерії, які виявили в дозаторі води на МКС, не більше небезпечні, ніж їх родинні види на Землі.
Бактерії Burkholderia cepacia і Burkholderia contaminans виявили незадовго після того, як на МКС встановили апарат для питної води в 2009-му.
Ці бактерії відносяться до роду Burkholderia, патогени яких можуть викликати деякі хвороби у тварин, і приводити до появи інфекцій в легенях у людей з кістковим фіброзом.
Однією з особливостей цих бактерій є те, що їх складно знищити за допомогою звичайних методів стерилізації, — бактерії залишилися в питній воді, навіть після того, як пристрій промивали йодним розчином.
Щоб дослідити їх небезпеку, вчені зібрали 24 їх різні штами в період з 2010-го до 2014-го. Схоже, що B. cepacia і B. contaminans вже були в дозаторі води, який відправляли на МКС.
Автори роботи вказують, що ці види бактерій не більше небезпечні, ніж їх схожі штами, які зустрічаються на Землі. Навіть якщо вони призведуть до інфекціювання — вилікуватися можна буде за допомогою звичайних антибіотиків.
Однак, це далеко не перший вид бактерій, які виявили на МКС, в зв’язку з чим вчені шукають нові способи знезараження орбітальної станції.

Заразний космос
Весною 2019-го в вчені заявили, що на МКС існує стафілокок, ентеробактерії та метилобактерії.
Ці бактерії, на відміну від Burkholderia, можуть викликати шкірні захворювання, завдавати шкоди носоглотці і шлунково-кишковому тракту людини.
Як і у випадку з мікроорганізмами в дозаторі води, грибок стафілококів на МКС привезли самі космонавти, — бактерії поширені на Землі в спортзалах, офісах, лікарнях та інших громадських місцях.
З огляду на те, що команди космонавтів і астронавтів на МКС змінюються вже майже 20 років, з’ясувати, хто саме був джерелом бактерій практично неможливо.
У NASA говорили, що бактерії потрібно вивчити, оскільки вони можуть бути небезпечними для космонавтів з ослабленим імунітетом.
«Певні мікроби у внутрішніх приміщеннях на Землі впливають на здоров’я людини. Це ще більш важливо для космонавтів під час перебування на МКС, оскільки їх імунітет змінений і вони не мають доступу до серйозних медичнх процедур, доступнх нам», — говорив автор дослідження NASA доктор Кастурі Венкатесваран.
Оскільки МКС — це герметично закрита система зі своєю мікрогравітацією, радіацією, підвищеним рівнем вуглекислого газу і циркуляцією повітря, бактерії можуть розвиватися там по-іншому, і ці особливості потрібно враховувати.
Потенційно небезпечні мікроорганізми виявили на поверхнях оглядового вікна, туалету, майданчика для фізичних вправ, обіднього столу і спальних приміщень.
Через кілька тижнів після новини про стафілокок на МКС, приватна компанія запропонувала роботизований очисний пристрій, який може працювати в невагомості і знищувати бактерії за допомогою ультрафіолету.
«Ультрафіолетова дезінфекція знижує частоту внутрішньолікарняних інфекцій, тому ми розраховуємо повторити ці результати в космосі», — говорили представники компанії.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.