Занадто спекотно. Найбільший в світі айсберг розколовся на дві частини

21 грудня 2020, 10:28

Айсберг розміром майже з Чернівецьку область, який мав врізатися в острів, населений колонією пінгвінів, розколовся на дві частини.

За останні кілька тижнів айсберг, який отримав назву A68a, підійшов надто близько до острова Південна Джорджія, відзначають дослідники.

Масивний айсберг наблизився до західного краю шельфу острова Південна Джорджія, а потім сильні підводні течії змусили його повернутися майже на 180 градусів.

Відео дня

«Ви можете майже уявити — це як поворот для айсберга з ручним гальмом, тому що течії були дуже сильними», — сказав Герайнт Тарлінг, біолог-океанограф з Британської антарктичної служби.

В результаті інтенсивного повороту великий айсберг розколовся на дві частини всього за 50 кілометрів від західного узбережжя острова. Новий, менший за розміром айсберг, який вже отримав назву A68D, нині все далі відходить від «материнського». Вчені не можуть дати оцінку його розміру.

Початковий айсберг рухається на південний схід, де його, як очікується, підхопить інша течія, яка перенесе його до східного узбережжя острова.

Вчені попереджають, що айсберг і окремі його частини все ще можуть спричинити екологічну катастрофу для його жителів.

«Все це ще може статися. Щодо цього нічого не змінилося», — сказав Тарлінг.

Існує ймовірність того, що айсберг застрягне на береговій лінії острова, де він може залишатися протягом 10 років. Це перекрило б доступ до океану для пінгвінів і тюленів, які спускаються в воду, щоб поповнити запаси риби і криля, щоб нагодувати своїх дитинчат.

У 2004 році інший айсберг, названий A38-B, сів на мілину біля острова, убивши багато дитинчат тюленів і молодих пінгвінів.

Раніше НВ писав, що найбільший айсберг в світі, відомий як A68a, становить серйозну загрозу для місцевих пінгвінів і тюленів. Звичайні маршрути годування тварин можуть бути заблоковані айсбергом: дитинчата і пташенята можуть померти від голоду.

«Екосистеми, звичайно, можуть і будуть відновлюватися, але тут є небезпека, що, якщо цей айсберг застрягне, він може залишатися там протягом 10 років. І це матиме велике значення не тільки для екосистеми Південної Джорджії, але й для її економіки», — сказав професор Герайнт Тарлінг з Британської антарктичної служби (BAS).

Брила льоду розміром з англійське графство Сомерсет, або половину Чернівецької області (4200 кв. км) важить сотні мільярдів тонн. Але її відносна тонкість (підводна частина становить, можливо, 200 м або менше) означає, що айсберг може підпливти прямо до узбережжя Південної Джорджії перед тим, як сісти на мілину.

«Айсберг має величезне значення для того, де наземні хижаки можуть добувати корм. Коли ви говорите про пінгвінів і тюленів в період, який для них дійсно важливий — під час вирощування дитинчат і пташенят, — дійсно має значення реальна відстань, яку їм доводиться долати, щоб знайти їжу (рибу і криль). Якщо їм доводиться робити великий гак, це означає, що вони не встигнуть вчасно повернутися до своїх дитинчат», — пояснив професор Тарлінг.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X