Секс чи життя? Вимираючі австралійські куниці спаровуються до смерті — дослідження

Крапчаста сумчаста куниця вимирає через дивну поведінку самців цього виду (Фото:Michael Barritt & Karen May. Flickr)
Дослідники з’ясували, що самці крапчастих сумчастих куниць, або кволів, жертвують сном і відпочинком заради спарювання. І живуть через це вчетверо менше, ніж самки.
Австралійські вчені давно досліджують поведінку вимираючого виду в пошуках способів зберегти популяцію цих унікальних тварин. Але, як виявилось, причиною вимирання стали самі куниці.
Дослідники з’ясували, що самці кволлів помирають після першого шлюбного сезону. Спостереження показали, що вони сплять лише 8% часу протягом цього періоду, тоді як самки відводять на відпочинок 24% часу.
При цьому, як показали дані приладів, закріплених на тваринах, під час неспання самці ведуть надзвичайно рухливий спосіб життя. Двоє з піддослідних, яких дослідники назвали Моймої та Кейлес, подолали 10,4 км та 9,4 км відповідно за одну ніч, що, за оцінками дослідників, еквівалентно 35−40 км ходьби для людини.
«Самці вкладають усю цю енергію у пошук самок, тому що так вони максимізують свою репродуктивну здатність. Але при цьому вони не відпочивають», — пояснює доктор Крістофер Клементе, співавтор дослідження та старший викладач екофізіології тварин в Університеті Південної Каліфорнії.
До кінця шлюбного сезону самці крапчастих сумчастих куниць виглядають худими, виснаженими та нервовими, часто б’ються, що може стати причиною травм і, відповідно, підвищеної смертності.
Крім того, втомлені від спарювання куниці стають легкою здобиччю для хижаків.
Висновки дослідження викликають занепокоєння вчених. Раніше вони вважали, що найбільшими загрозами для кволів є зустрічі з отруйними жабами, скорочення ареалу проживання та конкуренція з інвзивними видами. Але тепер з’ясувалося, що ці тварини гинуть через свою природу.