Астрономічна чортівня. Вчені виявили нову аномалію на околицях Сонячної системи

12 серпня 2016, 07:03
Американські астрономи не можуть пояснити природу руху деяких об'єктів за орбітою Нептуна. Судячи з усього, горезвісна дев'ята планета дійсно існує. Але це вже друга "дев'ята" планета, про яку дослідники говорять за останні півроку

Група американських астрономів з Гарвардського університету виявила на околиці Сонячної системи малу планету, яка рухається по незрозумілій орбіті.

Планета, що має в діаметрі всього лише 200 км, отримала назву Ніку (китайською це означає - Бунтар). Таким чином астрономи виражають своє здивування щодо того, як це небесне тіло рухається відносно інших об'єктів Сонячної системи.

Відео дня

Орбіта Ніку відхилена щодо орбіт інших об'єктів на 110 градусів. До того ж, вона ще й обертається навколо Сонця в протилежний бік. Цьому немає жодних раціональних пояснень.

Крім одного. Є якесь інше, поки ще невідоме тіло, яке виштовхнуло Ніку на таку дивовижну орбіту і утримує її на ній.

Це відкриття може докорінно перевернути існуючі уявлення про будову Сонячної системи.

Дев'ята планета

Розмови про те, що десь на околицях Сонячної системи є ще одна - досі невідома планета - йдуть вже давно.

Але якщо раніше це була лише красива теорія, то останнім часом астрономи все частіше висувають гіпотези, засновані на цілком конкретних фактах.

Новая "девятая" планета по размерам вряд ли превосходит Плутон
Новая "девятая" планета по размерам вряд ли превосходит Плутон Фото:

Наприклад, у січні 2016 група американських астрономів з Каліфорнійського університету на чолі з Майклом Брауном виявила низку відхилень в орбітах деяких транснептунових об'єктів.

Вони провели комп'ютерне моделювання, яке дозволило зробити висновок про те, що мова йде про велику планету (масою приблизно в 10 разів більше за Землю), яка обертається навколо Сонця по сильно витягнутій орбіті.

Згідно з розрахунками вчених, у найближчій точці своєї орбіти ця планета наближається до Сонця на відстань, в 7 разів більшу, ніж найбільш дальня точка орбіти Нептуна. А на дальньому кінці своєї орбіти таємнича планета, судячи з усього, віддаляється від Сонця на 600 астрономічних одиниць (1 а.о. дорівнює відстані від Землі до Сонця).

Це була досить цікава гіпотеза, про яку незабаром не те що б забули, але відклали в довгий ящик, до отримання якихось інших підтверджень.

І ось лише через півроку інша група американських астрономів заявляє про сенсаційну нову загадку транснептунових об'єктів.

Нику и сопровождающие ее объекты движутся почти перпендикулярно орбитам большинства тел Солнечной системы

Нику и сопровождающие ее объекты движутся почти перпендикулярно орбитам большинства тел Солнечной системы Фото:

Їхнє відкриття свідчить про те, що на задвірках Сонячної системи є планета. Але сам привід для відкриття і всі пов'язані з ним розрахунки не мають нічого спільного з попередніми гіпотезами про "дев'яту" планету Брауна.

Цього разу мова йде про цю аномалію.

Загадка на загадці

Мала планета Ніку обертається навколо Сонця по орбіті, яка має мало спільного з орбітами всіх інших об'єктів Сонячної системи.

Це само собою дивно, але непідготовленій людині складно зрозуміти, чому навколо цього відкриття в астрономічному світі відразу зчинився галас.

А ось чому.

Той факт, що всі об'єкти Сонячної системи обертаються навколо нашої зірки в одному напрямку і мають орбіти зі схожими рівнями нахилу відносно один одного, говорить багато про що. Планети та інші небесні тіла були сформовані з хмари пилу та газу під впливом гравітації Сонця.

Всі ці тіла обертаються навколо Сонця в той самий бік, в який оберталася хмара, що їх породила.

І наявність об'єкта, який летить в протилежному напрямку, викликає безліч питань.

Другий момент, який насторожує вчених - кут нахилу орбіти Ніку по відношенню до інших орбіт планет. Він становить 110 градусів. Фактично Ніку рухається перпендикулярно по відношенню до орбіт інших тіл навколо Сонця.

Це робить Ніку ще більш дивовижним об'єктом Сонячної системи.

Масштаб проблеми виріс, коли спостереження показали, що Ніку рухається по цій орбіті не одна, а в супроводі кількох невеликих планетоїдів. Це підкреслює, що дивовижна орбіта не випадкова, а закономірна.

Але що призвело до її появи? І що утримує Ніку на цій орбіті?

Ще одна "дев'ята" планета

За словами Мішель Банністер, астронома з університету Квінс у Белфасті (Північна Ірландія), можна сміливо відкинути гіпотезу про те, що до появи загадкової орбіти Ніку призвів якийсь катаклізм на зорі формування Сонячної системи.

За минулі мільярди років орбіта вирівнялася б завдяки такому фізичному явищу як прецесія. Але цього не відбулося, а отже, щось утримує об'єкти на цій орбіті і в наші дні, констатує Банністер.

Спочатку астрономи припускали, що їхнє відкриття підтверджує гіпотезу Майкла Брауна про існування за межами поясу Койпера ще одного газового гіганта.

Проте потім стало очевидно, що Ніку та об'єкти, які її супроводжують розташовані занадто близько до орбіти Нептуна для того, щоб піддаватися гравітаційному впливу гіпотетичної планети, про яку говорив Браун.

Тому вчені припустили, що Ніку піддається впливу гравітації іншої, досі не відкритої планети.

Їй не обов'язково бути великою за розмірами, констатують вчені. Цілком можливо, що мова йде про ще одну з карликових планет на зразок Плутона або Церери.

Простіше кажучи, тепер науковий світ отримав вже другу теорію про "дев'яту" планету.

"На околицях Сонячної системи відбувається щось, про що ми зовсім нічого не знаємо", - констатує астроном Меттью Холлман, один з авторів відкриття.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X