Астрономи виявили таємничу аномалію на одному з супутників Сатурна

12 травня 2016, 08:03
Нові дані, отримані з допомогою міжпланетної станції Cassini, показали дивності в складі викидів, що виробляються гейзерами Енцелада

Після прибуття Cassini до Сатурна в 2004-му вченим вдалося встановити, що Енцелад викидає струмені водяної пари і крижаного пилу через гейзери, розташовані в його південній полярній області. Імовірно, їх джерелом служить підповерхневий океан. Частка водяної пари в них перевищує 90%.

Відео дня

Роки спостережень показали, що при найбільшому видаленні супутника Сатурна від планети, кількість крижаного пилу, що викидається гейзерами виростає втричі. Наскільки при цьому збільшується кількість водяної пари, вчені до цього часу не знали.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Cornell/SSI

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Cornell/SSI Фото:

Спробу відповісти на це питання вони зробили в березні поточного року, коли Енцелад проходив на тлі зірки Епсилон Оріона, що входить до складу Пояса Оріона. В точці орбіти, за якою спостерігали вчені з NASA, гейзери супутника Сатурна викидають значно більше крижаного пилу, тому вони вважали, що кількість водяної пари також істотно зросте. Однак отримані цифри їх здивували. Збільшення склало тільки 20%.

"Спершу ми шукали найбільш очевидну відповідь, але отримані дані показали нам, що нам слід копнути глибше", - говорить член проекту Cassini Кенді Хансен, яка очолювала планування березневих спостережень.

Тоді Хансен і її колеги зосередилися на конкретному струмені, названому "Багдад 1". Вони відзначили суттєве збільшення (з 2% до 8%) частки цього струменя у загальній кількості водяної пари, що викидається гейзерами Енцелада.

В даний час дослідники не готові відповісти на питання, в чому причина такої неочікуваної поведінки гейзерів. За словами Хенсен, тепер слово за теоретиками. "Оскільки ми бачимо лише те, що відбувається над поверхнею, тепер фахівці з моделювання повинні скористатися цими даними і зрозуміти, що відбувається під землею", - каже вона.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X