Археологи знайшли в Африці стародавні тексти таємничою мовою кушитів

16 квітня 2018, 07:00

Вчені виявили в Судані колекцію стародавніх текстів і табличок, написаних на стародавній кушитській мові, яка не завжди піддається розшифровці.

Розкопки проводилися дослідницькою групою з представників Французького національного центру наукових досліджень і Французької археологічної служби Суданської служби старожитностей, повідомляє Science Alert.

Відео дня

Розкопки проводилися в місцевості Седеінга, на західному березі Нілу, недалеко від кордону Судану з Єгиптом. У давнину Седеінга лежала на шляху, що зв'язує Єгипет з Мерое - столицею держави Куш. Некрополь Седеінги займає не менш ніж 25 гектарів і налічує щонайменше 80 пірамід і більше сотні гробниць.

Давні тексти розташовуються на гробницях, одвірках і стелах і написані мероітською мовою, яка використовувалася приблизно з II століття до нашої ери до V століття нашої ери в Нубії і північному Судані.

"Ця система писемності, найстаріша в країнах на південь від Сахари, як і раніше в основному не піддається нашому розумінню. Хоча похоронні тексти з дуже невеликою кількістю варіацій досить добре відомі і можуть бути практично повністю перекладені, інші категорії текстів часто залишаються неясними. У цьому контексті кожен новий текст має значення, оскільки вони можуть пролити світло на щось нове", - сказав керівник розкопок Вінсент Франціньї.

Велика частина пам'яток мероітської мови являє собою заупокійні тексти, вони звернені до кушітских і єгипетських богів. Серед нових текстів теж більшість належить до поховального жанру. У них повідомляються імена померлого і його батьків, розповідається про його біографію, в тому числі про рід занять, посади і кар'єру в царстві Куш.

Також вчені відзначили велику кількість пам'ятників, присвячених знатним жінкам. Одна зі знайдених стел була встановлена ​​на честь пані Маліварасе, матері імператора міста Фарасах. Така знахідка є доказом того, що жінок в Нубії цінували набагато більше, ніж в Єгипті.

Однією із значних знахідок була монументальна каплиця із зображенням Маат, єгипетської богині закону, балансу, порядку, гармонії, миру та справедливості. Каплиця датується II століттям н.е. і є першим відомим збереженим зображенням богині, яка демонструє її африканські риси.

"У нубійському королівстві Мерое, зокрема, деякі єгипетські культурні та релігійні концепції були запозичені і пристосовані до місцевих традицій. Ці люди були дуже вибагливі щодо того, що вони могли брати, щоб служити цілям своєї королівської сім'ї", - сказав Вінсент Франціньї.

Раніше НВ розповідало про те, що дослідники виявили сліди впливу людей на природу Центральної Африки приблизно 2600 років тому. Дослідницька група вивчила осад в озерах в південній частині Камеруну, щоб вирішити загадку "кризи тропічних лісів". Вони виявили, що радикальна трансформація екосистеми тропічних лісів в цей час не була результатом кліматичних змін, її причиною було людство.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X