Скарб нацистів? На території замку в Польщі знайшли схованку часів Другої світової війни

18 червня 2020, 22:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Скарб срібних предметів, ймовірно, похованих під час Другої світової війни, було виявлено на території замку 14 століття у Новому Сончі, на півдні Польщі.

Група з Історико-дослідницької асоціації Нового Сонча оглядала ділянку біля вежі замку, коли металошукач просигналізував про знахідку.

Те, що виявили дослідники, виявилося іржавою скринею. Вона була майже повністю зруйнована, але скарби в скрині були у відмінному стані.

Відео дня

Спочатку дослідники виявили деякі документи — очевидно, пропуски і квитанції - в дуже поганому стані. Під паперами скриня була наповнений срібним посудом, включаючи келихи, чашки, столові прилади, сервіровочні посудини і свічники. Всього в скрині було знайдено 103 срібних предмета.

Вироби датуються початком XIX-XX століть, а стиль дизайну визначає їх як єврейське церемоніальне мистецтво.

Місцевий археолог Бартломей Урбанський, який був присутній на місці пошуку, сказав: «Це юдаїка, ймовірно, з початку 19 і до 20 століття, вона пов’язана з єврейським обрядом і, ймовірно, вона була похована під час Другої світової війни».

Він додав: «Це пов’язано з будівлями, які розташовувалися в цій частині міста, або ж його викрали і сховали нацисти, які не змогли за ним повернутися».

Місто Новий Сонч було засновано Венцеславом II Богемським в 1292 році, за вісім років до того, як він став королем Польщі. Його розташування недалеко від важливого торгового шляху до Угорщини принесло йому значні привілеї. Венцеслав замінив дерев’яну сторожову вежу на пагорбі кам’яним замком.

Протягом наступних 300 років в замку залишалися польські королі і королеви, а також угорські королі. Він був спустошений пожежею двічі, один раз в 1522 році, один раз в 1611 році. Після другої пожежі замок був перебудований і розширений в стилі ренесансу графом Себастьяном Любомирським, а після його смерті - його сином Станіславом. Ця фаза закінчилася в 1655 році, коли замок сильно постраждав під час Потопу (шведське вторгнення в Річ Посполиту).

Наступного разу замок був відновлений в 1938 році як раз до нацистського вторгнення в Польщу. Німецькі війська зайняли замок і використовували його як казарму. Під німецькою окупацією 20 000 євреїв Нового Сонча були змушені відправитися в гетто. Гетто було ліквідовано в 1942 році, і вся єврейська громада міста була відправлена в Белжецький табір смерті. Німецькі війська зберігали велику кількість боєприпасів в замку, а польські бійці опору підірвали його в 1945 році, знищивши те невелике, що залишилося від будівлі. Вежа була реконструйована ще раз в 1959 році.

Від первісної конструкції 14-го століття залишилися лише невеликі стіни висотою в кілька футів. Місто Новий Сонч хоче відновити замок і перетворити вежу на музей. Агентство регіонального розвитку Сондецького району уклало контракт з Історико-дослідницькою асоціацією Нового Сонча на дослідження руїн замку за сприяння професійних археологів. Вони шукали осколки і металеві деталі від вибуху, коли виявили срібний тайник.

Раніше НВ повідомляв, що польські археологи виявили скриню з сотнями релігійних предметів в Старій синагозі 18 століття в місті Величка, на півдні Польщі.

Команда з Інституту археології Ягеллонського університету вирила вузьку траншею поруч з внутрішньою стіною синагоги та виявила залишки гнилої дерев’яної коробки з металевими предметами.

Вчені розширили траншею для подальших досліджень і виявили скриню зі скарбами, повну сотень металевих предметів, які були вкладені один в один і щільно упаковані.

Дерев’яний ящик був приблизно 80 см у висоту, 70 см в ширину і 130 см в довжину. Він містив близько 350 предметів, в основному релігійного значення, які датуються періодом 19 і 20 століття. У скрині були кілька мідних люстр, срібний кубок, п’ять срібних свічників (два з них — Ханукальні), великий металевий посуд, дві великих побронзових судини з декоративними ручками, срібний знак для Тори з прикріпленим вказівником і срібними прикрасами зі стрижнів сувою Тори.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X