Хорватська різанина. На Балканах виявили стародавню братську могилу

11 березня 2021, 22:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Археологи виявили найстаріший з відомих випадків невибіркового масового вбивства, яке сталося близько 4200 року до нашої ери на території нинішньої Хорватії.

Серед загиблих були дорослі чоловіки і жінки, але вік в групі варіювався від 2 до 50 років, і близько половини скелетів належали дітям, розповіли хорватські вчені.

Багато зі смертельних ударів були нанесені по черепу ззаду, а на кістках рук не було слідів, які вказували б на те, що жертви намагалися захистити себе від нападників. Генетичний аналіз показав, що близько 70% померлих були тісно пов’язані з іншими жертвами, але всі мали спільне походження.

Відео дня

Дослідники підозрюють, що різанина могла бути спровокована раптовим демографічним зростанням або зміною кліматичних умов, які виснажили ресурси і привели до масових вбивств.

За словами Маріо Новака, провідного автора нового дослідження і глави Лабораторії еволюційної антропології, археологи з Загребського університету проводили поблизу дослідження, і вони змогли розпочати вивчення масового поховання в день його виявлення.

Яма була невелика, розміром близько 2 м в діаметрі і 1 м в глибину, і принаймні 41 тіло було безцеремонно кинуто в неї. Спочатку археологи думали, що останки були сучасними, або часів Другої світової війни, або війни за незалежність Хорватії в 1990-х роках. Але в ямі не було сучасних предметів — тільки фрагменти кераміки, які виглядали доісторичними.

І коли дослідники оглянули зуби жертв, вони не виявили зубних пломб. Радіовуглецеве датування кісток, грунту і фрагментів кераміки підтвердило вік поховання приблизно 4200 рік до нашої ери.

Дослідники ідентифікували 21 жертву як дітей у віці від 2 до 17 років і 20 як дорослих у віці від 18 до 50 років; 21 із загиблих були чоловіками і 20 жінками.

Для нового дослідження Новак і його колеги взяли зразки ДНК з рештків і проаналізували кістки 38 осіб. Коли дослідники оглянули тіла, вони виявили, що у більшості з них була принаймні одна травма задньої частини черепа, а у деяких черепів було цілих чотири проколи.

За словами Новака, в масових похованнях в середньовічній Європі часто перебували люди різного віку і статі, загиблі від чуми, але жертви в ямі Поточані померли від насильства, а не від інфекційного захворювання.

«Єдиним вірогідним сценарієм була різанина», — сказав він.

Розподіл чоловіків і жінок, дорослих і дітей був приблизно однаковим, і на їх кінцівках і обличчях не було ран, тому вони, ймовірно, не були вбиті під час бою.

Генетичні дані показали, що тільки 11 жертв були близькими родичами, тому різанина не була націлена на конкретну сімейну групу. Це не виглядало як сплановане вбивство, коли противники, як правило, вбивають літніх чоловіків, а жінок беруть в полон.

«В даному випадку це було просто випадкове вбивство, без урахування статі і віку», — сказав Новак.

Найбільш вірогідною версією є та, яку археологи і кліматологи пропонували для інших древніх місць масових вбивств того ж періоду в Німеччині та Австрії, в яких дорослі та діти також були без розбору вбиті і кинуті в неглибокі братські могили.

У цих сценаріях тривала зміна клімату, яка викликала повені або посухи — можливо, в поєднанні з несподіваним демографічним ростом — могла привести до суперечок через цінні ресурси.

«Вивчаючи такі давні масові вбивства, ми могли б спробувати заглянути в психологію цих людей і, можливо, спробувати запобігти подібним подіям сьогодні», — сказав Новак.

Додамо, в кінці 2020 року дослідники описали жорстокий напад на місто часів залізного віку на півночі Іспанії в середині четвертого або наприкінці третього століття до нашої ери.

Аналіз кісток жертв — перший докладний дослідження їх травм — припускає, що вони були вбиті сусідньою громадою або під час навмисного захоплення влади, або в результаті акту помсти.

На місці різанини колись був галасливе, економічно процвітаюче місто під назвою Ла Хойя, розташоване в регіоні Ріоха Алавеса на півночі Іспанії. Воно було заселене з 15 століття до нашої ери до третього століття до нашої ери, в деякі періоди в ньому проживало до 1500 чоловік. Археологи виявили доісторичне поселення в 1935 році і розкопували його з 1973 по 1990 рік, виявивши лише близько 15% території.

Хоча була розкопана лише частина Ла-Хойя, відразу стало ясно, що там сталося щось жахливе. Обгорілі скелети — не менше 13 повних і часткових останків — були знайдені на вулицях і всередині будівель. Один дорослий чоловік був обезголовлений, але його череп археологи не знайшли. Згідно з новим дослідженням, пошкодження правої ключиці і плечової кістки показало, що нападник завдав більше одного удару.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X