Золота лихоманка старовини. Археологи знайшли у Словаччині середньовічні інструменти золотошукачів

16 лютого 2022, 12:34

Залізні інструменти, які використовувалися для видобутку золота в середні віки, були виявлені на пагорбах Мала-Магура неподалік села Тужина у західній Словаччині.

Це перше пряме археологічне свідчення, що у Тужині вівся видобуток золота.

Відомо, що золото добували в інших селах у районі Верхньої Нітри. Відкриття золота в передгір'ях Мала Магура у 14 столітті викликало золоту лихоманку. Люди переїхали в цей район, застовпили землю, промили річку, прорили поверхню в пошуках золотих жил, а потім прорили тунелі, щоб переслідувати їх. Зрештою це виявилося поверхневою знахідкою.

Відео дня

"Золота лихоманка почалася в регіоні, тому що ніхто не знав, скільки там золота насправді", - сказав експерт Hornonitrianske Museum Ян Вінгарик.

«Здавалося, що його було достатньо з огляду на знахідки золотих зерен у струмках, що течуть з пагорбів. Пізніше з'ясувалося, що запаси золота не такі великі, як у вулканічних районах», — стверджував він.

Експерт додав, що німці оселилися в цьому районі та очікували, що величезний бум триватиме ще довгі роки, але вони помилялися.

Археологи вважали, що Тужина була частиною золотої лихоманки Верхньої Нітри, але це було підтверджено нещодавно, спочатку за аномаліями, характерними для підземних гірських робіт, виявленими на цифровій моделі рельєфу місцевості. Коли аномалії були оглянуті, археологи виявили дві великі ділянки видобутку поблизу витоку струмка та наприкінці долини. На першій ділянці два тунелі були вириті один над одним на схилі. Друга область менша, з одним тунелем.

В обох районах було виявлено артефакти шахтарів; на другій ділянці видобутку було виявлено шахтні клини та залишки залізної лампи. Люди, які знайшли артефакти, діяли не зовсім законно, використовуючи металошукачі без дозволу, що є злочином у Словаччині. На щастя, вони повідомили про свої знахідки.

Важко точно датувати інструменти, оскільки вони були майже однаковими за дизайном та матеріалами протягом сотень років. Лампа - єдиний інструмент із ймовірним датуванням: металеві перестали використовуватися в середині 16 століття.

Раніше НВ писав, що недавно три срібні браслети виняткової цінності, які були створені племенем даків, було виявлено археологом-аматором за допомогою металошукача.

Срібні браслети, яким близько 2000 років, було виявлено біля кореня дерева у центральному повіті Брашов, розповіли музейні експерти.

Браслети, на яких вирізане зображення людини, знаходяться у відмінному стані для свого віку. Найбільший із них важить близько 95 грамів. Речі передані до районного відділу культури, де вони будуть очищені та оцінені фахівцями.

Хоча ще рано говорити про якусь суму, три браслети можуть коштувати сотні тисяч євро. При цьому автор відкриття може претендувати на третину їхньої вартості.

Показати ще новини
Радіо NV
X