Доісторична медицина. Археологи знайшли свідчення найдавнішої ампутації у світі

8 вересня, 21:49
У скелета віком 31 тис. років ампутована частина лівої ноги (Фото:Maloney et al., Nature, 2022)

У скелета віком 31 тис. років ампутована частина лівої ноги (Фото:Maloney et al., Nature, 2022)

Скелет, знайдений кілька років тому у печері на Борнео, не мав частини лівої ноги. З’ясувалося, що це не наслідки природної руйнації останків, а виконана задовго до смерті хірургічна операція.

Аналіз останків показав, що ампутацію було проведено за 6-9 років до смерті людини. Ймовірно, це не покарання чи ритуал, які проводилися у багатьох культурах, а цілеспрямоване медичне втручання.

Відео дня

Що примітно, людині вдалося вижити в гористій місцевості з травмою. Це може говорити про високий рівень підтримки у суспільстві того часу. І, звичайно, про неймовірний для тієї епохи розвиток знань про фізіологію людини.

Ампутація частини кінцівки - травматичний і небезпечний процес, в ході якого необхідно забезпечити дезінфекцію поверхні та інструментів, за можливості знеболити пацієнта, зупинити кровотечу та забезпечити обробку свіжої рани.

Хірургам давнини все це вдалося, що викликало величезний подив сучасних учених. Раніше вважалося, що ампутації з медичною метою проводилися максимум 7 тис років тому, оскільки медицина отримала поштовх до розвитку лише після переходу від збирання до землеробства, але останки з Борнео свідчать, що такі операції проводилися десятки тисяч років тому.

Про те, що йдеться саме про операцію, а не про травматичну ампутацію внаслідок нападу тварини, або скажімо, ритуалу, говорить виняткова точність розрізу, а також відсутність слідів інфекції на кістках.

І це знову ж таки наштовхує на певні думки про рівень розвитку асептики та антисептики в той період. Втім, вчені мають здогади з цього приводу.

«Один із варіантів полягає в тому, що високі темпи зараження у спекотних і вологих тропіках спонукали перших збирачів у цьому регіоні використовувати „природну аптеку“ лікарських рослин тропічних лісів, що призвело до раннього розквіту використання ботанічних ресурсів для анестетиків та антисептиків», — каже археоботанік з Індії Елла Ділкс-Холл з Університету Західної Австралії.

Показати ще новини
Радіо НВ
X