Археологи знайшли нові докази ранньої появи варягів на Русі

23 квітня 2018, 21:05

Після розкопок в верхів'ях Дніпра вчені вважають, що варяги з'явилися на Русі істотно раніше, ніж вважалося раніше.

У поселенні Гнєздово знайшли череп жінки, яка народилася в Скандинавії в 8-9 століттях нашої ери, говориться в статті BBC.

На території Центрального поселення археологічного комплексу "Гнєздово" в верхів'ях Дніпра в 12 кілометрах на захід від Смоленська вчені виявили два жіночих черепа. Традиційно час існування древнього поселення історики відносили до X - початку XI століть. Однак, принаймні один з двох черепів приблизно на 100 років старше.

Відео дня

Дані аналізу співвідношення ізотопів стронцію в кістковій тканині з високою ймовірністю вказують, що жінка померла між 807 і 894 роками, а родом була із Середньої Швеції, можливо, з Бірки - важливого центру епохи вікінгів.

Ізотопний аналіз - потужний інструмент для дослідження ступеня мобільності древніх людей. Дані, отримані в результаті вивчення емалі зубів, говорять про місцевість, де пройшло раннє дитинство індивіда. Якщо згодом він перемістився і був похований в місцевості з іншим геологічним контекстом, показники будуть відрізнятися від локальних, і, таким чином, видавати іноземне походження.

За останні роки в Гнєздово шляхом радіовуглецевого датування викопних кісток і дерев'яних предметів вже були отримані дані, що дозволяють ставити питання про його більш раннє існування. Тепер виник новий сильний доказ.

"Це дуже цікавий і важливий результат. Дані літописів, складених століття по тому, не завжди достовірні. Дослідження археологічних матеріалів природно-науковими методами - єдиний шлях, що дозволяє вибудовувати коректну хронологію як для окремого пам'ятника, так і для всієї епохи освіти давньоруської держави і освоєння трансконтинентального торгового шляху "з варяг у греки" - говорить керівник археологічного загону музею-заповідника "Гнєздово", кандидат історичних наук Василь Новіков.

Ймовірно, жінка була постійною мешканкою Гнєздова з першої хвилі скандинавських поселенців. Виходить, ті з'явилися не тільки на північному заході Русі, а й південніше істотно раніше, ніж ми думали.

"Це не одномоментне завоювання або переселення, а тривалий процес освоєння ключових пунктів для контролю над торгівлею. У IX столітті ще не було державності, а були відокремлені поселення, що управляли групами людей, найчастіше вихідцями зі Скандинавії, на основі, ймовірно, якогось договору з місцевим слов'янським населенням. Так, мабуть, виникло і Гнєздово", - пояснює Василь Новіков.

Раніше НВ повідомляло, що німецький школяр Лука Малашніченко і дорослий археолог-любитель Рене Шон виявили в Німеччині "значний" скарб, який, можливо, належав датському королю Гаральду Синьозубому. Цей король відомий тим, що привіз християнство в Данію, а через багато століть дав ім'я технології Bluetooth.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X