Апокаліпсис сьогодні. Що означає перемога Дональда Трампа для IT-індустрії та світу науки

9 листопада 2016, 20:01
Лідери галузі hi-tech і вчені не раз висловлювали стурбованість поглядами і невіглаством Трампа. Тепер їм доведеться відчути наслідки вибору, зробленого американськими виборцями, на собі

Враховуючи роль США у світовій науці та IT-індустрії, ці наслідки відчує на собі весь світ.

І вони можуть бути дуже вражаючими.

1Фундаментальна наука

Кандидат від Республіканської партії демонстрував проекти федерального бюджету, в яких науці приділялося мало уваги. Враховуючи лояльність Конгресу, це може означати, що багато пунктів бюджету будуть затверджені, і наука не дорахується грошей, констатують експерти.

Відео дня

Трампу часто ставили запитання про науку під час передвиборної кампанії. І його відповіді були досить показовими.

З усього різноманіття розділів науки Трамп виділяє тільки космос. Тільки космічна індустрія заслуговує істотного фінансування, не раз підкреслював Трамп. Інші сфери науки, з його точки зору, такої честі не заслуговують.

Радикальные взгляды Трампа могут дорого стоит hi-tech индустрии
Радикальные взгляды Трампа могут дорого стоит hi-tech индустрии Фото:

Трамп в цілому демонстрував зневажливе ставлення до наукових досягнень і крайнє невігластво щодо деяких з них. Зокрема, він не раз цитував давно спростований міф про те, що щеплення можуть провокувати у дітей аутизм.

Також він заявляв, що екологічно безпечні лампи розжарювання "можуть викликати рак", оскільки випромінюють радіацію. Насправді ж, радіації в їх випромінюванні - менше, ніж на прямому сонячному світлі.

2Космос

Трамп є прихильником приватного освоєння космосу. З одного боку, це не може не радувати мільйони фанатів Ілона Маска і Джефа Безоса, які з усіх сил рвуться в космос. З іншого боку, Трамп явно має намір істотно урізати фінансування NASA.

У зв'язку з цим виникає ряд серйозних запитань. По-перше, судячи з усього, NASA може позбутися коштів, необхідних для доведення до ладу власної ракети-носія та космічного корабля Orion. А це призведе до повної залежності найпотужнішої у світі держави від приватних перевізників.

По-друге, не зрозуміла доля численних проектів NASA у сфері вивчення космосу. Трампа космос цікавить лише з комерційної точки зору. Науковий бік питання виноситься за рамки обговорення.

3Цифрова безпека

Трамп не раз агресивно критикував Apple за відмову від співпраці з ФБР у справі зі зломом iPhone вбитого терориста. Він навіть закликав до бойкоту Apple. І вимагав від прокуратури змусити Apple допомогти ФБР і прибрати шифрування.

У його передвиборній програмі сказано, що "необхідно негайно переглянути політику США у сфері цифрової безпеки, створивши єдиний центр, що включає представників військової галузі, влади і приватного сектора".

Що це може означати, поки нікому не відомо. Можливо, Трамп ініціює запровадження законів, які змусять IT-компанії залишати лазівки у своїх системах безпеки для американських правоохоронних органів.

У свою чергу, це послабить їх позиції на ринку. І може призвести до посилення позицій нових гравців, які будуть діяти за межами законодавчого поля США.

Трамп может потребовать от IT-компаний ослабить защиту персональных данных, чтобы облегчить слежку за ними
Трамп может потребовать от IT-компаний ослабить защиту персональных данных, чтобы облегчить слежку за ними Фото:

4Мережевий нейтралітет, свобода слова, авторські права

Трамп "відзначився" скандальною заявою про те, що журналісти, які критикують його, повинні бути оштрафовані. Він в цілому дотримується досить консервативних поглядів на свободу слова, зокрема й в інтернеті.

Багато хто чекає, що Трамп почне діяти в цьому напрямі, але передбачити його дії поки що неможливо.

Найбільші побоювання викликають жорсткі погляди Трампа на питання авторського права. Він не раз говорив про те, що ніяка свобода в інтернеті не може існувати за рахунок порушення авторських прав. Іншими словами, президентство Трампа може означати новий виток боротьби з піратством.

В такому випадку, правоохоронні органи США можуть активізувати полювання на торренти й інші піратські сервіси. Багато з яких, до речі, вельми популярні й серед українських користувачів.

Багато хто любить цитувати фразу Трампа про те, що він "попросить Білла Гейтса відключити інтернет". Однак, експерти не вважають Трампа ідіотом. Він розуміє, що інтернет не можна "відключити", а ось "прикрутити гайки" – цілком. Як приклад, часто вказують його заяву про можливу появу в США законів про наклеп схожих на ті, що діють у Великобританії.

Це може призвести до занепаду епохи блогерства і кінця свободи слова в соцмережах, припускають експерти.

Багато хто як приклад наводить недавню історію з блокуванням у Facebook аккаунта датської газети, що розмістила знамените фото оголеної в'єтнамської дівчинки, що тікає від напалму в 1970-х. З подачі Трампа всі соцмережі будуть просто змушені займатися подібною цензурою.

В молодости Трамп выступал за легализацию марихуаны
В молодости Трамп выступал за легализацию марихуаны Фото:

5Здоров'я

Трамп не поділяє поглядів сучасної науки на... необхідність сну. "я сплю 3-4 години в день максимум, більше й не потрібно", – заявляв він.

Проте, сучасна наука вважає, що нестача сну призводить до проблем з раціональним мисленням і порушень у роботі пам'яті.

Трамп в молодості дотримувався досить ліберальних поглядів щодо питання легалізації наркотиків. Зокрема, в 1990 році він відкрито заявляв, що для перемоги над наркотиками необхідна їх легалізація.

Під час нинішньої кампанії Трамп озвучував значно м'якшу версію цієї позиції. Зокрема, він говорив про те, що питання легалізації має вирішуватися в кожному штаті окремо.

6Екологія

Трамп не раз говорив, що домовленості щодо боротьби з кліматичними змінами є нічим іншим, як китайським способом стримування американської економіки.

"Пора закінчувати з цією нісенітницею про глобальне потепління, - говорив Трамп. - Наша планета замерзає, з'являються рекордно низькі температури".

У своїй передвиборній програмі Трамп прямо вказує, що не збирається робити ті кроки в галузі енергетики, яких вимагають нині діючі кліматичні угоди.

Він також відзначився висловлюваннями про альтернативні джерела енергії. "Ферми з вітрогенераторів не тільки виглядають потворно, але й небезпечні для здоров'я, - заявляв Трамп. - Їх потрібно оголосити поза законом і дозволяти будувати тільки в промислових зонах".

"Снігові бурі йдуть від Техасу до Теннессі, - розповідав він журналістам. - А я в Лос-Анджелесі і тут замерзаю. Глобальне потепління - це суцільний міф, який нам дуже дорого обходиться".

Читайте також: Пішов ти в космос! Apple, Google і Tesla намагаються зупинити Дональда Трампа на шляху в Білий дім

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X