Мисливці південної крові. Генетики з’ясували походження предків британців

Так виглядали корінні брити, доки їх не витіснили прибульці з Егейського моря. (Фото:Королівський павільйон та музеї, Брайтон та Хоув)
Проаналізувавши ДНК десятків людей, які жили в Британії між 8500 і 2500 роками до нашої ери, вчені з’ясували, що частина з них належала до корінних бриттів-мисливців, а частина, причому більша, прийшла з узбережжя Егейського моря.
Отримані дані показують, що більшість мисливців-збирачів у Британії була замінена фермерами, чиї предки походили з узбережжя Егейського моря. Генетичний склад цих останніх найближче відповідає сьогоднішньому населенню Іспанії та Португалії.
Вони не просто залишили генетичний відбиток у Британії, а ще й принесли із собою революційне на той час мистецтво землеробства та інші важливі культурні звичаї: нові похоронні обряди, гончарну справу та будівництво пам’яток.
Сільське господарство з’явилося у Великій Британії близько 6000 років тому. До цього люди харчувалися полюванням, риболовлею і збиранням.
«Перехід до землеробства знаменує собою одне з найважливіших технологічних нововведень в еволюції людини… Протягом понад 100 років археологи сперечаються, чи було воно привезене до Великобританії іммігрантами з континенту, чи освоєне місцевими мисливцями-збирачами», — пояснює автор дослідження Марк Томас, професор генетики, еволюції та навколишнього середовища Університетського коледжу Лондона.
Як у більшості інших європейських мисливців-збирачів, мезолітичні бритти мали темну шкіру і блакитні очі. Ці гени зникли після прибуття егейських землеробів, що говорить про те, що корінне населення було порівняно невеликим і швидко поєднувалося з чужинцями. Континентальні фермерські популяції також мали свою довгу і складну генетичну спадщину. На своєму шляху з Туреччини вони поширилися вздовж Середземного моря, Рейну та Дунаю.