Обережні боги. Отримані нові докази гіпотези про інопланетян в сузір'ї Лебедя

19 січня 2016, 11:48
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вчені остаточно розпрощалися з гіпотезою про рій комет, який нібито може бути причиною світлової аномалії зірки KIC 8462852. Тепер про інопланетян в сузір'ї Лебедя не говорять тільки ліниві або непробивні та вперті скептики

Жовтневий галас навколо відкриття аномалії зірки KIC 8462852 не тільки привернув увагу громадськості до роботи групи Planet Hunters — добровольців, які аналізують для NASA знімки орбітального телескопа Kepler. Але й послужив каталізатором для спекотної наукової дискусії про можливість існування поблизу Землі (за космічними мірками) надрозвиненої цивілізації інопланетян.

Відео дня

Науковий світ розділився на дві майже рівні за кількістю групи. Першу склали прихильники традиційного скептичного погляду на речі. Вони стверджували, що періодичне перекриття зірки KIC 8462852 від стороннього спостерігача (в даному випадку орбітального телескопа Землі) пов'язано з природними причинами, наприклад, з роєм комет, який обертається навколо зірки.

Друга група складалася з «романтиків», які відразу перебрали всі можливі природні причини і визнали їх неспроможними. Вони зосередилися на пошуках правдоподібних пояснень того, якою має бути цивілізація і якими вона повинна володіти технологіями, щоб побудувати щось таких розмірів, щоб на 20% перекривати світло зірки. Їх фаворитом стала теорія про сферу Дайсона — величезну споруду для отримання енергії прямо від зірки.

Если это и вправду сфера Дайсона, то инопланетная цивилизация опережает земную в развитии на многие тысячи лет
Если это и вправду сфера Дайсона, то инопланетная цивилизация опережает земную в развитии на многие тысячи лет Фото:

У січні чаша терезів в спекотній дискусії між «скептиками» і «романтиками» схилялась в бік других. Найважливішу роль в цьому зіграли нові відкриття, які не доводять існування інопланетян, але спростовують теорію про комети.

Більшість вчених згодні з тим, що навколо KIC 8462852 варто шукати не комети, а гігантську структуру штучного походження.

Справа не в кометах

Важливий внесок у процес дискредитації теорії про те, що світло зірки перериває рій комет, вніс астроном з університету Луїзіани Бредлі Шефер. Він виявив в астрономічних архівах Гарвардського університету знімки KIC 8462852, зроблені в 1990-х. Тоді зірка була відчутно яскравішою, ніж сьогодні.

«Вірогідність такого збігу обставин незначна», - констатує Шефер.

Зірка не стабільна у своїй світності, зазначає Шефер, і вважає, що це свідчить на користь теорії про аномалії.

Вченим відомо багато нестабільних зірок, інтенсивність світла яких час від часу змінюється.

Але KIC 8462852 — це зірка типу F. Такі зірки відрізняються високою стабільністю.

«Перепади світності зірки KIC 8462852 унікальні, - зазначає Шефер. - І найпростішим та найлогічнішим їх поясненням може служити якийсь фізичний механізм».

І таким механізмом не може бути рій комет, переконаний учений. Він підрахував, що для того, щоб знизити яскравість зірки такого розміру як KIC 8462852 на 20% завдяки кометі, необхідний фантастичний збіг обставин.

А саме — одночасне проходження перед зіркою «системи» з 600 тис. комет діаметром 200 км кожна.

«Вірогідність такого збігу обставин незначна», - констатує Шефер. Вчений ухиляється від розмов про можливу сферу Дайсона та інопланетян, але переконаний, що його розрахунки достатні для того, щоб назавжди поховати теорію про комети, які перекривають світло KIC 8462852.

Високі технології

Прихильники теорії про інопланетян на ура сприйняли новину щодо підрахунків Шефера. Втім, скептики поки не здаються.

Вони стверджують, що теорія про сферу Дайсона, та й взагалі про будь-яку високотехнологічну структуру в районі KIC 8462852, абсурдна, оскільки досі не було знайдено слідів короткохвильового інфрачервоного випромінювання. Прийнято вважати, що гігантська структура повинна випромінювати короткі хвилі в інфрачервоному діапазоні, а не довгі. З тієї простої причини, що повинна нагріватися більше від світла зірки, ніж звичайний космічний пил. Однак, спостереження не показують ніяких сплесків в коротккохвильовому діапазоні.

Не спостерігають науковці і великих скупчень космічного пилу, які неминуче повинні були виникнути, коли гіпотетичні інопланетяни бурили астероїди і планети своєї сонячної системи для отримання необхідного обсягу будівельних матеріалів для створення своєї гігантської споруди.

«Перепади світла зірки KIC 8462852 унікальні, - зазначає Шефер. - І найпростішим та найбільш логічним їх поясненням може служити якийсь фізичний механізм».

Однак, наскільки дозволяють оцінювати зроблені телескопом Kepler знімки, в межах 8 астрономічних одиниць від KIC 8462852 великих скупчень пилу не спостерігається.

Терміном астрономічна одиниця позначається відстань від Сонця до Землі (149 млн. км — сонячне світло долає цю дистанцію за 8 хв).

Отже, за масштабами Сонячної системи, скупчень пилу не спостерігається на відстані від Сонця до Сатурна.

Якщо так, то інопланетяни повинні бути справжніми акуратистами, іронізують скептики.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X