6 хвилин жаху. Як NASA посадило зонд InSight на поверхню Марс

26 листопада 2018, 23:23
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Після піврічної подорожі, космічний апарат InSight здійснив посадку на поверхню Марса.

5 травня 2018-го космічне агентство NАSA успішно запустило місію InSight на Марс. Сьогодні, після 6 місяців польоту, роботизований зонд пройшов найнебезпечніший етап місії - посадку на Червону планету.

Відео дня

Як садили?

Оскільки передача сигналу з Марса займає близько 8 хвилин, всі етапи уповільнення і посадки пройшли в автоматичному режимі.

Апарат увійшов в розріджену марсіанську атмосферу, повернувшись до планети термозахисним екраном, а потім сповільнилося, випустивши парашути.

Метою InSight була рівнина на південь від вулканічного нагір'я Елізій. Ще трохи південніше в тому ж регіоні розташований кратер Гейла, який зараз досліджує марсохід Curiosity — до нього приблизно 600 км.

InSight довелося пережити небезпечний період гальмування — йому необхідно було скинути швидкість з надзвукової (в атмосферу планети апарат увійшов у шість разів швидше кулі) до цілком прогулянкової, щоб акуратно здійснити м’яку посадку.

Під час посадки захисні панелі зонда нагрілися до температури понад 1000 градусів Цельсія, оскільки InSight увійшов в атмосферу Марса на швидкості майже в 20 тис. км/год.

Що далі?

На борту InSight розташовані два основні інструменти — буровий зонд і набір надточних сейсмографів. За допомогою цих приладів дослідники планують вивчати поштовхи всередині планети і дізнатися, які з них викликані природними коливаннями, а які - падіннями метеоритів зовні.

На відміну від діючих місій Curiosity і Opportunity, зонд InSight не зможе пересуватися. За 720 днів роботи на Марсі, стаціонарна установка повинна пробурити рекордну свердловину в 5 метрів і зібрати дані про внутрішній устрій планети.

Чому це важливо?

Безумовно, посадка була найбільш напруженим етапом для інженерів NASA, оскільки найменший прорахунок міг привести до провалу місії вартістю $850 млн.

Якщо посадку марсохода Curiosity в 2012-му називали «7 хвилин жаху», — то InSight повинен був торкнутися поверхні Марса трохи швидше — за 6 хвилин.

Видання BBC підготувало карту всіх посадок космічних апаратів на Марсі. З 11 роботизованих пристроїв, що висаджувалися на Марсі з 1971-го, тільки три зазнали краху при посадці: американський Mars Polar Lander (1999-й), британський Beagle 2 (2003-й) і європейський Schiaparelli (2016 й).

За великим рахунком, зонд InSight пролетів 146 млн км від Землі до Марса для того, щоб досліджувати, як була створена і як розвивалися одна з найближчих до нас планет.

Головний науковий співробітник місії InSight Брюс Банердт каже: «Дрібні деталі про те, як розвиваються планети, формують різницю між місцем на зразок Землі - де ви можете відправитися у відпустку і отримати засмагу, Венери — де ви згорите за секунду або Марса — де ви замерзнете до смерті».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X