Схожий на лебедя, пінгвіна та крокодила: 12 фактів про недавно відкритий вид динозавра. Інфографіка

17 грудня 2017, 11:47
Міжнародна група палеонтологів відкрила Halszkaraptor escuilliei - новий унікальний вид динозавра з характерними рисами лебедя, пінгвіна, крокодила та велоцираптора

Це перший із виявлених динозаврів, спосіб життя якого схожий з водоплавними птахами. Після його виявлення вчені виділили нове підсімейство динозаврів, які отримали назву Halszkaraptorinaer. НВ наводить 12 фактів про недавно відкритий викопний вид.

Відео дня

1. Скам'янілі рештки Halszkaraptor escuilliei виявили чорні археологи в пустелі Гобі на півдні Монголії. Скам'янілість знайшли на території величезного скупчення останків, так званому кладовищі динозаврів, у шматку піщаної скелі.

2. Halszkaraptor escuilliei був хижаком, до раціону якого входили риба, ракоподібні, дрібні рептилії та ссавці.

3. Halszkaraptor escuilliei жив у Крейдяний період, 75-71 млн років до н.е..

4. Зріст тварини був 45 см.

5. Передні кінцівки динозавра нагадували крила пінгвінів, він гріб ними у воді. Сильні задні кінцівки свідчать, що динозавр міг тривалий час пересуватись по суші. Причому задні кінцівки розташовані трохи ближче до передньої частини тулуба, зміщуючи центр тяжіння до більш зручного для плавання положення. Пересування динозавра по суші нагадувало качину ходу, а у воді він плавав як пінгвін.

6. Динозавр вів напівводний спосіб життя і, як крокодили, відкладав яйця на суші.

7. У динозавра були наддовгі пальці на задніх лапах, які закінчувалися серпоподібними кігтями для утримування здобичі, - такими ж як у велоцираптора, який належить до дромеозаврів.

8. У Halszkaraptor escuilliei була довга гнучка шия, яка становила близько 50% довжини тулуба і допомагала тварині полювати, вистежувати здобич та, підкравшись, несподівано хапати жертву.

9. Динозавр мав дзьобоподібну пащу, в якій росли 20-25 гострих, загнутих всередину зубів.

10. Спеціальні нервові закінчення на морді покращували відчуття дотику, допомагаючи виявляти здобич, яка рухалась у воді. Такі нервові закінчення є у крокодилів та водоплавних птахів.

11. Для підтвердження справжньості палеонтологи відправили скам'янілість у Європейський центр синхротронного випромінювання (ESRF) у Франції, у якому створили тривимірні зображення динозавра. Отримані зображення довели, що істота була окремим видом, а не набором з декількох скелетів.

12. Динозавр отримав назву Halszkaraptor на честь відомого польського палеонтолога Хальшки Осмульської (1930 - 2008), яка відкрила багато видів динозаврів. Видова назва escuilliei походить від імені французького колекціонера старожитностей - Francois Escuilliei (франц.), який у 2015-му передав цю скам'янілість європейським палеонтологам.

Читайте цей матеріал у свіжому номері журналу Новое Время - №46 від 15 грудня 2017 року

Показати ще новини
Радіо НВ
X