100 000 років потепління. Вчені пояснили механізм зміни клімату за часів динозаврів

25 травня 2018, 21:31

За даними американських дослідників, падіння астероїда, яке призвело до загибелі динозаврів, створило на Землі 100 000 років глобального потепління.

Наслідки падіння астероїда і змін клімату знищили понад 70% видів на планеті, пише Science Alert.

На півострові Юкатан і в Мексиканській затоці вже давно були виявлені залишки кратера шириною 200 км. Вчені давно припустили, що падіння астероїда супроводжувалося руйнівною глобальною зимою. Після цього, коли вуглекислого газу в атмосфері стало більше, планета перетворилася на теплицю.

Відео дня

Нове дослідження рештків тварин показало, що температура підвищилася як мінімум на 5 градусів за Цельсієм і це нагрівання зберігалося на 100 000 років. Дослідження передбачає, що навіть відносно короткий викид СО2 може мати затяжний ефект. Це актуально сьогодні, з огляду на масові викиди парникових газів багатьох країн, які створюють сплеск атмосферного вуглекислого газу і пов'язане з ним глобальне потепління.

"Це крокодили на полюсах і великі території незаселених тропіків на суші. Каскадний наслідок нашого висновку полягає в тому, що викид вуглекислого газу завершився б, можливо, через десять років, а потепління тривало 100 000 років", - пояснив провідний автор дослідження Кен Маклауд, палеонтолог Університету Міссурі.

Дослідження засноване на рештках риби з місцевості Ель-Кеф в Тунісі. Частини риби розміром з пісок містять ізотопи атомів кисню, які мають різну кількість нейтронів. На відносний вміст цих ізотопів впливає температура води. Коли фрагменти показують зрушення в ізотопному відношенні, це сигналізує про зміну температури і в даному випадку є чітка вказівка на довгострокове глобальне потепління.

"Навіть якщо ми повернемося до рівнів викидів CO2, які були в 1850 році, ми на 100 000 років замкнені на Землі, яка реагує на той CO2, який був уже викинутий в атмосферу", - додав Маклауд.

Схоже, що динозаври і велика частина життя на Землі вимерли в результаті свого роду потрійного удару. Спочатку відбувся саме вплив астероїда, з ударними хвилями і цунамі. У наступні хвилини і години нагрів від уламків, які повертаються в атмосферу, був настільки інтенсивним, що "небо перетворилося на піч". Лісові пожежі спалахнули в усьому світі. Потім настали роки холоду і темноти, коли сульфати, пил і сажа у верхній атмосфері перекрили світло від сонця.

"Перші шість місяців це було майже повне затемнення Якби не тепло, яке збереглося у величезних океанах Землі, можна було б сказати:" Наша планета замерзла", - пояснила планетарний вчений NASA Адріана Окампо.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X