Тотальна мобілізація. В Україні з'явилася онлайн-платформа для навчання військовій справі

31 січня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ветеран АТО та айтішник Василь Корсун запустив проект з безкоштовної онлайн-освіти військовим дисциплінам в Україні. Що таке Вишкіл і чи допоможе він українцям краще підготуватися до війни

Онлайн-освіта — один з головних світових трендів сьогодні. У мережі отримують нові професії та навички мільйони людей по всьому світу. У онлайн з радістю відпускають студентів провідні світові університети.

Відео дня

Тренд не обійшов стороною і Україну. У найпопулярнішої платформи масових онлайн-курсів Prometheus, про яку часто пише НВ, вже понад 200 тис. передплатників. Безліч людей освоїло нові професії завдяки курсам в інтернеті. Цього навчального року курси Prometheus інтегрують у свої програми деякі провідні ВУЗи України.

Але і це не все. Тренд рушив за межі звичної академічної освіти або пошуку нових професій. В Україні з'явилася платформа для онлайн-курсів за військовими спеціальностями Вишкіл.

У тих, хто вперше чує про Вишкіл, часто виникає питання — як можна навчатися військовій справі в онлайні? І взагалі, чи є в цьому сенс, враховуючи специфіку військової професії?

Василий Корсун, основатель Вышкила, служил в подразделении спецназа ВСУ
Василий Корсун, основатель Вышкила, служил в подразделении спецназа ВСУ Фото:

Можна вчитися в онлайн, і сенсу в цьому предостатньо, відповідає Василь Корсун, засновник Вишколу. В ексклюзивному інтерв'ю НВ Корсун, який служив в одному з підрозділів українського спецназу 6-ї хвилі мобілізації, а в цивільному житті — IT-спеціаліст, розповідає про те, як виникла ідея створення Вишколу і кому може знадобитися така освіта.

- Як виникла ідея цього проекту, що наштовхнуло на таку думку?

Почалося все з війни. У 2014 році стало зрозуміло, що доведеться воювати. Треба було терміново навчитися воювати самому, ну і навколо мене ніхто воювати не вмів, треба було вчити і їх також. Структур з військової підготовки не було. Були спортсмени, були страйкболісти якісь, але до участі в боях ніхто не готував.

Я став думати про те, як зробити школу з підготовки. У мене був товариш, професійний снайпер, я думав запропонувати йому, знайти ще інструкторів. Але такі структури раптом стали з'являтися: по тактиці, з мінно-вибухової справи, з вогневої та снайперської підготовки.

І я вирішив, що починати свій проект необхідності немає, і можна просто ходити до інших інструкторів і тренуватися у них. Про онлайн-підготовку я тоді не думав, а варто було. Можливо, це врятувало б чиїсь життя.

- Чи можна сказати, що проект виник внаслідок спостережень за низьким рівнем підготовки в сучасній українській армії?

Системної підготовки в українській армії немає. Немає!

Рівень підготовки конкретного бійця в першу чергу залежить від його мотивації і самостійного навчання.

Дуже-дуже багато хто самопідготовкою не займаються взагалі. Рівень підготовки підрозділу залежить від того, чи пощастило підрозділу з офіцером. Чи знає щось офіцер, і чи цікаво йому вчити бійців. І ще чи вдалося дістати патрони, правдами і неправдами, з ризиком для своєї кар'єри.

В результаті рівень підготовки вцілому дуже неоднорідний. Бойовий дух є, всі рвуться воювати, але для перемоги у великій війні цього недостатньо. Армії перемагають як системи, як процеси, і нам свою систему побудувати тільки належить.

Вышкил предлагает десятки учебных курсов по военному делу

Вышкил предлагает десятки учебных курсов по военному делу Фото:

Іншими словами, для теоретичної підготовки треба читати книжки. А бійці в середньому мало читають, і це проблема.

У світі криза освіти, інформації занадто багато, на Заході йде активний пошук нових, більш ефективних технологій передачі знання. Онлайн-навчання же не з неба впало, це вимушена реакція педагогічної спільноти на зміну умов викладання.

І я подумав, а чому б і ні! Якщо б це був курс, наскільки було б легше! Причому я в той момент взагалі нічого не знав про e-learning, ми спочатку взагалі платформу розробляти з нуля хотіли.

- Онлайн-освіта сьогодні в тренді, але ідея про військову освіту для непідготовленої людини звучить дивно. Адже є військові училища. Зрештою ті, кого закликають, проходять підготовку. Чи можна в онлайні навчитися чогось, чого не можна навчитися там?

Навпаки, дивно звучить ідея «непідготовленої людини». Якщо хтось непідготовлений, нехай, чорт забирай, підготуєтся! У декількох сотнях кілометрів від нас сидять озброєні люди, які в силу якихось своїх диких фантазій хочуть, щоб нас з вами не було. Нас, наших родин, дітей. Подивіться чітко на цей факт, усвідомте його. Вони чекають наказу, щоб зруйнувати наші міста, як зруйнували Донбас.

Формат онлайн-навчання саме тому в тренді, що здатний істотно підвищити якість передачі знань в будь-якій дисципліні. Військові дисципліни нічим особливим не відрізняються від цивільних. Знання і знання, їх треба просто освоїти.

- Чого можна навчитися на курсах у Вишколі? Підготуватися до служби в армії? До можливої партизанської війни?

На онлайн курсах можна отримати теоретичну підготовку. В тому числі і з «Первинної Військово-Професійної Підготовки» і теорії партизанської боротьби. В курсі ПВПП, наприклад, мало не всі пункти програми доцільніше давати через онлайн, і тактику, і інженерну підготовку, і військову топографію, та що завгодно.

Среди преподавателей курсов много офицеров с реальным боевым опытом

Среди преподавателей курсов много офицеров с реальным боевым опытом Фото:

Курс «Військової топографії», власне кажучи, ми вже розробляємо, деякі уроки доступні для вивчення. Онлайн дозволить дати знання одноманітно, наочно, з кращими лекторами, та ще й негайно перевірити рівень засвоєння знання. Терміново брати і робити!

- Чи можуть військові курси бути віртуальними? Як бути з практичними заняттями?

Військова онлайн-підготовка широко використовується в країнах НАТО. При цьому, онлайн курси конкурують не з практикою, вони конкурують з книжками.

Безперечно, практична підготовка необхідна. Ніякий онлайн, так само як і ніякі книжки практики не замінять. Через онлайн можна дати первинні знання, але не можна дати навичок. Навички необхідно довго відпрацьовувати, без практики нікуди, і ми про це не втомлюємося повторювати знову і знову.

- Хто потенційна аудиторія цих курсів? Майбутні курсанти? Майбутні мобілізовані? Просто ті, кому небайдужа військова тематика?

Потенційна аудиторія курсів - це все громадянське суспільство України. Ми переконані, що, зважаючи на нашого північного сусіда, тільки масова військова підготовка здатна гарантувати безпеку країни. Але крім масових курсів, спрямованих на всіх громадян, ми плануємо розробляти і закриті курси, орієнтовані на вузькі військові спеціальності.

- Хто викладає на курсах?

Ми буквально, без жодної натяжки, працюємо з кращими викладачами по кожній із дисциплін. Наші викладачі або самі мають бойовий досвід, або багато викладають для військових. Особисто мені дуже цікаво робити цей проект в тому числі і через можливість з ними спілкуватися.

Самыми востребованными являются курсы по огневой подготовке

Самыми востребованными являются курсы по огневой подготовке Фото:

- Що отримує людина, яка пройшла курс? Сертифікат? Диплом?

Так, ми плануємо видавати сертифікати про проходження теоретичних курсів. Але говорити про це буде доречно, коли контенту буде більше, і з'являться, нарешті, не окремі уроки, як зараз, а цілісні курси з того чи іншого напрямку.

- Наскільки високий інтерес до курсів? Чи багато охочих?

Бажаючих багато. Зараз проблема не в охочих, а в тому, що ми не встигаємо робити контент. На платформі вже тисяча чоловік, але ми їм не запропонували ще жодного повністю готового курсу, лише окремі уроки.

Недостатня швидкість створення контенту пов'язана по-перше, з відсутністю зовнішнього фінансування проекту, а по-друге, з високими вимогами, які ми пред'являємо до навчального матеріалу. Треба шукати гроші, і треба робити навчальний контент кращим.

- Які курси найбільше затребувані?

Згідно з результатами голосування, найпопулярнішою темою є індивідуальна вогнева підготовка і високоточна стрільба на великі дистанції. Також дуже очікуються курси з тактичної медицини, партизанського опору і оборони в умовах міської межі.

- Як технічно реалізовані курси?

В якості екосистеми онлайн навчання ми використовуємо платформу Open edX. На поточний момент в сфері опенсорс [програмних продуктів з відкритим вихідним кодом — ред.] з дистанційної освіти у неї немає конкурентів.

Хотілося б помилятися, але здається, що часу у нас залишилося небагато...

Це відмінна масштабована платформа, яка увібрала в себе всі напрацювання та дослідження в напрямку масових відкритих онлайн курсів. На ній працює цілий ряд кращих зарубіжних інститутів, там багато сотні тисяч користувачів. Вона відмінно підходить для нашої задачі.

- Які подальші перспективи проекту? Чи можлива інтеграція з військовими навчальними закладами? Чи йдеться про співпрацю з армією?

Наша мета — сприяти наданню безкоштовної військової підготовки для суспільства в цілому. У армії інші завдання, товариство вона бачить як джерело новобранців.

Тим не менш, ми активно співпрацюємо зі ЗСУ, і беремо участь у створенні суто армійської платформи дистанційного навчання. Зараз в армії створено Центр дистанційної освіти, ми плануємо активно працювати разом в частині розробки методики створення навчального контенту, і в підготовці самого контенту.

Допомагаємо всім, чим можемо. Але армія — структура дуже інерційна, там все відбувається повільно. Тому поки ми продовжимо розробляти свій проект, не протиставляючи його армійському, а доповнюючи і допомагаючи.

Хотілося б помилятися, але здається, що часу у нас залишилося небагато.

Читайте також - У Росії підміняли документи при виробництві космічних ракет

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X