Просто космос. Як супутникові технології врятують українське сільське господарство

14 січня 2019, 20:00

Американська компанія EOS з українським корінням протягом двох років аналізувала дані про стан полів в Україні за допомогою космічних апаратів і сучасних комп'ютерних систем. Технологію планують використовувати по всій країні для розвитку сільського господарства.

У країні з одними з найбільш родючих грунтів, нарешті, можуть підвищити продуктивність сільськогосподарської сфери. Причому, не за рахунок зростання площ засіяних полів, а за рахунок законного та раціонального використання вже ораної землі.

Відео дня

Кілька тижнів тому, американська компанія-підрядник EOS - Earth Observation System - закінчила пілотний дворічний збір інформації про землі в Київській, Львівській і Миколаївській областях в рамках програми Світового банку "Land Transparency".

Проект розрахований на п'ять років і передбачає "підвищення прозорості та ефективності управління земельними активами в Україні" за рахунок використання космічних технологій.

Незважаючи на те, що де-юре EOS є американською компанією, топ-менеджмент там український, а центри розвитку і дослідження розташовані в Києві, Дніпрі, Харкові. Засновник компанії - підприємець Макс Поляков - також керує ракетобудівною компанією   Firefly Aerospace, яку нещодавно обрало NASA для польотів на Місяць.

У прес-релізі EOS зазначено, що компанія вже створила карти посівів сільськогосподарських культур і визначила точні межі полів. Як не дивно, експерти виявили невідповідності в кадастрових даних та випадки відсутності зміни культур, що може призвести до зниження родючості земель.

За допомогою супутника Sentinel Європейського космічного агентства і технологій обробки великих обсягів даних із застосуванням алгоритмів машинного навчання, в EOS змогли з'ясувати, що кукурудза має найбільшу площу посіву однакових культур у Київській області, а соняшник - у Миколаївській.

EOS
Фото: EOS

Недалекоглядний фермер або управлінець припустить, що навіть така система не врятує плачевний стан українського сільського господарства, але в компанії впевнені, що від цього виграє як держава, так і агрохолдинги, інвестори, фермери, трейдери, страхові компанії і т.д.

Технологія покликана відслідковувати стан рослин на всіх фазах росту, прогнозувати урожай на ранніх стадіях, аналізувати які культури вирощувалися на конкретному полі, виділяти проблемні зони, оцінювати врожайність і багато іншого.

Як пояснила НВ координатор проектів EOS Наталія Боротканич, найближчим часом Світовий банк повинен оголосити тендер і завдання для продовження проекту "Land Transparency".

"У нашій технології набагато більше можливостей, ніж виконано зараз. Наприклад, ми можемо оцінювати вологість грунту і давати інформацію фермерам, як поліпшити урожай, що потрібно робити, моніторити в реальному часі і т.д. Звичайно, в першу чергу стоїть завдання розширити географію і працювати по всій Україні ", - говорить Наталя.

Застосування сучасних технологій не є новим для агросфери, адже в США і Європі подібні системи вже багато років контролюють урожай і замінюють людську працю.

У Техасі, наприклад, замість супутників, фермери використовують дрони для повсякденної роботи. Автоматичні літальні апарати можуть зібрати дані про дозрівання плодів на полі за 10-15 хвилин, в той час як фермери на півдні США витрачають на такі обходи близько чотирьох годин.

phys.org
Фото: phys.org

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X