Cамі з вусами. Україна починає виробництво власних сонячних панелей

6 лютого 2019, 10:37

У Вінниці запустили перше масштабне виробництво сонячних панелей. НВ побувало на заводі та дізналося, як будуть готувати обладнання для відновлюваної електроенергії.

За даними порталу Statista, на кінець 2017 року більшу частину ринку сонячних панелей зайняли китайські виробники, - їм належить більше 50% доходу в цій сфері.

Як розповів НВ засновник громадської організації, яка створює екосистеми для стійкого розвитку Greencubator Роман Зінченко, це призвело до того, що багато виробників сонячних панелей в Європі не витримали конкуренції та змушені були припинити діяльність.

Відео дня

З 2016-го компанія Kness шукала партнерів, котори могли б вкластися в розвиток висхідного українського ринку сонячної енергії, та, вже на початку лютого 2019-го у Вінниці відкрили перше масштабне виробництво повністю українських сонячних панелей.

НВ
Фото: НВ

У завод із загальною площею 6600 квадратних метрів інвестували близько $5,7 млн, а його річна виробнича потужність повинна скласти 200 МВт. До порівняння, цього має вистачити для забезпечення електрикою близько 150 тис. квартир, а загальна потужність електростанцій на поновлюваних джерелах енергії в Україні становить трохи більше 1300 МВт.

Як кажуть керівники заводу Kness, у 2019-му компанія планує "реалізувати другу чергу будівництва" та подвоїти потужності виробництва до 400 МВт сонячної електроенергії на рік.

Уже зараз перший український виробник сонячних панелей пропонує кілька типів обладнання в різних категоріях, - від малопотужних "C" (близько 270 Вт) до найбільш просунутих "А" (близько 370 Вт). Категорії також варіюються в залежності від якості та способу виробництва.

CEO Kness Сергій Шакалів заявляє, що їх сонячні панелі відповідають сучасним стандартам якості та зможуть конкурувати навіть з продукцією компаній-монополістів з Китаю.

СEO Kness Сергій Шакалів (Фото: Facebook / Сергій Шакалів)
СEO Kness Сергій Шакалів / Фото: Facebook / Сергій Шакалів

"Наш завод буде випускати панелі найвищої якості, - найтехнологічніші панелі у світі. Це те, що робить весь світ", - говорить Сергій Шакалів.

Під час експериментальної екскурсії по виробничому цеху, головний директор Kness разом з інженерами пояснили журналістам технологію створення панелей на прикладі пусконалагоджувальної партії.

НВ
Фото: НВ

Від початкового етапу проклеювання фотоелектричних елементів та стрінгових шин до завершальної термообробки панелей в камерах з високою вологістю всі процеси виконані автоматично, та залучення людини потрібно тільки для контролю браку на роботизованій лінії.

Оператор стежить за екраном, на якому частини панелі з низькою якістю виділяються іншими відтінками.

НВ
Фото: НВ

Ще одні людські руки потрібні вже у кінці лінії для встановлення та проклейки алюмінієвої рамки.

НВ
Фото: НВ

Технологія PERC, яку використовує Kness, підвищує ефективність виробництва сонячної електроенергії за рахунок використання задньої частини панелі. По суті, це дозволяє панелям такого типу поглинати більше сонячного світла та виробляти на кілька відсотків більше електроенергії.

Склади нового заводу Kness повинні повністю заповнювати за п'ять днів, за умови роботи трьох восьмигодинних змін на добу, по 37 чоловік на зміну.

НВ
Фото: НВ

Всього, у Kness говорять про 120 нових робочих місцях на Вінницькому заводі та близько 2500 співробітників компанії по всій Україні. Менеджери кажуть про середню зарплату на підприємстві в 15 тис. гривень.

Правда, поки невідома кінцева вартість українських панелей Kness. Керівництво заявляє про замовлення панелей на 22 МВт від українських бізнесменів та інтерес від американських партнерів, але вийти на ринок компанія планує ближче до літа 2019-го.

"Це не зовсім про бізнес, ми не плануємо вийти на операційний прибуток цього році. Окупність заводу закладена протягом 7 років", - пояснює Сергій Шакалів.

Генеральний керівник Kness каже, що налагодження виробництва сонячних панелей - це лише один з етапів діяльності компанії. Плани на майбутнє керівництво розкриває неохоче, щоб не обіцяти реалізацію чергових стратегій і "перехід на 100% відновлюваної енергії в Україні вже через 10 років". Менеджери розуміють, що для цього в країні немає ні коштів, ні реальних можливостей.

У компанії заявляють про розвиток сонячної енергетики у довгостроковій перспективі та планують поставляти близько 90% своєї продукції на внутрішній український ринок.

"Ми повинні говорити про цінності, - нічого не заважає все купувати у китайських виробників. Але, мова йде про розвиток країни та місця навколо вас. У цьому сенсі, ми - стратегічний напрям, оскільки наш бізнес не заснований на залізобетонній фінансовій моделі, - це не класичний інвестиція", - говорить CEO Kness.

Нагадаємо, зараз в Україні лише 6% електроенергії виробляється з поновлюваних джерел. Країнами-лідерами у цій сфері, які близькі до повного переходу на відновлювану енергію є Швеція, Норвегія, Коста-Ріка, Данія, Німеччина, Шотландія, Уругвай та інші.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X