Тепло вітчизняних умів. Українські вчені придумали дешеве та ефективне опалення

13 лютого 2016, 09:30
Зростання сум у стовпчику витрат за комунальні послуги не радує нікого. Обурюватися дорогою енергією і теплом просто, складніше - задуматися над власною відповідальністю за екологію і майбутнє планети

Однак для останнього є і фінансова мотивація - нові, так звані "зелені" технології, дозволяють не тільки дбайливіше ставитися до природи, а й радувати гаманець.

Українські вчені не залишаються осторонь світових тенденцій. Вітчизняні розробники також можуть похвалитися своїми проривними рішеннями в сфері енергетики. Поки про них знають небагато - саме для цього був запущений проект Tech Today Hub, де наука зустрічається з бізнесом, і обидві сторони відкривають для себе нові можливості. На нещодавній зустрічі цього «інноваційного клубу» обговорювалися питання енергетики та енергоефективності. Виявилося, що використовуючи напрацювання українських талантів, можна створити практично автономний, енергетично незалежний і ефективний будинок, який буде максимально економно використовувати ресурси.

Відео дня

Сам собі генератор

Повної автономії від постачальників енергії запропонувала домогтися вітчизняна компанія «Кімо-Бізнес». Їхній проект — газогенераторна станція, яка перетворює біологічні відходи в тепло, світло, горючий газ і біовугілля. Ресурс для неї дістати нескладно — підходять і залишки від роботи сільського господарства, лісопилень і людської життєдіяльності, навіть звичайний мул і сміття.

Українська технологія не має аналогів у світі, хоча і використовує відомий принцип горіння палива без доступу кисню. Відомі в світі установки працюють на потужності від 100 тис. кВт, на паливі або вугіллі, виробляючи тільки газ і тепло. Станція «Кімо-Бізнес» може мати потужність від 3 кВт — причому хімічні процеси, що лежать в її основі, екологічні, і не призводять до забруднення навколишнього середовища.

Промені тепла

Фахівці Інституту металофізики імені Курдюмова знайшли спосіб позбутися звичних проблем традиційного опалення і його помічників: дорожнечі, громіздкого обладнання, шкоди здоров'ю і ризику пожежі. У столиці були розроблені плівкові нагрівачі «Мелт». Це надтонка металева стрічка зі спеціального сплаву, яка працює за принципом інфрачервоних обігрівачів: випускає промені, які нагрівають предмети. На відміну від популярних керамічних побратимів, «Мелт» не перегріває людське тіло.

Наприклад, за допомогою цієї розробки офіс площею в 20 квадратних метрів обігрівається декількома такими плівками з потужністю 0,75 кВт. Самі стрічки не нагріваються, тому не становлять небезпеки для людини. «Мелт» можна також поставити в дитячій як джерело додаткового підігріву. В тепло перетворюється майже 100% спожитої пристроєм електроенергії — потенційно можна буде і заощадити, адже прогнозована роздрібна ціна інноваційного обігрівача — близько двадцяти доларів.

Чіп і LED поспішають на допомогу

Освітлювати «ідеальний український дім» можна буде ще простіше. Проект NDI Foundation разом з розробниками LED-технологій (світловипромінювальні діоди) запропонував Україні осідлати хвилю «діодної революції». Завдяки останній у розвинених країнах світу вже почали відмовлятися від ламп розжарювання і переходити на крихітні чіпи, що світяться, і які споживають мінімум енергії. Адвокати ідеї доводять, що зараз український ринок світлодіодів завалений низькопробною китайською продукцією, тоді як вітчизняні фахівці розробили власну технологію створення LED-чіпа. Належні інвестиції зможуть допомогти Україні вирватися на світовий ринок цього типу освітлення — вітчизняна розробка на третину дешевша, ніж популярна американська при тій же потужності.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Більш того, фахівці Інституту проблем машинобудування створили освітлювальні прилади, які не дають тіні. Можливо, для «розумного будинку» такий світильник і не стане у пригоді, але в медицині, транспорті, торгівлі, будь-якій сфері, де важливо максимально добре бачити, він потрібен. Також заснована на LED-технології ідея перевершує за якістю імпортні аналоги. Очікувана ціна такого приладу буде втричі менша, ніж у конкурентів.

Все починається в голові

Будь-які інновації та революції в побуті починаються з перетворень у голові. Починати варто з усвідомлення важливості «розумного» керування енергією. Як зазначила на відкритті заходу представник Vodafone Україна Вікторія Рубан, телеком-оператори одними з перших почали працювати над ефективним споживанням ресурсів за допомогою технологій. Наприклад, найбільший світовий оператор Vodafone активно займається впровадженням енергоефективних рішень у свої офіси - зокрема в сорок українських. Компанія підтвердила свою готовність ділитися досвідом заради збереження енергії.

У 2008 році британське відомство енергетики та змін клімату запустило програму з економії енергії і викидів вуглекислого газу. До 2014 року пілотний проект з упровадження "смарт"-рішень у декількох урядових будівлях ("розумний" контроль опалення, вентиляції та вмикання світла), а також перехід на LED-лампи дозволив зменшити витрати енергії на 42%, викиди вуглекислого газу зменшилися на 38%. В Україні ж потенціал скорочення витрат на енергетику завдяки новим технологіям становить не менше 60%. Інтелектуальний потенціал країни завжди був приводом для гордості — то чому б не використати його плоди на благо?

Показати ще новини
Радіо НВ
X